ورزشی

جایزه مسی و پارادوکس سلبریتی‌های فوتبالی

جایزه مسی و پارادوکس سلبریتی‌های فوتبالی

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)،  جایزه دیشب بهترین فوتبالیست مرد سال دنیا به لیونل مسی تعلق گرفت و این امر از نظر کارشناسان اهمیتی مضاعف دارد. چرا که پس از اتفاق غیرقابل پیش‌بینی سال گذشته که بعد از سال‌ها حکمرانی دوگانه مسی و رونالدو در فتح جوایز بهترین‌ها و مرد سال فوتبال دنیا، ناگهان تصمیم گرفته شد تا جایزه بهترین فوتبالیست به لوکا مودریچ تعلق بگیرد. حالا با جایزه‌ای که دیشب به مسی داده شد دوران ترکتازی مسی و رونالدو بار دیگر آغاز شده است.


 


مسی و رونالدو از ۱۱ جایزه مرد سالی که تا کنون داده شده ده جایزه را به خود اختصاص داده‌اند. با جایزه دیشب مشخص شد که عصر این دو ابرستاره همچنان ادامه دارد. این واقعیت اهمیت زیادی دارد چون اولا مشخص نیست بعد از بازنشستگی این دو چه اتفاقی برای دنیای فوتبال می‌افتد و ثانیا در این شکی نیست که این دو نمی‌توانند تا ابد به درخشش در مستطیل سبز ادامه دهند. مسی ۳۲ ساله است و رونالدو به ۳۴ سالگی رسیده. این زوج درک مردم از فوتبال و از ورزش را تغییر داده‌اند. جایزه دیشب به مسی نشان داد که دنیای فوتبال نمی‌خواهد از این دو اسطوره عبور کند و حتی مایل نیست به عصر بعد از این دو بیندیشد.


 
 


اما وجود این جوایز و توجه بسیار گسترده رسانه‌ای به آنها از یکی از مشکلات روز فوتبال پرده برمی‌دارد، توجه بیش از حد به سلبریتی‌ها. توجه افراطی به فرد و ستاره‌های فردی در بازی‌ای که اساسا یک بازی تیمی و جمعی است. اشتیاق برای تولید محتوای فرافوتبالی و عبور از فوتبال به عنوان یک بازی موفق صد و چند ساله و تلاش برای تبدیل آن به عنوان بخشی از یک پکیج عام سرگرمی.


 


این مراسم بیشتر از آنکه برای معرفی بهترین فوتبالیست دنیا با معیارهای صرفا فوتبالی باشد بهانه‌ای است برای برگزاری یک مراسم بسیار لوکس و پر زرق و برق. بهانه‌ای برای اینکه مدیران بزرگ باشگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ در مکانی گرد هم آیند که سلبریتی‌ترین فوتبالیست‌های دنیا در آن حضور دارند.


 
 


اسپورتز ایلاسترید معتقد است اگر قرار بود صرفا معیارهای فنی برای انتخاب بهترین بازیکن دنیا مورد توجه قرار گیرد بدون تردید این جایزه امسال باید به ویرژیل فن‌دایک تعلق می‌گرفت. اما انگار اهدای این جایزه به مسی یا رونالدو برای دنیای فوتبال و دست‌اندرکارانش به یک عادت تبدیل شده است. این رسانه می‌گوید دلیل انتخاب مسی به عنوان بهترین بازیکن سال دنیا واقعا چیست؟ اینکه او سال گذشته بیشترین موفقیتی که بدست آورده راه‌یابی به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا بوده و در آن هم تنها موفق شده در مسابقه رفت بازی خوبی ارائه دهد؟ یا اینکه فیفا می‌خواسته پیش از اینکه ابرستاره طلایی‌اش به سن بازنشستگی رسیده و از فوتبال کناره‌گیری کند بار دیگر یکی از جوایز بزرگ خود را به او تقدیم کند؟

سه شنبه ۲ میزان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۴

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا