رویدادهای داخلی

در میدان رقابت برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در انتخابات روز شنبه تنها سیزده نامزد باقی مانده‌اند

 افغان رادیو، کابل: انتخابات ریاست جمهوری قرار است فردا شنبه، ششم میزان، در کشور برگزار شود. در این انتخابات هژده نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نامزد بودند، اما از این میان پنج نفر در جریان کارزارهای انتخاباتی، از نامزدی منصرف شده‌اند.

محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، محمدحنیف اتمر،‌ رحمت‌الله نبیل، احمدولی مسعود، عبداللطیف پدرام، غلام‌فاروق نجرابی،‌ گلبدین حکمتیار،‌ عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا، محمدابراهیم الکوزی، نورالرحمان لیوال و شیدامحمد ابدالی هژده نامزدی بودند که برای تصدی کرسی ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده بودند و وارد کارزارهای انتخاباتی شدند.

 زلمی رسول، شیدامحمد ابدالی، محمدابراهیم الکوزی و نورالحق علومی به نفع محمداشرف غنی از نامزدی خود انصراف داده‌اند. معاونان برخی از این نامزدان اما به دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله پیوسته‌اند.

شماری از معاونان نامزدان دیگر نیز به دسته‌های انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی و دولت‌ساز پیوسته‌‌اند، اما رهبران‌شان به صورت رسمی از رقابت بر سر کرسی ریاست جمهوری منصرف نشده‌اند.

براساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری، آخرین فرصت نامزدان برای کناره‌گیری از نامزدی دوم ثور امسال اعلام شده بود. اما این نامزدان پس از زمان اعلام شده، از نامزدی خود منصرف شده‌اند.

به این ترتیب،  محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله،‌ رحمت‌الله نبیل، احمدولی مسعود، عبداللطیف پدرام، غلام‌فاروق نجرابی،‌ گلبدین حکمتیار،‌ عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا و نورالرحمان لیوال سیزده نامزدی هستند که تا کنون برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در میدان رقابت باقی مانده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که بیش‌تر نامزدانی که از نامزدی خود منصرف شده‌اند، به این کمیسیون اطلاع داده‌اند و آرایی که روز انتخابات به نفع این نامزدان استفاده خواهد شد، محاسبه نمی‌شود.

حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، روز جمعه، پنجم میزان، به روزنامه افغان رادیو گفت که اکثریت نامزدانی که منصرف شده‌اند، به این کمیسیون به صورت رسمی مکتوب ارسال کرده‌‌اند. او تصریح کرد که بر اساس طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، مقدار پولی را که این نامزدان هنگام نام‌نویسی به عنوان ضمانت به این کمیسیون پرداخته بودند، دوباره برای‌شان مسترد نخواهد شد.

هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در هنگام نام‌نویسی برای نامزدی در انتخابات یک میلیون افغانی را به عنوان ضمانت به کمیسیون مستقل انتخابات پرداخت کرده‌اند.

پیش‌تر کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود، نامزدانی که منصرف شده‌اند، به این کمیسیون اطلاع نداده‌اند و کمیسیون مستقل انتخابات از طریق رسانه‌ها از انصراف آن‌ها مطلع شده‌ است.

انتخابات ریاست جمهوری فردا شنبه، ششم میزان، در ۴ هزار و ۹۳۲ مرکز رأی‌دهی برگزار خواهد شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا