رویدادهای داخلی

غنی از عمران‌خان خواست که برای کاهش خشونت‌ها در انتخابات همکاری کند

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور، در یک تماس تلفنی با عمران خان، صدراعظم پاکستان، در پیوند به روند صلح و انتخابات افغانستان گفت‌وگو کرده است. این تماس تلفنی شام روز چهارشنبه، ۲۷ سنبله، میان دو طرف صورت گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته که «رییس جمهور غنی با اشاره به نقش پاکستان در کاهش خشونت‌ها در جریان انتخابات گذشته، از صدراعظم پاکستان خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به خاطر کاهش خشونت‌ها تلاش و همکاری کند.»

در این خبرنامه آمده است: «عمران خان، صدراعظم پاکستان، نیز تعهد سپرد که کشورش با تمام ظرفیت و امکانات برای برگزاری انتخابات در افغانستان تلاش و همکاری خواهد کرد.»

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان برگزار شود. در انتخابات پیش‌رو ۱۷ نفر برای رسیدن به ریاست جمهوری رقابت می‌کنند. هشت روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مانده و به همین دلیل در روزهای اخیر کارزارهای انتخاباتی نیز بیش‌تر شده است.

با این حال امنیت برگزاری انتخابات مهم‌ترین چالش پیش‌روی حکومت افغانستان است. مردم و نهادهای ناظر نیز در این باره بارها ابراز نگرانی کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند که دراین مورد برنامه‌های خویش را به درستی عملی سازد.

به تازگی وزارت خارجه امریکا نیز از گروه طالبان خواسته که مانع شرکت مردم در انتخابات نشوند. طالبان پیش از این تهدید کرده بودند که مانع برگزاری انتخابات خواهند شد.

این گروه پیش از این گفته بود که تجمّعات و گردهم‌آیی‌های نامزدان را هدف قرار می‌دهد. در پی این تهدید، گروه طالبان یک تجمع هواداران محمداشرف غنی را دو روز پیش در ولایت پروان هدف قرار داد که در آن ۲۴ تن کشته و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.

حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی و دفاعی کشور اما وعده داده که امنیت انتخابات را تامین خواهد کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا