رویدادهای داخلی

فرجامین روز پیکارهای انتخاباتی؛ نامزدان تا کنون ۲۰۰ همایش انتخاباتی برگزار کرده‌اند

خلیل اسیر

امروز چهارشنبه فرجامین روز پیکارهای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور است. مطابق تقویم انتخاباتی، پیکارهای این نامزدان در ششم ماه اسد آغاز شد و قرار است ساعت دوازده امشب، سوم میزان، رسماً به پایان برسد. نامزدان در این مدت دو ماهه دست‌کم ۲۰۰ همایش انتخاباتی برگزار کرده‌اند که توسط نیروهای دولتی تأمین امنیت شده است. بیش‌تر این همایش‌ها در کابل، پایتخت، هرات، بلخ، ننگرهار، بامیان، غور و چند شهر بزرگ دیگر کشور برگزار شده است. کمیسیون شکایات انتخاباتی ۹۴ مورد شکایت را در پیوند به این پیکارها ثبت کرده است. نهادهای ناظر بر انتخابات از چگونه‌گی پیکارهای نامزدان در جریان دو ماه راضی نیستند.

پیکارهای انتخاباتی نامزدان در ماه نخست کم رمق و سرد بود، اما بعدتر که گفت‌وگوها و تلاش‌های مرتبط به صلح با طالبان لغو و متوقف شد، رونق بیش‌تری گرفت. امریکا گفت‌وگوهایش با گروه طالبان را در شانزدهم سنبله لغو کرد و حکومت افغانستان نیز تلاش‌هایش در زمینه صلح را یک هفته بعد از آن در بیست‌وسوم سنبله توقف داد. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا «فیفا»، می‌گوید که پیکارهای انتخاباتی نامزدان در هفته‌های نخست به این دلیل سرد بود که نه نامزدان و نه هم مردم از برگزاری انتخابات در ششم میزان مطمئن بودند. به گفته او، به دنبال آن‌که اقدامات مربوط به صلح متوقف شد، نامزدان و مردم اطمینان یافتند که حالا برگزاری انتخابات قطعی است و پیکارهای انتخاباتی نیز گرم‌تر شد.

رییس اجرایی فیفا از جانب دیگر از چگونه‌گی پیکارهای انتخاباتی نامزدان راضی نیست و روی چند مورد این پیکارها انتقاد دارد. به گفته یوسف رشید، نامزدان در مدت دو ماه به جای ارایه برنامه‌های خود برای آینده افغانستان و شرح این برنامه‌ها، به گلایه و کنایه و بهتان علیه همدیگر و همین‌طور شعاربافی و کلی‌گویی متوسل شدند. رشید هم‌چنان یادآوری کرد که تمامی نامزدان تنها در شهرها و ولایات بزرگ تجمع انتخاباتی برپا کردند و به شهرها و ولایاتی که ساکنان آن مستحق بودند از برنامه‌های آن‌ها آگاه شوند، سفر نکردند. او گفت که به این ترتیب، مردم در حال حاضر به درستی نمی‌دانند که فلان نامزد چه برنامه دارد و تفاوت برنامه او با سایر نامزدان چیست.

یوسف رشید از جانب دیگر بیان داشت که نامزدان برای پیکارهای خود دسترسی به زمینه برابر نداشتند و تنها دسته‌های انتخاباتی «دولت‌ساز» و «ثبات و هم‌گرایی» امکانات بیش‌تر در اختیار داشتند. به ادعای رشید، این دو دسته انتخاباتی هم‌چنان از کودکان، امکانات دولتی، ماموران نظامی و ملکی دولت در پیکارهای خود سود برده‌اند، در حالی که برای دست‌کم سه نامزد چرخ‌بال به هدف سفر به ولایات قرار داده نشده است.

در کمیسیون شکایات انتخاباتی تا ناوقت دیروز سه‌شنبه ۹۴ مورد شکایت در پیوند به تخطّی‌ها و تخلفات نامزدان در جریان پیکارهای انتخاباتی آن‌ها ثبت شده بود. محمدرضا فیاض، معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، به روزنامه افغان رادیو گفت که ۳۰ مورد از این شکایات به دلیل آن‌که مستند نبود، رد شده است. به گفته او، چهار مورد از این شکایات مربوط به روزهای دوشنبه و سه‌شنبه است که زیر بررسی قرار دارد. فیاض علاوه کرد که به سایر شکایات رسیده‌گی شده است و خاطی‌ها یا جریمه نقدی شده‌اند و یا هم اخطاریه و توصیه‌نامه دریافت کرده‌اند.

طبق معلومات محمدرضا فیاض، بیش‌ترین شکایات در برابر دسته‌های انتخاباتی «دولت‌ساز» و «ثبات و هم‌گرایی» ثبت شده است. او گفت که این شکایات شامل سوء استفاده از امکانات دولتی و تأسیسات عامه و شرکت بعضی از ماموران ملکی و نظامی دولت در پیکارهای انتخاباتی این دو دسته و هم‌چنان استفاده از کودکان در این پیکارها می‌شود. فیاض هم‌چنان افزود که بیش‌ترین شکایت از کابل (۴۱ مورد) و تخار (۱۱ مورد) ثبت شده است.

وزارت امور داخله می‌گوید که نامزدان تا یک روز پیش از پایان پیکارهای انتخاباتی دست‌کم ۲۰۰ همایش انتخاباتی برگزار کرده بودند. به گفته نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، برای تأمین امنیت همایش‌های انتخاباتی نیروهای نظامی کافی گماشته شده‌ بودند و به همین دلیل این همایش‌ها در مقایسه به انتخابات ۱۳۹۳ در فضای امن‌تر برگزار شده است. رحیمی تصریح کرد که در جریان پیکارهای انتخاباتی تنها شش رویداد تروریستی که هدف آن همایش‌ها و تجمّعات انتخاباتی بوده است، به وقوع پیوسته است، در حالی که این رقم در انتخابات ریاست جمهوری گذشته به ۸۶ مورد می‌رسید. نصرت رحیمی تصریح کرد که این رویدادها در کمربندهای امنیتی و صدها متر دورتر از محل همایش‌های انتخاباتی رخ داده است و نتوانسته است نظم این همایش‌ها را مختل کند. او درباره تلفات این حملات معلومات نداد.

پیکارهای انتخاباتی نامزدان با حاشیه‌هایی نیز همراه بوده است. بیش‌ترین حاشیه‌ها که خبرساز نیز شده است، متعلق به پیکارهای انتخاباتی دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به ریاست محمداشرف غنی است. دست‌کم چهار همایش انتخاباتی «دولت‌ساز» در هرات، کاپیسا، بامیان و بدخشان حاشیه‌هایی داشته است که در همایش‌های انتخاباتی دیگر دسته‌های انتخاباتی دیده نشده است. در هرات، محافظان ویژه غنی با مردم برخورد فزیکی داشتند و همین طور این محافظان در بامیان با شماری از خبرنگاران نیز برخورد خشونت‌آمیز داشته‌اند که با انتقاد نهاد «نی» روبه‌رو شده است. به همین شکل، در سه همایش انتخاباتی «دولت‌ساز» در کاپیسا، بامیان و بدخشان، بعضی از مردم با پرتاب بوتل آب، بوت، سنگ، چوب و خاک به سوی اعضای این دسته انتخاباتی، مخالفت‌شان نسبت به این دسته را اعلام کرده‌اند.

همایش‌های دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در ولایات ننگرهار، تخار و هرات نیز با حاشیه‌هایی همراه بوده است. در همایشی که این دسته انتخاباتی روز گذشته در هرات داشت، یک نفر در زیر پای اجتماع و افتادن کانکریت، جانش را از دست داد. هم‌چنان در همایش دیگر دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در تخار، هنگام تجمع مردم در محل سخنرانی عبدالله عبدالله و عبدالرشید دوستم، استیژ زیر پای آن‌ها فروریخت و یکی از اتفاقات جالب کارزارهای انتخاباتی این دوره را رقم زد. همایش عبدالله عبدالله در ننگرهار نیز با اعتراض شماری بر ضد تیم «ثبات و هم‌گرایی» و حمایت بخشی از حاضران از تیم «دولت‌ساز» همراه بود.

پیکارهای انتخاباتی نامزدان با همه آن‌چه در این مدت اتفاق افتاد، ساعت دوازده امشب به پایان می‌رسد. کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که همزمان با پایان مهلت این پیکارها، برای ۴۸ ساعت دوره سکوت آغاز می‌شود تا مردم بتوانند در این مدت با فکر آرام در باره انتخابات رییس جمهور آینده خود تصمیم بگیرند. عبدالعزیز ابراهیمی از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که نامزدان در دوره سکوت اجازه هیچ نوع تجمع و کمپین انتخاباتی را ندارند و با نامزدانی که شرایط این دوره را نقش کنند، در چهارچوب قانون برخورد خواهد شد.

طبق لایحه مبارزات انتخاباتی، نامزدان و هواداران آن‌ها از هر گونه کمپین، تجمع انتخاباتی، توزیع و پخش تصاویر و شعارهای انتخاباتی منع شده‌اند. هم‌چنان طبق این لایحه، نامزدان، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی مکلف هستند قبل از شروع دوره سکوت، تمامی مواد تبلیغاتی خود را که در صد متری مراکز رأی‌دهی به نمایش گذاشته‌اند، بردارند.

در تقویم انتخاباتی، ششم میزان روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. در حالی که امروز فرجامین روز پیکارهای انتخاباتی است، هنوز کارکنان روز انتخابات به صورت کامل استخدام نشده‌اند و مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی نیز به تمام ولسوالی‌ها و مراکز رأی‌دهی منتقل نشده است. عبدالعزیز ابراهیمی از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی به ۲۰۰ ولسوالی منتقل شده است و ۹۸ درصد کارکنان روز انتخابات استخدام و ۵۰ درصد این کارکنان نیز آموزش دیده‌اند. او افزود که تمام این کارها در جریان دو روز آینده تکمیل خواهد شد.

وزارت امور داخله می‌گوید که برای تأمین امنیت این انتخابات ۷۲ هزار نیروی نظامی گماشته شده‌اند و ۲۰ هزار نیروی نظامی دیگر نیز در روز انتخابات در حال آماده‌باش خواهند بود. هم‌چنان تا کنون بیش از ۱۱۸ هزار نفر مهمان ویژه، ناظر و مشاهد برای نظارت و گزارش‌دهی از روز انتخابات کارت نظارت دریافت کرده‌اند. این انتخابات با هزینه ۱۴۹ میلیون دالر برگزار می‌شود و بیش نُه‌ونیم میلیون نفر واجد شرایط رأی‌دهی نیز برای شرکت در آن نام‌نویسی کرده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا