رویدادهای داخلی

دبیرخانه کمیسیون انتخابات: حساب‌های کاربری برای نامزدان ایجاد شده است

حسیب بهش

مسوولان دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که حساب‌های کاربری را برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کرده‌اند تا جزئیات نتایج انتخابات را پی‌گیری کنند. هرچند کمیسیون مستقل انتخابات پیش‌تر گفته بود که آرا به محض بایومتریک شدن، به سرور مرکزی انتقال خواهد یافت، اما پس از بروز مشکلات مخابراتی در شماری از ولایات، این کمیسیون تایید کرده است که فهرست نتایج آرا در پایان روز انتخابات به این سیستم منتقل خواهد شد.   

تنها یک روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری، دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات از ایجاد حساب‌های کاربری برای نامزدان خبر می‌دهد. حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، روز جمعه، ۶ میزان، در گفت‌وگو با روزنامه افغان رادیو گفت که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌توانند با استفاده از حساب‌های کاربری‌شان نتایج آرا را از طریق سایتی که از سوی شرکت «درمالوگ» در هم‌آهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات ساخته شده است، مشاهده کنند.

آقای ننگ افزود که این حساب‌های کاربری با درخواست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، از سوی کمیسیون در دسترس آنان قرار می‌گیرد. وی هم‌چنان در ادامه صحبت‌هایش تایید کرد که شماری از نامزدان کرسی ریاست جمهوری به دلیل کنار رفتن از انتخابات، به حساب کاربری در این سایت دسترسی نخواهند داشت.

 در همین حال، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات از قطع شدن شبکه‌های مخابراتی به عنوان چالش اصلی در خصوص وب‌سایت نتایج انتخابات و حساب‌های کاربری نام می‌برد. آقای ننگ هرچند افزود که آنان بنا بر تعهد با شرکت‌ها در تماس‌اند، اما تصریح کرد که شبکه‌های مخابراتی در شماری از ولایات کشور از کار باز مانده‌اند.

هم‌زمان با قطع شدن خدمات مخابراتی در شش ولایت شمال‌ و شمال‌شرقی کشور، نگرانی‌ها در خصوص خدمات مخابراتی و انترنتی افزایش یافته است. خدمات مخابراتی در ولایت‌های بغلان، سمنگان، تخار، بدخشان، سرپل و کندز به دلیل تهدیدهای طالبان و منفجر شدن تاسیسات مخابراتی دو روز پیش مختل شد. مسوولان در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفته‌اند که تلاش می‌کنند در صورت امکان از قطع خدمات مخابراتی در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کنند.

انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه، ششم میزان، با حضور ۱۳ نامزد در سراسر کشور برگزار می‌شود. این دور از انتخابات ریاست جمهوری با استفاد از تکنولوژی انگشت‌نگاری برگزار می‌شود. پیش از این، کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که ۳۹هزار و ۵۵۴ دستگاه انگشت‌نگاری را برای روز انتخابات آماده کرده‌اند.

حساب‌های کاربری

مسوولان در دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات تایید می‌کنند که نامزدان با استفاده از حساب‌های کاربری‌شان، می‌توانند به نتایج انتخابات و جزئیات آن در این وب‌سایت دسترسی پیدا کنند.

آقای ننگ افزود که فهرست نتایج انتخابات محل‌های رای‌دهی پس ارسال به سرور، به شکل مستقیم به سایت منتقل خواهد شد. وی هم‌چنان می‌گوید که معلومات داخل سایت قابلیت ویرایش و حذف را ندارد. پیش‌تر مسوولان دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفته بودند که معلومات رای‌دهنده‌گان به دو شکل دیجیتالی و عکس ذخیره می‌شود.

درخواست ایجاد حساب‌های کاربری برای نامزدان ریاست جمهوری در نشستی از سوی احزاب سیاسی مطرح شد. آنان در دیدار با مسوولان کمیسیون انتخابات خواسته بودند که حساب کاربری برای نامزدان ریاست جمهوری در چارچوب وب‌سایت این کمیسیون ایجاد شود تا نامزدان بتوانند نتایج و معلومات را به شکل آنلاین مشاهده کنند. بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری، نتایج ابتدایی انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی آن به تاریخ ۱۶ عقرب اعلام خواهد شد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ هزار و ۵۸۶ محل برگزار شود. در این انتخابات، بیش از نُه میلیون نفر واجد شرایط نام‌نویسی کرده‌اند و هزینه آن ۱۴۹ میلیون دالر برآورد شده است. در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ۷۲ هزار نیروی نظامی امنیت محل‌های رای‌دهی را تامین خواهند کرد. این در حالی است که ۲۰ هزار نیروی نظامی دیگر نیز در حالت آماده‌باش قرار دارند تا در صورت نیاز، در برابر تهدیدهای احتمالی واکنش نشان دهند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا