رویدادهای داخلی

سیاه‌مو

محکم ناخن‌هایش را می‌جود، نیمی از ناخن‌هایش را خورده است. موهایش چنگ‌چنگ به دور گردنش تاب خورده است، آشفته است، تکه‌تکه. ولی چشمانش برق می‌زند، برقی که تا ته روح آدمی می‌دود، نافذ است و تکان‌دهنده! نگاهش می‌کنم، نگاهم می‌کند، فلسفه‌ی نگاهش داخل ذهنم در هم می‌شکند، جان می‌گیرد، باز در هم می‌شکند. نمی‌شود، نمی‌توانم تا عمقش سفر کنم. جگری شیر می‌خواهد و دلی بزرگ، به بزرگی اندوهش، به بزرگی دردش، به بزرگی خماری‌ها و خسته‌گی‌هایش.

می‌خندد، می‌خندم، صورتش را در هم می‌کشد و از من روی می‌تابد.

خامی چهره‌اش او را ۲۰ ساله نشان می‌دهد، اما چشمانش ۷۰ ساله است، شرط می‌بندم ۷۰ ساله است، شراب ۷۰ ساله، پر از سکر و بی‌خودی!

نمی‌دانم اگر مادر این بانو، صدایم نمی‌زد تا کدامین ابدیت نگاهم در نگاهش گره می‌خورد، تا گفت آمده‌ام برایش پرونده‌ی روانی بسازم، بند دلم پاره شد. تکان خورد، نه تنها جانم، که روحم. گمان کردم از بلندای بلندبلند محکم‌محکم بر زمین افتادم. دلم آشوب شد.

گفتم چند سال است این گونه است؟

دو قطره اشک روشن و درشت روی صورتش لغزید. «سه سال می‌شود، عاشق بود دخترم. بسوزد خانه‌ی عاشقی که خانه‌ها را می‌سوزاند. ۱۶ ساله بود که دل باخت، پدرش راضی نبود با بیگانه وصلت کند، دخترم را چی زجر‌ها که نداد. در خانه او را حبس می‌کرد که یوسف، پسر همسایه او را نبیند. دخترم بر و رویی داشت، می‌درخشید. امکان نداشت کسی او را ببیند و شکارش نشود. دخترم بی‌تاب بود بی‌قرار. گاه از پشت بام نگاهی به یوسف می‌کرد و گاه از پشت دروازه. مرغ دلش پریده بود، مرغ دل که بپرد دیگر بر نمی‌گردد. نمی‌دانم بخدا، من که عاشقی نکردم، دخترم اما عاشقی‌ها کرد. روزی نبود سرش به در نخورد به دیوار. پدر بود دیگر، غیرت داشت، عاشقی که ننگ کمی نیست!»

می‌گویم اسم دخترتان چیست، می‌گوید: «سیاه‌مو. بختش هم مثل موهایش سیاه است. دخترکه عاشق شود روزگارش سیاه می‌شود. دختر اگر عقل داشته باشد که عاشق نمی‌شود.»

سیاه‌مو می‌خندد. نگاهش می‌کنم چهره درهم می‌کشد و از من روی می‌تابد، این بار محکم‌محکم موهایش را به دور انگشت می‌پیچید. انگشت‌هایی که نیمی از ناخن‌هایش شکسته است. باز می‌دوم، ته چشمانش، کمی عمیق‌تر می‌شوم، کمی بیش‌تر فرو می‌روم و کمی بیرون آمدنم دشوارتر می‌شود.

مادرش ادامه می‌دهد: «سه سال از دیوانه‌گی‌های سیاه‌مو که گذشت پدرش زنی دیگر گرفت و ما را به امان خدا سپرد. نه خبر از مرگ ما می‌گرفت و نه از زنده‌گی ما. من بودم و دختری که عشقی آتشین قرارش را ربوده بود. یوسف که از اوضاع ما خبر شد، باز خانواده‌اش را به خواستگاری فرستاد. و من دل به دریا دادم و دست سیاه‌مو را به دستش سپردم. روزگاری داشتیم تماشایی! نبودی که ببینی! صدای خنده در خانه پیچید، چهره‌ی دخترکم گل انداخت، لب‌هایش دانه‌ی انار شد، کومه‌هایش شفتالو. به حال آمد دخترم، شال سبز خرید، شال سرخ و دل می‌برد از یوسف.»

«سه ماه دلبری کرد، سه ماه عاشقی، دامن چین‌دار پوشید، دامن کوتاه، دامن سرخ، و یوسف خندید، بلندبلند، دلش وا شد، دلش پا در آورد، دلش رفت، دور موهای سیاه مو، دور دامنش، دور شال سرخش، شال سبز!»

«تا چشم رو هم زدم صدای شرنگ‌شرنگ دایره در خانه پیچید. بوی حنا، بوی چای سیاه، بوی چای سبز، بوی هل، بوی گلاب. مهمان‌ها دسته‌دسته می‌آمدند، سبز و سرخ و آبی و بنفش. تو که می‌دانی جشن حنابندان، جشن رنگ‌ها است، باید پیرهن زری بپوشی، سرخ و آبی و بنفش. به سیاه‌مو گفتم عروسک را شرمی، این‌قدر نخند، سرت را پایین بگیر! بلندتر خندید، مست و سرکش.»

«از حمام بیرون شد، تروتازه، پیرهن گلابی پوشید، خودش هم گل شد، گل گلاب. موهایش را تا کمر رها کرد، سیاه‌سیاه، بلندبلند. گفتم موهایت را جمع کن، خندید، بلندبلند، دلم وا شد، خندیدم، بلندبلند!»

و ناگهان…

«صدایی در هوا پیچید و هفت آسمان را درید، قسم می‌خورم گوش آسمان کر شد، شیشه‌ها فروریخت و فریاد‌ها بلند. انتحاری شده بود. دو کوچه پایین تر، نه سه کوچه، نمی‌دانم. شاید کم‌تر شاید بیش‌تر. دود و آتش در هوا رفت، مهمان‌ها سراسیمه به کوچه دویدند. قیامتی بود، نبودی که ببینی! صحرای محشر بود، جایی، دستی بود و جای دیگر پایی، جایی سری بود و جای دیگر بدنی. سیاه‌مو می‌دوید، به دنبال یوسفش. آمده بود آرایشگر دستی به موهایش بزند. صدا در صدا گم بود، ناله در ناله. وحشتی بود، قیامتی، نبودی که ببینی!»

می‌گویم خوب یوسف چی شد؟ می‌گوید، «سیاه‌مو فقط توانست کفش‌هایش را پیدا کند.» تکان می‌خورم، بند دلم باز پاره می‌شود. تکه‌تکه‌تر. سیاه‌مو می‌خندد، بلندبلند، وحشی‌وحشی، نگاهش می‌کنم. باز می‌خندد، بلندتر، بی‌قرارتر، وحشی‌تر!

مادرش می‌گوید: «مرگ یوسف را همه دیدند، مرگ سیاه‌مو را هیچ‌کس ندید. خیلی از رفتن‌ها دیده می‌شوند، خیلی از رفتن‌ها ناپدید! سه سال است دیوانه‌گی‌ها می‌کند. روز در خانه و شب در قبرستان، شب در خانه و روز در قبرستان.»

«هر داکتری می‌برم بی‌فایده است. رشته‌های اعصابش پاره شده، تکه‌تکه! می‌گویند او را به مرکز بیماران روانی ببر، دلم نمی‌شود، دلم آشوب است، دخترم ماه بود، قرص کامل!»

ایستاده می‌شوم، سیاه‌مو نگاهم می‌کند، این بار سرد و ساکت و خموش. توان ندارم، بی‌رمق. حالم بد می‌شود، یارای رفتنم نیست. پرونده‌اش را برای معرفی‌اش به مرکز بیماران روانی روی دست می‌گیرم، چشمانم سیاه می‌شود، چشمانم تاریک،. خانه تاریک، زمین تاریک، آسمان تاریک!

صدای مادر سیاه‌مو در گوشم می‌پیچد: «مرگ یوسف را همه دیدند، مرگ سیاه مو را هیچ‌کس ندید، خیلی از رفتن‌ها دیده می‌شوند، خیلی از رفتن‌ها ناپدید! و به این فکر می‌کنم که چند فی‌صد از بیماران روانی این مرکز، رفته‌گانی هستند که کس رفتن‌شان را ندیده است.»

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا