امریکا نیروی نظامی بیش‌تری به خلیج فارس اعزام می‌کند

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، شامگاه جمعه اعلام کرد که دونالد ترمپ با اعزام نیروی نظامی امریکا به خلیج فارس، موافقت کرده است. او گفت که اعزام سربازان امریکایی به درخواست عربستان سعودی و امارات متحده عربی به منظور تقویت توان دفاعی از هوا و پدافند موشکی نیروی نظامی آن‌ها به خلیج فارس انجام خواهد گرفت.

دویچه‌‌وله به نقل از وزیر دفاع امریکا گزارش داد که هدف از اعزام نیروی نظامی، محافظت از زیرساخت‌های بنیادی از جمله تأسیسات نفتی عربستان خواهد بود. او هم‌چنین افزود که امارات نیز از امریکا درخواست کمک کرده است. اسپر در ادامه تأکید کرد که اعزام نیروی نظامی نخستین گام است و امکان دارد که در آینده نیز این اقدام ادامه یابد. مارک اسپر صریحاً تأکید کرد که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست، اما برای هر‌گزینه‌ای آماده خواهد بود.

وزیر دفاع امریکا هم‌چنین گفت، همه چیز نشان می‌دهد که ایران مسوول حملات بر تأسیسات نفتی عربستان بوده است. به گفته اسپر، تحقیقات توسط کارشناسان امریکایی، سعودی و بین‌المللی نشان داده است که سلاح‌های مورد استفاده از تولیدات ایران است و نقطه شلیک خاک یمن نبوده است.

اوخر ماه می سال جاری نیز پنتاگون۱۵۰۰ نیروی نظامی برای مقابله با «افزایش تهدیدات ایران»  به خلیج فارس اعزام کرده بود.

حملات پهپادی بر تأسیسات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) در پالایشگاه «بقیق» و میدان نفتی «خریص» صبح شنبه ۲۳ سنبله انجام گرفت. پس از این حملات سطح تولید نفت عربستان به نیمی از حجم عادی کاهش یافت‌.

ایران هرگونه مسوولیت حملات بر تأسیسات نفتی را انکار می‌کند، اما حوثی‌ها که از طرف ایران مورد حمایت قرار می‌گیرند، مسوولیت حملات بر تأسیسات نفتی را برعهده گرفته‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا