رویدادهای داخلی

پس از گفت‌وگو با نامزدان انتخابات؛ خبرنگاران به آینده آزادی بیان و رسانه‌ها خوش‌بین‌‌اند

شماری از گرداننده‌گان رسانه‌ها با ابراز خوش‌بینی از توجه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به ارزش‌های هجده‌ساله، به‌ ویژه آزادی بیان، می‌گویند که نامزدان در جریان گفت‌وگوها از این دست‌آوردها به عنوان «خط سرخ» نام‌ برده‌اند. این گرداننده‌گان که برنامه‌های گفت‌وگو با نامزدان ریاست جمهوری را پیش می‌بردند، تایید می‌کنند که در جریان این گفت‌وگوها، با حفظ آزادی و حقوق رسانه‌ای روی موضوعات اساسی، به ‌ویژه ارزش‌های دموکراسی، بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

هم‌زمان با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری، شماری از گرداننده‌گان رسانه‌ها می‌گویند که با توجه به گفته‌های نامزدان ریاست جمهوری، به آینده آزادی بیان و حقوق رسانه‌ها در کشور خوش‌بین‌اند. آنان تایید می‌کنند که نامزدان ریاست جمهوری در جریان گفت‌وگوهای‌شان از تعهد به دست‌آوردهای هجده‌ساله به عنوان ارزش‌ها یاد کرده‌ و آزادی ‌رسانه‌ها را به عنوان بخشی از آزادی‌های بشری، خط سرخ حکومت‌شان دانسته‌اند.

میرویس استانکزی، گرداننده تلویزیون شمشاد، هرچند تایید می‌کند که به دلیل کمبود وقت با جزئیات در خصوص آزادی بیان و حقوق رسانه‌ها نپرداخته‌اند، اما می‌گوید که با توجه به تعهد نامزدان ریاست جمهوری به ارزش‌های هجده‌ساله، به آینده رسانه‌ها و آزادی بیان خوش‌بین است. وی که گرداننده‌گی «نوماند»، برنامه گفت‌وگو با نامزدان ریاست جمهوری را بر عهده دارد، افزود که آنان تلاش کرده‌اند تا در کلیات به موضوع آزادی بیان به عنوان یکی از ارزش‌های دموکراسی، بپردازند.

آقای استانکزی تصریح کرد که در جریان گفت‌وگو‌، پرسش‌های مورد نیاز را بدون سانسور با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پرسیده و تلاش کرده است که به آزادی بیان و سایر آزادی‌های رسانه‌ای در کلیات بحث بپردازد. وی افزود که موضوع آزادی بیان در بحث‌های صلح مطرح شده است و بیش‌تر نامزدان از آن به عنوان «خط سرخ» حکومت‌شان نام ‌برده‌اند. او هم‌چنان افزود که برای ارزیابی میزان تعهد نامزدان به آزادی بیان، ترجیح داده است که در جریان گفت‌وگوها این بحث را در چارچوب قانون‌مندی و حفظ ارزش‌ها دنبال کند.

موضوع تعهد به آزادی بیان به عنوان یک ارزش دموکراتیک در حالی مطرح می‌شود که در تازه‌ترین مورد از خشونت‌ها، گفته می‌شود که تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» از حضور شماری از خبرنگاران که برای پوشش همایش این تیم در ولایت بامیان رفته بودند، با خشونت جلوگیری کرده‌ است.

«نامزدان به آزادی بیان به گونه واضح نپرداخته‌اند»

نهادهای حمایت از رسانه‌ها می‌گویند که در جریان گفت‌وگو با نامزدان ریاست جمهوری، به آزادی بیان، خشونت‌های رسانه‌ای، کمک‌ به رسانه‌ها و کمک به قربانیان رسانه‌ها، پرداخته نشده است. آنان هرچند دلیل این کار را کمبود وقت و کثرت موضوعات می‌دانند، اما می‌گویند که نیاز بود نامزدان این موارد را تضمین می‌کردند.

عبدالمجیب خلوت‌گر، رییس اجرایی نهاد حمایت‌کننده از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) در گفت‌وگو با روزنامه افغان رادیو تایید کرد که در جریان گفت‌وگوی رسانه‌ها با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، به موضوعات آزادی بیان و حقوق رسانه‌ها با جزئیات پرداخته نشده است. به گفته وی، رسانه‌ها به دلیل محدودیت‌ها، به ‌ویژه کثرت و گسترده‌گی موضوعات، در گفت‌وگوها به آزادی بیان زیاد اشاره نکرده‌اند.

آقای خلوت‌گر هم‌چنان افزود که نیاز بود نامزدان با توجه به فصل دوم قانون اساسی، حق آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، بررسی موارد خشونت علیه خبرنگاران، کمک مالی به حفظ ثبات رسانه‌ها و اجرای حقوق خانواده‌های قربانیان رسانه‌ها تعهد می‌کردند. به گفته وی، توضیح جزئیات آزادی بیان و تضمین بر این موارد باعث بهتر شدن وضعیت رسانه‌ها در کشور می‌شود.

در همین حال صدیق‌الله توحیدی، مسوول دادخواهی کمیته مصونیت رسانه‌ها، هرچند تایید کرد که نامزدان از حمایت آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در جریان همایش‌های انتخاباتی و گفت‌وگوها یاد کرده‌اند، اما افزود که آن‌ها به مکانیزم تامین مصونیت خبرنگاران، تقویت آزادی بیان،‌ چرخش آزاد معلومات و اعتقاد به آزادی‌ رسانه‌ای نپرداخته‌اند. با این حال،‌ آقای توحیدی می‌گوید که ترجیح می‌دهند این جزئیات را پس از به پایان رسیدن انتخابات با تیم برنده شریک کنند و تعهدات لازم را جهت بیرون‌رفت از نگرانی‌ها بگیرند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری با حضور پانزده نامزد به تاریخ ۶ ماه جاری برگزار شود؛ هرچند برای این انتخابات هژده تن نامزد بودند، اما سه نامزد کنار رفته‌اند. این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که نهادهای حامی رسانه‌ها، از افزایش میزان خشونت‌ها علیه خبرنگاران در جریان حکومت وحدت ملی خبر می‌دهند. پیش‌تر مسوولان در این نهادها از فرهنگ معافیت در بررسی پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران به عنوان دلیل اصلی افزایش خشونت‌ها نام برده بودند.

یادداشت: این گزارش به همکاری کمیته مصونیت خبرنگاران افغان تهیه شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا