رویدادهای داخلی

رحمت‌الله نبیل: در پنج سال گذشته ۶۰ هزار نیروی امنیتی کشته شده‌اند

افغان رادیو، کابل: رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی و از نامزدان انتخابات ششم میزان، می‌گوید که در پنج سال از عمر حکومت وحدت ملی ۶۰ هزار نیروهای امنیتی در جریان نبردها کشته شده‌اند.

آقای نبیل روز چهارشنبه، سوم میزان، در هنگام معرفی طرح خود زیر نام «امن‌سازی در ۱۲ ماه» گفت که نبردها و جنگ در افغانستان در جریان پنج سال گذشته تنها از نیروهای امنیتی ۶۰ هزار قربانی گرفته است. به گفته او، شمار زخمیان نیروهای امنیتی در جریان پنج سال گذشته به صدها هزار نفر رسیده است.

پیش‌تر محمداشرف غنی در ماه دلو پارسال اذعان کرده بود که از آغاز حکومت‌‎داری او، ۴۵ هزار نیروهای امنیتی در نبردها کشته شده‌اند.

رحمت‌الله نبیل ضمن معرفی طرح «امن‌سازی در ۱۲ ماه» از کارنامه امنیتی حکومت وحدت ملی سخت انتقاد کرد.

او هم‌چنان گفت که سقوط ولایت کندز از شورای امنیت ملی رقم خورد و عدم‌ هم‌آهنگی در این نهاد سبب شد تا ولایت کندز به دست طالبان بیافتد.

به گفته نبیل، هیأتی که برای بررسی چگونه‌گی سقوط ولایت کندز تشکیل شده بود، هیچ‌گاهی یافته‌هایش را منتشر نکرد؛ زیرا ارگ ریاست جمهوری در آن مقصر شناخته می‌شد.

ولایت کندز در پی حمله طالبان چهار سال پیش سقوط کرد.

نبیل که در آغاز حکومت وحدت ملی، سمت ریاست عمومی امنیت ملی را برعهده داشت و پس از مدتی از آن کناره‌گیری کرد، این حکومت را در مدیریت جنگ ناکام می‌خواند. به گفته او، در دوران حکومت وحدت گروه‌های تروریستی در افغانستان رشد بیشتر کرده و جنگ تشدید یافته است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. آخرین روز کارزارهای تبلیغاتی این انتخابات امروز پایان می‌یابد. نامزدان پس از پایان زمان کارزارهای انتخاباتی برای ۴۸ ساعت به دوره سکوت می‌روند. کمپین در دوره سکوت غیرقانونی است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا