رویدادهای داخلی

واگذاری کانکور دانشگاه‌های خصوصی به تحصیلات عالی به سال آینده ماند

وزارت تحصیلات عالی در بیست‌وسوم سرطان امسال طرحی را آماده کرده بود که براساس آن، آزمون ورود به دانشگاه‌های خصوصی از سوی اداره‌ ملی امتحانات کانکور گرفته می‌شد. مسوولان در وزارت تحصیلات عالی، هدف از این طرح را جلوگیری از دانشجویان خیالی، تأمین شفافیت و قانونمند شدن روند شمولیت در موسسه‌های تحصیلی خصوصی عنوان کرده بودند. اکنون این طرح از سوی وزارت تحصیلات عالی اجرایی نشده و آزمون کانکور توسط موسسه‌های تحصیلات عالی خصوصی برگزار شده است.

عبدالقدیر خموش، رییس اداره ملی امتحانات کانکور، در صحبت با روزنامه افغان رادیو می‌گوید که آزمون ورود به نهادهای تحصیلی خصوصی، توسط خود این نهادها بر‌گزار شده و کمیته ملی امتحانات کانکور تنها نقش نظارت‌کننده را در برگزاری این آزمون داشته‌ است. علی‌رغم این‌که قرار بود آزمون ورود به دانشگاه‌های خصوصی توسط وزارت تحصیلات عالی و کمیته ملی امتحانات کانکور گرفته شود، اما به گفته آقای خموش این طرح به دلیل نداشتن فرصت کافی و هم‌چنان نداشتن راه‌کاری برای اخذ این آزمون، تطبیق نشده است.

بر این اساس رییس اداره‌ ملی امتحانات کانکور تصریح کرد که این اداره به رییس جمهور پیشنهاد کرده بود تا طرح برگزاری آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی را به خود این نهاد‌ها واگذار کند و وزارت تحصیلات عالی تنها نقش نظارت‌کننده‌ی را در این دور برگزاری آزمون کانکور داشته باشد. آقای خموش اما تأکید کرد که این طرح در سال‌های آینده عملی است و آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی توسط اداره ملی امتحانات کانکور اخذ خواهد شد.

آقای خموش تأکید کرد که این نهاد روند آزمون کانکور را به شکل جدی زیر نظارت دارد تا به گفته او در آزمون ورودی به دانشگاه‌های خصوصی، شفافیت تأمین شود. او گفت: «ما نظارت کردیم که شرایط پوره است، در امتحان داوطلب شرکت می‌کند.»

با این حال رییس کمیته ملی امتحانات کانکور گفت که در اعلام نتایج آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی کدام دخالت ندارند، بلکه تنها در قسمت تایید دانشجویان نقش دارند که به چه تعداد کامیاب و یا ناکام شده‌اند.

آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی از ۱۵ ماه سنبله آغاز شد و این روند به گفته مسوولان تکمیل شده است. هم‌چنان براساس توافق وزارت تحصیلات عالی و دانشگاه‌های خصوصی، آزمون کانکور متفرقه در سوم و چهارم ماه میزان برگزار می‌شود. تا کنون میزان اشتراک‌کننده‌گان در این آزمون مشخص نیست.

توافق وزارت تحصیلات عالی و نهادهای تحصیلی خصوصی روی طرح درازمدت

در همین حال سخنگوی وزارت تحصیلات عالی نیز می‌پذیرد که طرح برگزاری آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی از سوی کمیته ملی کانکور برگزار نشده و این آزمون توسط خود نهادهای تحصیلی خصوصی گرفته شده است. فصیل امین، سخنگوی این وزارت اما می‌گوید که روز یک‌شنبه، سی‌ویکم سنبله، با نهادهای تحصیلی خصوصی به توافق رسیده‌اند که در سال‌های بعدی طرح دراز‌مدت را که همانا برگزاری آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی توسط وزارت تحصیلات عالی است، عملی کنند.

آقای امین گفت که وزارت تحصیلات عالی دو طرح کوتاه‌مدت و دراز‌مدت را برای برگزاری آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی روی‌ دست داشت. به گفته او، این وزارت در این دور برگزاری آزمون کانکور، از طرح کوتاه‌مدت که همانا نظارت از این پروسه بود، استفاده کرده است. او افزود که کمیته ملی امتحانات کانکور، هیأتی را برای نظارت از برگزاری آزمون کانکور در سراسر کشور فرستاده بود و از این روند به شکل جدی نظارت کرده است.

در عین حال سخنگوی وزارت تحصیلات عالی گفت که این وزارت، در سال‌های آینده طرح درازمدتی را که روی آن با نهادهای تحصیلی خصوصی به توافق رسیده‌ است، عملی می‌کند. مطابق این طرح دراز‌مدت، آزمون کانکور باید از سوی کمیته ملی امتحانات برگزار ‌شود. هم‌چنان مطابق این طرح، وزارت تحصیلات عالی صلاحیت دارد تا از داوطلبانی که از مکاتب فارغ می‌شوند و هم‌چنان سایر متقاضیان امتحان عمومی بگیرد و تثیبت سویه کند.

سخنگوی تحصیلات عالی در ادامه گفت متقاضیانی که تثبیت سویه می‌شوند، برای‌شان سرتفیکت (شهادت‌نامه) داده می‌شود و بعداً به دانشگاه‌های خصوصی معرفی می‌شوند. او افزود که برای وزارت تحصیلات عالی، مهم‌ترین مسأله اساس شمولیت است و با اجرا شدن طرح‌های کوتاه‌مدت و دراز‌مدت معیاری‌تر می‌شود.

در همین حال عبدالله عبدالبر، رییس اجرایی اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، می‌گوید که در این دور آزمون کانکور، وزارت تحصیلات عالی تنها نقش نظارت‌کننده داشته و در قسمت اجرای این آزمون کدام دخالت نداشته است. با این حال تصریح کرد که زین پس وزارت تحصیلات عالی، آزمون عمومی کانکور دانشگاه‌های خصوصی را برگزار می‌کند.

آقای عبدالبر به افغان رادیو گفت که وزارت تحصیلات عالی یک طرح دراز‌مدت را به دانشگاه‌های خصوصی پیش‌کش کرده بود که براساس آن، این وزارت برای فارغان صنف دوازدهم مکتب و متقاضیان دانشگاه‌های خصوصی، یک آزمون عمومی برگزار و تثبیت سویه می‌‎کند. او نیز تایید کرد که پس از تثبیت سویه، وزارت تحصیلات عالی برای متقاضیان دانشگاه‌های خصوصی شهادت‌نامه می‌دهد. به گفته او این شهادت‌نامه‌ها درجه‌بندی شده‌اند و براساس آن در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های خصوصی جذب می‌شوند.

از سوی دیگر رییس اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی افزود که براساس طرح دراز‌مدت، وزارت تحصیلات عالی برگزاری آزمون اختصاصی کانکور را برای دانشگاه‌های خصوصی، اختیاری گذاشته است. از این رو نهادهای تحصیلی خصوصی اختیار دارند که آزمون ورود به دانشگاه‌های خصوصی را برگزار کنند یا خیر.

با این حال آقای عبدالبر افزود که اکنون با عملی شدن این طرح، شک و شبهاتی که در مورد تقلب و مسأله دانشجویان خیالی در دانشگاه‌های خصوصی مطرح بود، برطرف می‌شود. وی اما از مداخله وزارت تحصیلات عالی در امور اجرایی نهادهای تحصیلی خصوصی هشدار داد. او گفت که براساس قانون وزارت تحصیلات عالی تنها نقش نظارت‌کننده دارد و صلاحیت مداخله در امور اجرایی ندارد.

رییس اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های خصوصی تصریح کرد که وزارت تحصیلات عالی بر‌اساس ماده دهم قانون اساسی، نقش تشویق‌کننده و حمایت‌کننده دارد و باید مطابق آن عمل کند.

در ماده دهم قانون اساسی به صراحت در مورد سکتورهای خصوصی آمده است: «دولت، سرمایه‌گذاران و تشبثات خصوصی را مبتنی بر نظام اقتصاد بازار، مطابق به احکام قانون، تشویق، حمایت و مصونیت آن‌ها را تضمین می‌کند.»

گفتنی است که به تعداد ۱۳۱ دانشگاه‌ خصوصی در کشور فعالیت دارند و سالانه هزاران تن از دانشجویان از این دانشگاه‌ها از رشته‌های مختلف فارغ می‌شوند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا