رویدادهای داخلی

سخنگوی رییس جمهور از حامد کرزی خواست که از انتخابات حمایت کند

افغان رادیو، کابل: حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین کشور می‌گوید تا زمانی که صلح در افغانستان تامین نشود، برگزاری انتخابات به سود کشور نخواهد بود و «نیز درد مردم را دوا نمی‌کند.» کرزی گفته، انتخاباتی که زیر اثر خارجی‌ها باشد، چطور می‌تواند برگزار شود.

در مقابل اما صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی در پیوند به این اظهارات حامد کرزی واکنش نشان داد و گفت: «انتظار مردم از آقای کرزی این است که از پروسه‌ی ملی انتخابات حمایت کند، پروسه‌ای که خود دوبار از طریق آن انتخاب شد. صحبت‌های امروز آقای کرزی مایوس‌کننده بود.»

او در ادامه افزود:«امیدوار هستیم تصمیم مردم مبنی بر اشتراک‌شان به‌گونه‌ی گسترده در انتخابات، سیلی محکمی بر روی دشمنان این پروسه باشد.»

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور به روز پنج‌شنبه، ۲۸ سنبله، در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد. با آنکه حدود یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده اما رییس جمهور پیشین کشور، بر آغاز دوباره گفتگوهای صلح با طالبان تأکید کرد و گفت که برگزاری انتخابات در شرایط کنونی به سود کشور نیست.

او گفت که جنگ افغانستان را امریکا و پاکستان برای تامین منافع خود شروع کرده و این دو کشور باید به این جنگ خاتمه داده و صلح را تامین کنند:«صلح زمانی می‌آید که امریکا با صداقت با افغانستان همکاری کند و اگر امریکا با صداقت رفتار نمی‌کند، باید مردم افغانستان بر ضدش قیام کرده و پس از بیرون راندن آن، خود صلح را در کشور تامین کنند.»

حامد کرزی، در ادامه افزود که صلح از خواسته‌های اساسی مردم افغانستان است و امریکا باید مذاکرات صلح با طالبان را به زودترین فرصت ممکن از سر گیرد.

رییس‌جمهوری پیشین کشور  خطاب به طالبان نیز گفت که این گروه به جای تأکید بر مذاکره با دولت امریکا و «خارجی‌ها» در مورد صلح افغانستان نخست با مردم افغانستان و سپس با خارجی‌ها مذاکره کند.

پیش از این دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا مذاکره با طالبان را منتفی اعلام کرد. این اقدام پس از آن از سوی رییس جمهوری امریکا صورت گرفت که در پی یک حمله طالبان، یک سرباز امریکایی و ۱۲ تن دیگر در کابل کشته شدند.

با این حال حامد کرزی به اشاره به این تصمیم ترمپ گفت که اگر دونالد ترامپ به خاطر کشته شدن یک عسکرش مذاکرات صلح را متوقف می‌کند؛ چرا طرف‌های داخلی جنگ به خاطر قطع کشتار مذاکرات صلح را دوباره آغاز نکنند.

دولت افغانستان نیز پیش از این اعلام کرده که تا بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، گفتگوهای صلح را متوقف کرده است.

رهبران طالبان پس از ملغا شدن مذاکرات به روسیه رفتند و در پیوند به صلح افغانستان با مقام‌های این کشور گفتگو کردند. صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور در این پیوند گفت که «طالبان آدرس صلح را گم کرده‌اند.» او سفر رهبران طالبان به کشورهای منطقه را «ضیاع وقت» خواند و گفت که بهتر است سران این گروه به مردم افغانستان رجوع کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا