معاش ۴۱ هزار دالری یک مشاور؛ وزارت صنعت و تجارت: فعلاً مشاور خارجی نداریم

افغان رادیو، کابل: معاش ماهانه‌ی بیش از ۴۱ هزار دالر یک مشاور سابق وزارت صنعت و تجارت و ریاست جمهوری خبرساز شده است.

مسوولان در وزارت صنعت و تجارت نیز تأیید می‌کنند که یک مشاور خارجی در جریان سال گذشته مالی در این وزارت با معاشی بیش از ۴۱ هزار دالر امریکایی کار کرده است.

از روز شنبه‌، سی‌ام سنبله، به این‌سو یک حکم ریاست جمهوری درباره منظوری معاش ماهانه ۴۱ هزار دالری برای یک مشاور خارجی وزارت صنعت و تجارت و ریاست جمهوری در شبکه‌های اجتماعی نشر و بازنشر می‌شود.

براساس این حکم، رییس جمهور غنی معاش ماهانه ۴۱ هزار و ۲۵۰ دالر امریکایی را برای شخصی به نام «داکتر پلاسا» منظور کرده است.

منظوری ریاست جمهوری بر اساس پیشنهاد وزارت صنعت و تجارت که در آن زمان به نام «تجارت و صنایع» یاد می‌شد، صورت گرفته است. این وزارت در پیشنهادی که در بیست‌ونهم ماه میزان سال ۱۳۹۶ به ریاست جمهوری فرستاده است، در آن از یک مکتوب ریاست جمهوری یاد کرده که خواهان پیشنهاد منظوری تقرر داکتر پلاسا به عنوان مشاور در وزارت صنعت و تجارت شده است. بر اساس پیشنهاد وزارت صنعت و تجارت، داکتر پلاسا خواهان پرداخت معاش ماهانه‌ی ۴۱ هزار دالری امریکایی شده است.

رییس جمهور غنی در بیست‌وچهارم ماه عقرب سال ۱۳۹۶ پیشنهاد تقرر داکتر پلاسا به عنوان مشاور در وزارت صنعت و تجارت و ریاست جمهوری را منظور کرده است. بر اساس منظوری ریاست جمهوری داکتر پلاسا برای یک‌سال در جریان سال مالی ۱۳۹۷ از بودجه اختیاری پروژه‌ی «خدمات تحقیق و افتتاح مرکز تحقیقاتی رشد تجارت وزارت صنعت و تجارت» ماهانه معاش دریافته می‌کرده است. معاش سالانه داکتر پلاس ۴۹۵ هزار دالر امریکایی چیزی در حدود نیم میلیون دالر می‌شده است.

سمیر رسا، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت روز یک‌شنبه، سی‌ویکم سنبله، به روزنامه افغان رادیو گفت که پیشنهاد منظوری تقرر این مشاور خارجی در زمان همایون رسا، وزیر پیشین صنعت و تجارت به ریاست جمهوری فرستاده شده است. او احتمال داد که این حکم از سوی یک معین این وزارت در زمانی که آقای همایون رسا در خارج از کشور بوده، فرستاده شده است.

داکتر پلاسا کیست؟

سمیر رسا، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که این مشاور سابق وزارت صنعت و تجارت، «ولف کینگ پلاسا» نام داشت و شهروند آلمان بود. رسا افزود که آقای پلاسا در زمانی که افغانستان عضویت سازمان تجارت جهانی را کسب کرده بود و احتمالاً بر حسب نیاز استخدام شده است.

به گفته رسا، داکتر پلاسا در هنگامی که افغانستان عضویت سازمان تجارت جهانی را به دست آورد، به عنوان رییس مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا کار می‌کرد و وزارت صنعت و تجارت شاید در آن زمان به یک متخصص خارجی نیاز داشته است.

از جانب دیگر، سمیر رسا می‌گوید که در حال حاضر وزارت صنعت و تجارت مشاور خارجی ندارد و اصلاحات گسترده ساختاری را در این وزارت به اجرا گذاشته است.

واکنش‌ها

نشر منظوری تقرر مشاور سابق وزارت صنعت و تجارت و مشاور ریاست جمهوری با معاش گزاف با واکنش‌های متعدد کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. بسیاری این اقدام را مایه تعجب خوانده و از آن انتقاد کرده‌اند.

در این میان شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رییس جمهور غنی، در پاسخ به این انتقادها گفته است که یکی از برنامه‌های جدی رییس جمهوری تعادل در معاش‌ها است. به گفته او، در حکومت گذشته «معاش نبوده بلکه تاراج بوده است» و از ارگ تا شماری از وزارت‌خانه‌ها، یک نفر از چندین پروژه معاش می‌گرفته است.

 او از معاش مشاوران محمدحنیف اتمر در وزارت‌های احیا و انکشاف دهات و معارف به عنوان نمونه یاد کرده است، هر چند رقم آن را بیان نکرده است.

مرتضوی هم‌چنان گفته است که در زمان وحیدالله شهرانی به حیث وزیر معادن، مارک نسبیت شهروند امریکایی و مشاور حقوقی این وزارت، ۱۰۷ هزار و ۵۲۰ دالر امریکایی معاش دریافت می‌کرده است.

به همین ترتیب طبق اطلاعات مرتضوی، برین ادوارد کانادایی با معاش ۵۵ هزار دالر و بووین و کارلوس شهروندان امریکایی در سمت‌های مشاوران مالی و تجارتی وزارت معادن در دوران شهرانی هر کدام با معاش ۴۹ هزار و ۷۲۸ دالر امریکایی کار می‌کرده‌اند.

وحیدالله شهرانی نیز وجود مشاوران خارجی را در وزارت معادن در زمان تصدی‌اش در این وزارت، تأیید کرده و گفته است که این مشاوران از «بودجه خارجی» معاش می‌گرفتند. او گفته است که محمداشرف غنی نیز سه سال در وزارت معادن به حیث مشاور با معاش ماهانه‌ی ۲۸ هزار دالر امریکایی کار کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن