رویدادهای داخلی

در جریان انتخابات دو نیروی امنیتی کشته و ۳۷ غیرنظامی زخمی شدند

افغان رادیو، کابل: سرپرست‌وزیران داخله و دفاع در پایان روز انتخابات در یک نشست خبری حضور یافتند و آخرین گزارش‌ها در پیوند به چگونه‌گی تامین امنیت روز انتخابات و هم‌چنان خشونت‌های صورت گرفته توسط طالبان در روز انتخابات را با مردم در میان گذاشتند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله گفت که در نتیجه خشونت‌های روز شنبه، ششم میزان، دو سرباز پولیس کشته شدند، یک پولیس محلی و دو تن از نیروهای ارتش که برای تامین امنیت روز انتخابات مامور بودند، زخمی شدند.

سرپرست وزارت امور داخله هم‌چنان گفت که در جریان روز انتخابات ۳۷ تن از غیرنظامیان نیز زخمی شده‌اند. اما برخی از رسانه‌ها از کشته‌شدن شماری از غیرنظامیان نیز در جریان روز انتخابات گزارش داده‌اند. گزارش‌های محلی می‌رسانند که تعداد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی بیش‌تر از آن چیزی است که مقام‌های دفاعی و امنیتی کشور تایید می‌کنند.

با این همه مسعود اندرابی گفت: «دشمن ۶۸ تحرک در سراسر کشور مشخصاً علیه ۷۵ سایت رأی‌دهی، برنامه‌های انتخاباتی و راه‌های مواصلاتی انجام داد. بیش‌تر این حملات توسط ماین‌های چسبکی و راکت‌ها گرفته است، اما عملاً باعث اخلال این روند نشده است.»

سرپرست وزارت امور داخله در ادامه تصریح کرد که بیش‌ترین تحرکات «مخالفان مسلح دولت»، در ولایت‌های تخار، لوگر، کنرها، پکتیا، پکتیکا، جوزجان، فاریاب، کندز و قندهار بوده است. او وجود تحرکات در دیگر ولایت‌های را نیز تأیید کرد اما گفت که سطح تهدیدات در دیگر ولایت‌ها کم‌تر بوده است. 

اسدالله خالد، سرپرست وزیر وزارت دفاع ملی نیز گفت که با وجود تهدیدات گسترده‌ی «مخالفان مسلح دولت»، واقعه‌های کوچک امنیتی در برخی از ولایت‌های رخ داده اما کدام رویداد بزرگ امنیتی به وقوع نپیوسته است.

او گفت که در مقایسه با انتخابات گذشته، حملات «دشمن» کم‌تر بود. به گفته‌ی آقای خالد،  نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در جریان روزهای گذشته با راه‌اندازی عملیات‌ها مانع تحرکات بیش‌تر «مخالفان مسلح دولت» شدند.

آغاز انتقال مواد حساس

با این حال مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله در مورد این‌که در روز رأی‌دهی چه تعداد از مراکز باز و یا هم بسته بودند توضیح داد که از مجموع چهار هزار و ۹۴۲ مرکز که قبلاً تعیین شده بود در ۴۶۸ مرکز آن به دلیل مشکلات لوژیستکی و تهدیدات امنیتی انتخابات برگزار نشده است.

اندرابی گفت که برنامه‌های امنیتی به هدف تامین امنیت نامزدان و گردهم‌آیی‌ها آن‌ها و هم‌چنان تامین امنیت روز انتخابات با موفقیت سپری شده و نیروهای امنیتی برنامه سوم امنیتی‌شان را به منظور انتقال مواد حساس انتخاباتی به اجرا گذاشته‌اند.

او گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی عملاً انتقال مواد حساس را آغاز کرده‌اند و مطابق به تقویم، مواد انتخاباتی را از ولسوالی‌ها به ولایت‌ها و از آن‌جا به کمیسیون انتخابات انتقال خواهند داد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا