ادب و فرهنگ

اختراع سیستم ارتباطی صوتی و تصویری پیشرفته در مواقع بحران توسط یک دانش آموز در هرات

افغان رادیوافغانستان-حمید مرادی، دانش آموز ۱۶ ساله افغانستان که در مدارس بنیاد معارف ترکیه در هرات مشغول به تحصیل است، موفق به ساخت یک سیستم ارتباطی صوتی، مکالمه و تصویری شد که هنگام وقوع بحران و حوادث غیرمترقبه قابلیت ارسال پیام و فایل را دارد.

این دانش آموز موفق افغان به دلیل مشکل شرط سنی به صورت غیرمجاز در مسابقات هکر دانشگاههای آمریکا شرکت کرد و مقام دوم را به دست آورد.

مرادی در مدارس بنیاد معارف ترکیه که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور آن کشور آن را دروازه ترکیه به جهان می خواند مشغول به تحصیل است.

او با این اختراع خود در جشنواره تکنوفست استانبول شرکت کرد و در این باره گفت: هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه ارتباط تلفنی، شبکه اینترنتی قطع می شود، این سیستم ارتباطی، امکان تماس صوتی و تصویری را تا شعاع ۵۰ کیومتری فراهم می کند.

مرادی افزود: در شرایط جنگ افغانستان مدام راههای ارتباطی قطع شده و انسانها با مشکل ارتباطی مواجه می شوند، در شرایط جنگ یا وقوع حوادث طبیعی می توان با انتشار سیگنال فرد گم شده را پیدا کرد.

او با بیان اینکه این سیستم را در افغانستان آزمایش کرده و حداکثر ۵۰ نفر می توانند وارد این سیستم شوند، گفت: این اپلیکیشن را من طراحی کرده ام و با نصب آن بر روی تلفن همراه می توان در شرایط اضطراری ارتباط برقرار کرد.

مرادی با بیان اینکه برای شرکت در مسابقات هکر “National Collegiate Cyber Defense Competition” آمریکا که بین دانشجویان برگزار می شود صفحه ثبت نام را هک و در این مسابقات شرکت کرده است، افزود: این مسابقه بین دانشجویان بود و به دلیل پایین بودن سنم نمی توانستم در آن شرکت کنم؛ من صفحه آنها را هک کردم و وقتی دلیل آن را از من پرسیدند گفتم که به خاطر عدم پذیرش به دلیل سنم این کار را کردم سپس آنها اجازه شرکت در این مسابقه را به من دادند و از بین چهار هزار شرکت کننده نفر دوم شدم.

او ادامه داد: پس از این مسابقه من به همراه خانواده ام به آمریکا دعوت شدم ولی من می خواهم در ترکیه بمانم و به تحصیلات خود در اینجا ادامه دهم. ترکیه کشور دوست و برادر افغانستان است. من برای مسلمانان جهان و کشور خودم می خواهم که در اینجا بمانم. در مدرسه بنیاد معارف چنان آموزشی به من داده اند که طی ۸ ماه می توانم ترکی صحبت کنم. من می خواهم مهندس کامپیوتر شوم و در دانشگاه خاورمیانه آنکارا ادامه تحصیل دهم.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا