رویدادهای داخلی

رحمت‌الله نبیل: رهبران حکومت در تلاش قومی ساختن انتخابات‌اند

افغان رادیو، کابل: رحمت‌الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» می‌گوید که رهبران حکومت وحدت ملی در تلاش قومی، زبانی و سمتی‌سازی انتخابات‌اند و به این ترتیب تلاش می‌کنند تا انتخابات را به یک «چالش و بحران» تبدیل کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که روز چهارشنبه، بیست‌وهفتم سنبله، در همایش حمایت شورای سراسری هزاره‌های اهل سنت افغانستان از دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» سخنرانی می‌کرد، انتخابات ۲۰۱۴ را که در نتیجه آن حکومت وحدت ملی تشکیل شد، مایه عبرت توصیف کرد و افزود که رهبران حکومت تلاش می‌کنند انتخابات ششم میزان را نیز مانند انتخابات قبلی به بحران بکشند.

او رهبران حکومت وحدت ملی را جزئی از بحران دانست و افزود که براساس ادعای اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات، در امور انتخابات دخالت می‌کنند.

به باور نبیل، دو رهبر حکومت وحدت ملی که در حال حاضر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز هستند، برای حفظ قدرت‌شان در تلاش قومی، سمتی و زبانی‌سازی انتخابات هستند تا به این ترتیب بتوانند برای پنج سال دیگر در قدرت بمانند.

به گفته او، محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله با «عوام‌فریبی» هم‌چنان تلاش دارند که به ناکامی‌شان پوشش سمتی و قومی ببخشند.

رحمت‌الله نبیل که در ابتدای تشکیل حکومت وحدت ملی به حیث رییس امنیت ملی کار می‌کرد، رهبران این حکومت را به عوام‌فریبی متهم کرد و افزود که برنامه‌های کمپینی آن‌ها با پول‌های بیرونی، فساد و اختلاس برگزار می‌شود.

او هم‌چنان مدعی شد که حدود ۷۰ درصد همایش‌های انتخاباتی رهبری حکومت وحدت ملی توسط کسانی به پیش برده می‌شود که پرونده جرمی دارند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، حکومت وحدت ملی را یک حکومت ناکام خواند و برنامه‌ها و کارکردهای این حکومت را در عرصه‌های مختلف نقد کرد.

قرار است انتخابات تا نُه روز دیگر برگزار شود. کارزارهای این انتخابات که در سایه تلاش‌های صلح کم‌رنگ بود، به تازه‌گی با توقف مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان، پررنگ‌تر شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا