رویدادهای داخلی

خشونت‌ها در افغانستان؛ ۵۰ نفر کشته و ۱۴۰ تن دیگر زخمی شدند

افغان رادیو، کابل: در پی بمبارد یک هواپیمای بی‌سرنشین در یک روستای ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار، ۳۰ تن کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند. از سویی هم در پی انفجار یک موتربمب در ولایت زابل ۲۰ تن کشته و حدود ۱۰۰ تن دیگر جراحت برداشتند. به این ترتیب تنها در جریان امروز پنج‌شنبه، ۵۰ نفر در کشور کشته و ۱۴۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار تایید می‌کنند که ساعت یک بامداد امروز پنج‌شنبه، یک طیاره بی‌سرنشین، شماری از غیرنظامیانی را که مصروف گردآوری جلغوزه بودند، بمباران کرده است. نیلوفر عزیز، یک عضو شورای ولایتی ننگرهار، به افغان رادیو گفت که که در این حادثه ۳۰ تن کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

سهراب قادری، یک عضو دیگر شورای ولایتی ننگرهار نیز این حمله و آمار تلفات قربانیان را تایید کرد.

سخنگوی والی ننگرهار با آن که این رویداد را تایید می‌کند اما می‌گوید که عملیات هوایی شب گذشته به منظور سرکوب گروه داعش در ولسوالی خوگیانی صورت گرفته است. ولایت ننگرهار از شمار ولایت‌هایی است که در آن گروه داعش نفوذ و حضور گسترده دارد.

آن طوری که عطاالله خوگیانی، معلومات داد این حمله حوالی ساعت یک بامداد امروز پنج‌شنبه، در روستای «تنگی وزیر» ولسوالی خوگیانی صورت گرفته و تا کنون به گفته وی، نُه جسد و چهار زخمی از این حمله به بیمارستان این ولایت انتقال یافته است.

سخنگوی والی ننگرهار در ادامه افزود که ادعاهای مبنی بر هدف قرار گرفتن غیرنظامیان وجود دارد و پس از تثبیت هویت قربانیان، جزییات بیش‌تری از این حمله ارایه خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که آیا این حمله توسط نیروهای افغان و یا همکاران خارجی این نیروهای صورت گرفته است، اما خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع افغانستان نوشته که این حمله توسط نیروهای افغان و امریکایی انجام شده است. ماموریت قاطع و وزارت دفاع افغانستان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

انفجار موتربمب در زابل

این انفجار در برابر شفاخانه ملکی ولایت زابل صورت گرفته است

از سویی هم مقام‌های محلی در ولایت زابل می‌گویند که در پی انفجار یک موتر بمب در برابر شفاخانه ملکی ولایت زابل، ۲۰ نفر کشته و حدود ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

گل‌اسلام سیال، سخنگوی والی زابل گفت که در میان زخمیان، کودکان و زنان نیز شامل‌اند. سخنگوی والی زابل گفت که ۳۰ از مجروحان این حمله با استفاده از آمبولانس‌ها و چرخ‌بال‌های اردوی ملی جهت درمان به ولایت قندهار انتقال داده شده‌اند. او وضعیت صحی برخی از مجروحان را نامناسب گزارش داد. 

سخنگوی والی زابل گفت که این انفجار موتربمب حدود ساعت پنج بامداد امروز پنج‌شنبه، ۲۸ سنبله، در برابر شفاخانه ملکی این ولایت صورت گرفته است.

تصاویری که از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهد که قدرت این انفجار بسیار بالا بوده و باعث تخریب گسترده‌ای شده است. سخنگوی والی زابل گفت که در پی این انفجار ساختمان شفاخانه ملکی به گونه‌ای کامل تخریب و ساختمان ریاست امنیت ملی این ولایت نیز آسیب دیده است.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته و ادعا کرده که هدف این حمله «ریاست استخبارات دشمن» در شهر قلات، مرکز ولایت زابل، بوده است. گروه طالبان گفته است که در پی این انفجار ساختمان ریاست امنیت ملی این ولایت تخریب شده و شماری از «افسران استخباراتی» نیز «کشته و زخمی» شدند.

ولایت زابل از جمله ولایاتی است که وضعیت امنیتی مطلوبی ندارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا