ادب و فرهنگ

کتاب هزاران جنایت؛ مستندی در پیوند به کشتار کدرهای افغان توسط طالبان

افغان رادیو افغانستان – شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه، یکم میزان، از کتاب « هزاران جنایت، قتل عام کدرها و سران قومی افغانستان بدست طالبان از سال ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۹» رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ به گفته مسئولان در شورای امنیت ملی، گروه طالبان پس از سال ۲۰۰۳ کدرها، نخبه‌گان، زنان و بزرگان قوم که نقطه اتحاد و اتفاق اقوام و مذاهب بودند را به شکل بی‌رحمانه به قتل رسانده‌اند، از این رو این نهاد برای این‌که این خشونت‌ها پنهان نماند و از خاطره‌های نسل بعد فراموش نشود، آن‌ را مستند‌سازی کرده است.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، در محفل رونمایی کتاب «هزاران جنایت، قتل عام کدرها و سران قومی افغانستان بدست طالبان از سال ۲۰۰۳ الی ۲۰۱۹» در کابل گفت که شورای امنیت ملی به منظور همدردی با خانوادهای قربانیان، هزاران مورد قتل و خشونت گروه طالبان را مستندسازی کرده است. او گفت که گروه طالبان در دو دهه‌ی اخیر، مردم بی‌گناه، نخبه‌گان و بزرگان قوم را به شکل بی‌رحمانه به قتل رسانده‌اند. هم‌چنان این گروه به تأسیسات و زیربناهای کشور زیان‌های زیادی رسانده است. به گفته او، طالبان در این دو دهه مکاتب، شفاخانه‌ها، سرک‌ها، پلچک‌ها و تأسیسات دولتی را انفجار داده و تخریب کرده‌اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی تصریح کرد که شماری از افراد بی‌گناه، نخبه و هم‌چنان بزرگان قوم که نقطه وصل اقوام و مذاهب در کشور بودند، در حملات گروه طالبان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. او جان باختن این افراد را فاجعه بزرگ خواند و گفت: «فاجعه خطرناک این است که گروه طالبان هزاران تن از مردم بی‌گناه را کشته‌اند و هم‌چنان به شکل بی‌رحمانه به کشتار مردم بی‌گناه ادامه داده‌اند. در این دو دهه افرادی را به قتل رسانده‌اند که آن‌ها برای کشور کارهای موثر را انجام می‌دادند و می‌کردند.»

از این رو کبیر حقمل افزود که این نهاد برای مستند کردن این خشونت‌ها، کتابی را به چاپ رسانده است که در آن نام‌‎، موقف، نوع کشته شدن و زمان قتل این اشخاص ثبت شده است. به سخن وی، شورای امنیت ملی افزون بر این کتاب، یک سایت را نیز طرح کرده‌ است که در آن به شکل آنلاین، معلومات در مورد اشخاصی که قربانی‌ خشونت‌های گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی شده‌اند، ثبت می‌شود. او گفت که این سایت به سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی نشرات دارد. هم‌چنان کبیر حقمل یادآور شد که در این سایت در بخش معلومات، یک گزینه دیگر ایجاد کرده‌اند که برای خانوادها و شهروندان کشور این سهولت را ایجاد کرده است تا مشخصات قربانیان‌شان را در آن درج کنند و مسوولان در این نهاد آن را به صورت رسمی به نشر برسانند.

هم‌چنان آقای حقمل در ادامه گفت که این نهاد به منظور پنهان نماندن و فراموش نشدن جنایات گروه طالبان، به مستند‌سازی‌اش ادامه می‌دهد. او گفت هر گروه و یا شخصی که با مردم و دولت افغانستان دشمنی می‌کند، باید تمامی کارهایی که کرده‌اند و مردم بی‌گناه را به قتل رسانده‌اند ثبت و مستندسازی شود تا فردا برای مردم ما این گروه‌ها با دروغ‌های‌شان شعار «وطن‌دوستی و مردم‌دوستی» سر ندهند. آقای حقمل یادآور شد که گروه طالبان اکنون نیز به این جنایات‌شان ادامه می‌دهند و مردم بی‌گناه را به گونه‌ی «بی‌رحمانه‌» به قتل می‌رسانند. او افزود که این نهاد مصمم است تا آمار قتل توسط این گروه را همه‌روزه و به شکل مسلسل جمع‌آوری کند و سپس در قالب کتاب و هم‌چنان به صورت آنلاین به نشر برساند.

کبیر حقمل، ‌سخنگوی شورای امنیت ملی، از شهروندان کشور خواست که این نهاد را در این زمینه کمک کند تا این نهاد بتواند تمامی خشونت‌هایی که توسط این گروه انجام می‌شود/ شده است را ثبت و مستندسازی کند. او گفت، اکنون خشونت‌های طالبان در حدی به روحیه و افکار مردم آسیب رسانده است که مردم جرأت بیان حقایق را ندارند. به گفته آقای حقمل، با وجودی ‌که مردم می‌دانند که دشمن‌شان کیست و عضو خانواده‌‌شان به دست کی کشته شده است، اما از گفتن و شریک ساختن این حقایق ابا می‌ورزند.

آقای حقمل هر چند از تعداد قربانیان خشونت‌های گروه طالبان چیزی در دست نمی‌دهد، اما می‌گوید که هزاران تن از شهروندان کشور توسط این گروه به قتل رسیده‌اند. از این رو با مستند کردن این قتل و کشتار، می‌خواهند این گروه توسط نهادهای عدلی و قضایی محاکمه شود. او گفت: «ما می‌خواهیم که از عاملان این قتل‌ها پرسیده شود و مورد بازپرس قرار بگیرند. هم‌چنان می‌خواهیم که آن‌ها به سزای اعمال‌شان برسند.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر در مورد این اقدام شورای امنیت اظهار نظر نمی‌‎کند، اما می‌گوید که این کمیسیون نیز تمامی مسایل حقوق بشری را بررسی و مستند‌سازی می‌کند. عبدالشکور مشکور گفت که این کمیسیون کوشش می‌کند تا به صورت همه‌‌جانبه از قتل و کشتار مردم ملکی و نظامی آمار و ارقام جمع‌آوری و نشر کند.

در همین حال شماری از خانواده‌های قربانیان که اعضای خانواده‌‌شان در حملات گروه طالبان کشته شده‌‌اند، از مستندسازی خشونت‌های گروه طالبان استقبال می‌کنند. این خانواده‌های قربانیان از حکومت و نهادهای بین‌المللی می‌خواهند که عاملان این کشتارها را مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار دهند.

محمدعلی شریعتی، یک تن از بازمانده‌گان قربانیان این خشونت‌ها‌ است. او هرچند از مستندسازی کشتارهای گروه طالبان ابراز خرسندی می‌کند، اما می‌گوید که حکومت نباید تنها کشتار گروه طالبان را مورد بررسی و مستندسازی قرار دهد. او می‌افزاید که گروه داعش، در سال‌های اخیر بیش‌تر از گروه طالبان مردم ملکی را هدف قرار داده‌ است و باید جنایات این گروه نیز مستند‌سازی شود.

او می‌گوید که زن و خواهرزنش در حمله انتحاری که بر کارمندان وزارت انکشاف دهات انجام شد، جان باخته‌اند. گروه داعش سال پار در بیست‌ویکم ماه جوزا بر موتر حامل کارمندان وزارت احیا و انکشاف دهات حمله انتحاری انجام داد. در آن حمله ۱۲ تن کشته و ۳۱ تن دیگر زخمی شدند. او می‌گوید با وجودی‌ که بیش از یک سال از آن حمله می‌گذرد، اما حکومت تا کنون در مورد عاملان آن به خانواده‌های قربانیان جزئیات نداده و عاملان آن‌ را مورد پی‌گرد عدلی قرار نداده است. او از حکومت خواست که عاملان قتل و کشتار را مجازات کند.

بی‌بی‌کو، یک تن دیگر از اعضای خانواده قربانیان است. او می‌گوید که عروس و پسرش را در حمله گروه طالبان از دست داده است. بی‌بی‌کو گفت: «پسرم در حمله گروه طالبان در سال ۱۳۹۰ شهید شد و سال گذشته عروسم معلم مکتب بود و در سرک دارالامان کشته شد و چهار کودک از عروسم باقی ‌مانده است.» با این حال او از حکومت خواست که به خانواده‌های قربانیان کمک کند و هم‌چنان عاملان قتل مردم بی‌گناه در کشور را مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار دهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا