رویدادهای داخلی

یوناما به طالبان: از اخلال روند انتخابات خودداری کنید

افغان رادیو، کابل: فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان، در دیدار با نماینده‌گان طالبان در دوحه قطر از این گروه خواسته که از هر اقدامی که باعث اخلال روند انتخابات شود، خودداری کنند. اما گروه طالبان امروز پنج‌شنبه، چهارم میزان، بار دیگر تهدید کرده‌اند که روند انتخابات را مختل خواهند کرد.

در یک خبرنامه‌‌ای که از سوی دفتر یوناما در کابل نشر شده آمده که تدامیچی یاماموتو ، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در دیدارش با نماینده‌گان طالبان گفته که «حملات علیه مراکز رای‌دهی و افراد ملکی که در پروسه‌های انتخابات اشتراک می‌کنند، نقض صریح قانون بین‌المللی است و ممکن است جنایت جنگی محسوب شود.»

در این خبرنامه گفته شده که آقای یاماموتو « از طالبان خواست تا از هر گونه اقدامی که امکان دارد باعث اخلال انتخابات گردد، خودداری کنند.»

دفتر سازمان ملل متحد در کابل، از همه جوانب ذیدخل در روند انتخابات خواسته که به منظور ایجاد فضای مناسب برای شهروندان جهت رای‌دهی در یک فضای امن و حفظ اعتبار پروسه‌های انتخاباتی سهیم شوند. سازمان ملل گفته که شهروندان افغان حق دارند تا در فضای امن از حق رای خود استفاده کنند و انتظار انتخابات معتبر را داشته باشند.

با این حال گروه طالبان به روز پنج‌شنبه، چهارم میزان، با نشر خبرنامه‌ای بار دیگر مخالفت شان را با برگزاری انتخابات بیان داشته و تهدید کرده که این روند را مختل خواهند کرد.

طالبان گفته که جنگجویان این گروه از «تمامی امکانات» خود به هدف برهم زدن روند انتخابات استفاده خواهند کرد و «مراکز رای‌دهی را نیز آماج قرار خواهند داد.» طالبان پیش از این نیز با برگزاری انتخابات مخالفت و تهدید کرده که مانع برگزاری آن خواهند شد.

وزارت امور داخله اما به مردم اطمینان داده و گفته که برای تأمین امنیت این انتخابات ۷۲ هزار نیروی نظامی گماشته شده‌اند و ۲۰ هزار نیروی نظامی دیگر نیز در روز انتخابات در حال آماده‌باش خواهند بود.

قرار است به روز شنبه، ششم میزان، یعنی تا یک روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار شود. در کنار سایر مشکلات، یکی از نگرانی‌ها اصلی فرا راه برگزاری انتخابات، تهدیدهای امنیتی از سوی مخالفان مسلح دولت است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا