حامد کرزی از اظهارات تازه‌ی غنی درباره مارشال فهیم انتقاد کرد

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین از اظهارات محمداشرف غنی، رییس جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان درباره مارشال محمدقسیم فهیم، معاون نخست حکومتش انتقاد کرد.

به تازه‌گی یک نوار تصویری از محمداشرف غنی در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده است که در جریان یک همایش انتخاباتی می‌گوید، در دوران کارش به حیث وزیر مالیه، دستور مارشال فهیم را در حضور خودش و اعضای کابینه پاره کرده است.

او گفته است: «من روز اول که وزیر مالیه شدم، خدا فهیم خان را ببخشد، در جلسه کابینه آمدم، یک امر کرده بود که دو موتر از محصول معاف شود. امرش را در پیش کله‌گی چیر کردم و گفتم بعد از این من وزیر مالیه هستم اگر قدم مانده بودی باز می‌فهمی!»

محمداشرف غنی هم‌چنان می‌گوید که مارشال فهیم باری به او گفته بود که ۵۰۰ هزار سرباز دارد وزارت مالیه باید معاش این سربازان را پرداخت کند. اشرف غنی تأکید می‌کند که او به مارشال فهیم گفته است ۵۰۰ سرباز هم ندارد و تا یک سال معاش برای سربازانش نداده است.

رییس جمهور غنی در ادامه می‌افزاید که پس از یک سال مارشال فهیم دوباره مراجعه کرده و به او گفته است: «نه به زر علاقه‌داری، نه به زن علاقه‌داری و نه به زمین علاقه‌داری، همراه تو چه قسم گذاره کنم.» او تأکید کرد که به مارشال فهیم توضیح داده است که باید از مجرای اصولی در این مورد اقدام کند.

آقای غنی هم‌چنان گفت که سرانجام با مارشال فهیم روی پرداخت معاش به ۸۰ هزار نفر موافقت کرده و زمانی که از وزارت مالیه کناره‌گیری کرد، این رقم به هشت هزار نفر رسید. او تأکید می‌کند در صورتی که این کار را نمی‌کرد، اردوی ملی تشکیل نمی‌شد.

ظاهراً ماجرایی را که محمداشرف غنی توصیف کرده است، مربوط دوران حکومت موقت و زمانی بوده است که آقای فهیم به حیث معاون اول ریاست جمهوری و  وزیر دفاع وظیفه اجرا می‌کرد.

با این حال، حامد کرزی گفته است: «متأسفانه که در یکی از کمپین‌های انتخاباتی در مورد مارشال محمدقسیم فهیم حرف‌های ناشایسته گفته شد.» او در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوکش به محمداشرف غنی اشاره نکرده است.

آقای کرزی در ادامه گفته است: «من مرحوم مارشال محمدقسیم فهیم را در دو دور ریاست جمهوری‌ام که به صفت معاون اول ریاست جمهوری ایفای وظیفه نمود و نیز قبل از آن شخصیت با وقار، وطن‌دوست، متدین و متعهد به منافع ملی و اتحاد و اتفاق مردم افغانستان دریافتم. وی همیش می‌گفت که در بعضی مناطق افغانستان مردم (سنگ) می‌گویند و در بعضی مناطق (ډبره)، ما مردم افغانستان صاحب هر دوی آن هستیم.»

این سخنان محمداشرف غنی واکنش‌هایی روبه‌‌رو شده است. بنیاد مارشال فهیم این سخنان را دور از اخلاق سیاسی خوانده است. اعضای مجمع ملی افغانستان نیز روز یک‌شنبه، سی‌ویکم سنبله، در یک نشست خبری از رییس جمهور غنی در مورد سخنانش طالب وضاحت و معذرت‌خواهی شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا