رویدادهای داخلی

دبیرکل سازمان ملل: خشونت و تقلب در انتخابات افغانستان جای ندارد

افغان رادیو، کابل: در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، دبیر کل سازمان ملل متحد بیانیه‌ای را در مورد این انتخابات صادر و در آن تأکید کرده است که جایی برای خشونت و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد هم‌چنان از همه طرف‌های دخیل در روند انتخابات خواسته است تا مسوولیت‌شان را برای حمایت از انتخابات شفاف، صلح‌آمیز، معتبر و فراگیر انجام دهند.

این مقام بلندپایه سازمان ملل متحد هم‌چنان شرکای انتخاباتی و «ذی‌نفعان» این انتخابات را ترغیب کرده است تا اطمینان حاصل کنند که همه رأی‌دهند‌ه‌گان اعم از زنان و مردان از حق خود در این انتخابات استفاده می‌توانند. به باور او، اشتراک همه شمول در این انتخابات، مسأله‌ای بسیار مهم است زیرا افغانستان می‌کوشد، یک نظام سیاسی دموکراتیک و فراگیر را تحکیم کنند.

دبیر کل سازمان ملل ضمن این‌که تعهد این سازمان را در همکاری و حمایت از افغانستان اعلام کرده، تأکید کرده است که هرگونه اعمال خشونت علیه روند انتخابات از جمله حمله به مراکز رای‌دهی، کارمندان انتخاباتی و رای‌دهنده‌گان، غیرقابل قبول است.

گروه طالبان به تازه‌گی بار دیگر اعلام کرده است که مراکز رأی‌دهی و دفاتر نهادهای انتخاباتی را برای بر هم زدن انتخابات، هدف قرار خواهد داد.

نهادهای امنیتی اما در برابر این تهدیدات تعهد کرده‌اند که امنیت روز انتخابات را به صورت کامل تأمین خواهند کرد. وزارت امور داخله روز چهارشنبه اعلام کرد که ۷۲ هزار نیروی امنیتی را در مراکز رأی‌دهی مستقر کرده‌اند و ۲۰ هزار نیروی دیگر نیز برای روز انتخابات در حالت آماده‌باش قرار دارند.

انتخابات ریاست جمهوری قرار است امروز شنبه، ششم میزان، براساس تقویم اعلام شده برگزار شود. اعضای کمیسیون مستقل از آماده‌گی کامل برای برگزاری این انتخابات و تأمین شفافیت در این روند خبر داده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا