رویدادهای داخلی

فوزیه گیلانی؛ از موفقیت در تجارت تا ایده ساخت بنیاد خیریه

شمارش معکوس برای روز رأی‌دهی انتخابات دور شانزدهم مجلس نماینده‌گان آغاز شده بود. معدود روزهایی به انتخابات مانده بود که خبرهای ناگواری از راه رسید: «پنج کارمند انتخاباتی فوزیه گیلانی در ولسوالی ادرسکن تیرباران شدند.» همین رویداد برایش کافی بود تا کمپین‌هایش را به کلی متوقف کند. به هوادارانش از انصرافش در رفتن به مجلس خبر داد. او حالا اما به دور از دنیای شلوغ سیاست، تاجر موفقی است که می‌خواهد بنیاد خیریه‌ای را برای کودکان بی‌سرپرست، معلولان و افراد نیازمند بنیان‌گذاری کند.

فوزیه گیلانی در روزهای جوانی عضو انجمن هدف در هرات بود. وی در گذشته با مریضی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. داکتر معالج او برایش توصیه می‌کند که برای به دست آوردن سلامتی‌اش، ورزش کند. روزگاری که طالبان قمچین به دست در جاده‌ها متفرق بودند و نمی‌گذاشتند که مردمان شهر به آزادی نفس بکشند، وی به دور از چشم کسان برای مداوای خود، دست به کار می‌شود و مدام ورزش می‌کند. در آن زمان او ترجیح می‌دهد که هنگام کار در انجمن، بیش‌تر تمرکزش را روی ورزش بگذارد.

فوزیه گیلانی در روزهای جوانی عضو انجمن هدف در هرات بود. وی در گذشته با مریضی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. داکتر معالج او برایش توصیه می‌کند که برای به دست آوردن سلامتی‌اش، ورزش کند. روزگاری که طالبان قمچین به دست در جاده‌ها متفرق بودند و نمی‌گذاشتند که مردمان شهر به آزادی نفس بکشند، وی به دور از چشم کسان برای مداوای خود، دست به کار می‌شود و مدام ورزش می‌کند. در آن زمان او ترجیح می‌دهد که هنگام کار در انجمن، بیش‌تر تمرکزش را روی ورزش بگذارد.

با وجود مشکلات شدید امنیتی، وی رشته‌های پرورش اندام، یوگا و ایروبیک را در حوزه جنوب‌غرب ترویج داد. انجمن هدف در کنار ورزش، به درس‌های حرفه‌ای و زبان نیز فعال بود. پس از دوره طالبان، جمعی از کارمندان خارجی مؤسسه‌ها نیز پیش وی می‌آمدند و چیزهایی می‌آموختند. با گذشت هر روز شمار زیادی از بانوان علاقه می‌گرفتند که در برنامه‌های انجمن هدف اشتراک کنند. مقام رهبری آن زمان ولایت هرات اما به بهانه‌ی حساسیت کار آنان با باورهای سنتی جامعه، درب انجمن را بستند. بانوان دو روز در سکوت مطلق فرو رفتند تا این‌که گیلانی خودش درب انجمن را دوباره گشود و امور آن را منسجم کرد.

در جریان کارهای اجتماعی‌، فوزیه گیلانی برای دور پانزدهم مجلس نامزد شد و با به دست آوردن اکثریت آرا به مجلس نماینده‌گان رفت. او تمامی کارکردهای پنج‌ساله‌اش را در قالب تصویر و کلیپ تصویری پیش خود نگه داشت. روزگاری، وی دوباره برای احراز کرسی مجلس نامش را ثبت کمیسیون مستقل انتخابات کرد. در جریان کمپین‌ها، ‌باری به دلیل کم‌بودن وقت از شرکت در مناظره با سایر نامزدان انصراف داد. گیلانی با اتکا به کارکردهایش استدلال می‌کرد که برای مناظره با نامزدان، نیاز دارد تا تمامی دست‌آورد‌هایش را به مردم شرح دهد و علاوه بر آن، طرح‌هایش را نیز بازگو کند، خواسته‌ای که برآورده نشد.

وضعیت کمپین‌ها اما برای او خوب پیش نرفت. گروه طالبان ۱۰ کارمند کمپین او را ربودند و پس از رهایی پنج تن از آنان، سایر کارمندان را تیرباران کردند. در میان کشته‌گان، به شمول برادر شوهر وی، دو نفر از اقارب او نیز جان‌ دادند. گیلانی پس از آن حمله که طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفتند، کمپین‌هایش را در جا متوقف کرد و به هوادارانش فهماند که نمی‌خواهد به دور بعد مجلس برود. صدمه‌ی روحی و تهدیدها سبب شد که گیلانی کشور را به مقصد امارات متحده عربی ترک کند. خروج او از کشور در آن برهه، واکنش‌هایی را در نشریه‌های محلی به همراه داشت. بانو گیلانی اما می‌گوید که به دلیل تهدیدها مجبور شد از ادامه کمپین‌هایش بگذرد و رو به کارهای شخصی بیاورد.

او تابعیت تازه‌ای نگرفت، اما به جای آن ترجیح داد که کارهای شخصی‌ را برای پر کردن اوقات فراغتش در آن‌جا آغاز کند. بانو گیلانی نخست شرکت خرید و فروش جایداد را در امارات متحده عربی بنیان‌گذاری کرد و توانست موفقیت چشم‌گیری را در تجارت تجربه کند. وی در ادامه کارهای تجارتی‌اش، یک کمپنی امنیتی را نیز در دبی اساس گذاشت؛ کمپنی‌ای که امور آن با رهبری فوزیه گیلانی به خوبی پیش می‌رود. چندی پس از ایجاد این کمپنی، وی از سوی حکومت امارات متحده عربی اولین بانویی لقب گرفت که توانسته شرکت موفق امنیتی را در آن‌جا ایجاد کند.

بانو گیلانی هم‌زمان با سایر مشغله‌های کاری، درس‌ مقطع ماستری‌اش را در رشته حقوق بین‌الملل نیز ادامه داده است. وی از آن‌جایی که با ورزش میانه‌ی خوبی دارد، آن را راه‌کار مفید در زنده‌گی می‌خواند. وی با وجود مشغله‌های کاری، روزانه مداوم ورزش می‌کند و ورزش را به عادت بدل کرده است. فوزیه گیلانی می‌گوید که با وجود پیش‌رفت در دنیای تجارت، نمی‌خواهد موفقیتش را به رخ دیگران بکشد. از دید او، کرسی مجلس نقشی در باز کردن راه او را به دنیای تجارت نداشته است و می‌خواهد که با به راه‌انداختن بنیاد خیریه، کمک‌ها به نیازمندان را به شکل گسترده آغاز کند.

بانو گیلانی می‌گوید که نسبت به کارهای سیاسی، در دنیای تجارت احساس آرامش می‌کند، اما مردمش را از یاد نبرده است. او به تازه‌گی می‌خواهد بنیاد خیریه‌ای را برای کودکان بی‌سرپرست، معلولان و سایر اقشار نیازمند جامعه ایجاد کند؛ بنیادی که بتواند استعداد کودکان و معلولان را شکوفا کند و آینده آنان را به دور از کمک دیگران و به شکل خودکفا رقم زند. این‌که فوزیه گیلانی می‌تواند موفقیت‌های تجارتی‌اش را در امور خیریه هم تکرار کند یا خیر، زمان مشخص خواهد کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا