رویدادهای داخلی

ارتش و پولیس از تأمین امنیت روز انتخابات به مردم اطمینان دادند

خلیل اسیر

مقامات ارشد ارتش و پولیس امروز جمعه، پنجم میزان، از تأمین امنیت کامل روز انتخابات به مردم اطمینان دادند. انتخابات ریاست جمهوری قرار است فردا شنبه در سراسر کشور برگزار شود. طالبان روز گذشته در پیام‌های پیاپی خود هشدار داده بودند که محلات و مراکز رأی‌دهی را هدف حمله قرار خواهند داد و این گروه از مردم خواسته بود در انتخابات فردا شرکت نکنند. این هشدار طالبان با محکومیت ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. مقامات ارشد ارتش و پولیس امروز در واکنش به این هشدارها اعلام کردند که آماده‌گی کامل دارند تا هر گونه حمله این گروه را به سرعت مهار کنند. به گفته آن‌ها، طالبان در گذشته هم بارها چنین هشدارهایی داده‌اند و هشدارهای دیروز این گروه هم از این حیث تازه نیست و هدف آن صرفاً مغشوش کردن افکار عمومی است.

بسم‌الله وزیری، رییس ستاد ارتش، امروز جمعه در یک نشست خبری گفت که نهادهای دفاعی و امنیتی کشور برای تأمین امنیت کل پروسه انتخابات یک برنامه سه مرحله‌ای را تهیه کرده بودند که مرحله نخست آن امروز تکمیل می‌شود. به گفته او، مرحله نخست این برنامه که برای روزهای پیش از انتخابات در نظر گرفته شده بود، امروز با تکمیل روند انتقال مواد انتخاباتی به مراکز رأی‌دهی به پایان می‌رسد. وزیری بیان داشت که مرحله دوم این برنامه مربوط به روز رأی‌دهی می‌شود که نیروهای ارتش، پولیس و امنیت ملی در هماهنگی کامل با هم برای تأمین امنیت این روز آماده‌گی گرفته‌اند. او تأکید کرد که شرایط امنیتی برای برگزاری انتخابات و استفاده مردم از حق رأی‌شان کاملاً فراهم شده است تا بتوانند رییس جمهور آینده خود را انتخاب کنند. وزیری افزود که مرحله سوم این برنامه مربوط به روزهای پس از انتخابات است.

رییس ستاد ارتش در پیوند به هشدارهای گروه طالبان که گفته است انتخابات را مختل و مراکز رأی‌دهی را هدف حمله قرار خواهد داد، گفت که این کار ممکن نیست. او افزود که طالبان این هشدارها را بارها داده‌اند و یک امر تازه هم نیست. به گفته وزیری، مردم به رغم این هشدارها متعهد هستند تا در روز انتخابات به پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

بسم‌الله وزیری از جانب دیگر بیان داشت که رأی دادن حق مسلم و خدادادی مردم است و از گروه طالبان خواست که این حق را از نزد مردم نگیرد. او خطاب به طالبان گفت که اگر واقعاً افغان هستید و برای افغانستان می‌اندیشید، بگذارید که مردم برای برخورداری از یک حکومت قوی در آینده رأی بدهند و بعد با این حکومت به حیث افغان به گفت‌وگو بنشینید. وزیری تأکید کرد که اگر طالبان به این فکر باشند که انتخابات را مختل کنند و حق رأی مردم را به قیمت خون آن‌ها بگیرند، این کار امکان‌پذیر نخواهد بود.

در همین نشست خبری، خوشحال سادات، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، نیز از آماده‌گی کامل نیروهای دولتی برای تأمین امنیت روز انتخابات به مردم اطمینان داد. او گفت که برای روز انتخابات امنیت کامل اتخاذ شده است و مردم را تشویق می‌کند که فردا به پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

سادات از جانب دیگر گفت که مرحله نخست برنامه امنیتی انتخابات به مراتب بهتر از مرحله نخست این برنامه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ تطبیق شده است. او گفت که در این مرحله این‌بار تنها هشت حمله تروریستی رخ داده است، در حالی که در عین مرحله در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ۹۴ حمله اتفاق افتاده بود. سادات افزود که نیروهای دولتی هم‌چنان موفق شده‌اند ۹۵ حمله را در این مرحله خنثا کنند.

وزارت امور داخله روز چهارشنبه اعلام کرده بود که ۷۲ هزار نیروی نظامی برای تأمین امنیت روز انتخابات در مراکز رأی‌دهی در سراسر کشور مستقر شده‌اند. هم‌چنان به گفته این وزارت، ۲۰ هزار نیروی نظامی دیگر نیز در حال آماده‌باش هستند و در صورت نیاز دست به کار خواهند شد.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که تا پایان امروز جمعه روند انتقال مواد انتخاباتی به تمامی مراکز رأی‌دهی تکمیل خواهد شد. حبیب‌الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، نیز در همین نشست خبری اعلام کرد که تا کنون به ۴۴۶ واحد اداری مواد انتخاباتی انتقال شده است و قرار است به ۱۰۲ واحد اداری دیگر تا پایان امروز منتقل شود. او تأکید کرد که واحدهای اداری باقی‌مانده در دست‌رس و نزدیک است.

طبق معلومات ننگ، ۲۰۶ نهاد ملی و بین‌المللی برای نظارت از انتخابات فردا اعتبارنامه نظارت دریافت کرده‌اند. به گفته او، برای ۱۴۴ هزار و ۱۴۶ نفر ناظر، مشاهد و مهمان ویژه نیز کارت نظارت توزیع شده است. در میان آن‌ها، ۷۴ مشاهد و ۸۵ مهمان ویژه خارجی شامل هستند.

رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرد که این کمیسیون آماده‌گی کامل دارد تا انتخابات را فردا در سراسر کشور برگزار کند. او گفت که مراکز و محلات رأی‌دهی رأس ساعت هفت صبح به روی مردم باز می‌شود. مردم تا ساعت سه بعدازطهر می‌توانند رأی بدهند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که برای ۵ هزار و ۳۷۳ مرکز رأی‌دهی آماده‌گی گرفته است تا انتخابات را برگزار کند. هر مرکز متشکل از چندین محل مردانه و زنانه است. حبیب‌الرحمن ننگ اعلام کرد که هر محل تنها برای ۴۰۰ نفر رأی‌دهنده در نظر گرفته شده است.

نهادهای امنیتی گفته‌اند که از میان این مراکز ۴۴۵ مرکز آن در روز انتخابات بسته خواهد بود. طبق معلومات خوشحال سادات، دلیل بسته بودن این مراکز، تهدیدات امنیتی است. او موقعیت این مراکز را در ولایات نورستان، کاپیسا، وردک، کندهار، غور، فراه، هرات، بادغیس، فاریاب، سرپل، سمنگان، جوزجان، بلخ، بدخشان، بغلان و کندز اعلام کرد. با این حال، او توضیح نداد که در هر یک از این ولایات چه تعداد مرکز و در کدام ولسوالی‌ها و منطقه بسته است. مواد مربوط به این مراکز، طبق معلومات رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، فعلاً در قرنطین است.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که کارمندانش را برای روز انتخابات آموزش کافی داده است و این کارمندان مکلف هستند سر وقت به محل ماموریت خود حاضر شوند. شمار کارمندان روز انتخابات حدود ۲۰۰ هزار نفر اعلام شده است. رییس دبیرخانه این کمیسیون تأکید کرد در صورتی که این کارمندان مرتکب تخطی شوند، هیچ گونه ترحمی در برابر شان صورت نخواهد گرفت. او هم‌چنان از فعال بودن دستگاه‌های بایومتریک در روز انتخابات اطمینان داد و یادآوری کرد که با استفاده از این دستگاه‌ها، انتخابات، شفاف برگزار خواهد شد. ننگ افزود که در روز انتخابات تنها کسانی می‌نوانند رأی بدهند که «سافت» نام آن‌ها در دستگاه‌های بایومتریک موجود باشد. به گفته ننگ، رأی کسانی که بایومتریک نشده‌اند، فاقد اعتبار است.

در انتخابات فردا از میان هژده نامزد تنها سیزده نامزد در میدان رقابت باقی مانده‌اند. پنج نامزد دیگر با سایر دسته‌های انتخاباتی همراه شده‌اند و یا هم از شرکت در این انتخابات خودداری کرده‌اند.

انتخابات فردا، چهارمین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ افغانستان است. بیش از نه‌ونیم میلیون نفر واجد شرایط رأی‌دهی برای این انتخابات نام‌نویسی شده‌اند. هزینه این انتخابات ۱۴۹ میلیون دالر تعیین شده است. از مجموع این مقدار، ۹۰ میلیون دالر آن از سوی حکومت افغانستان و متباقی از سوی اتحادیه اروپا، امریکا و انگلیس پرداخت شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا