ادب و فرهنگ

ساحۀ منارجام در غور پس از دو ماه از کنترول طالبان آزاد شد

افغان رادیوافغانستان-منابع محلى در غورمى گویند که در نتیجه یک عملیات تصفیوى، ساحۀ منارجام این ولایت، پس از دوماه از کنترول گروه طالبان خارج شد.

منار جام در مناطق کوهستانی ولایت غور در ۶۲ کیلومتری منطقه «شهرک» در روستای موسوم به «جام»، محلی که رودخانه جام از جنوب به طرف شمال به رودخانه خروشان «هریرود» جریان دارد و در زاویه تلاقی این دو رودخانه قرار دارد.


این منار، در سده دوازدهم میلادی ساخته شده و ۶۵ متر ارتفاع دارد و در سال ۲۰۰۲ مرکز حفظ میراث جهانی یونسکو، خواستار ثبت این منار در فهرست میراث فرهنگی جهان شد. این بنا بعد از منار قطب در دهلی نو، هندوستان بلندترین مناره خشتی جهان است.


عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور، به پژواک گفته که طالبان، ساحه منار جام را دو ماه قبل تصرف نموده بودند.


وى افزوده که طى روز هاى اخیر، نیروهای امنیتی و خیزش مردمی عملیات تصفیوى گسترده ای را جهت باز پسگیرى این ساحه راه اندازى نمودند.


موصوف گفته که نیروهاى امنیتى، توانستند طالبان مسلح را از اطراف شهر فیروزکوه و ساحه منار جام بیرون کنند.


وی افزوده که به منار جام خساره اى وارد نگردیده و تدابیر ویژه برای حفاظت از آن اتخاذ گردیده است.


کرام‌الدین رضا زاده نماینده مردم غور در شوراى ملى نیز گفته که هرچند نیروهای امنیتی و خیزش مردمی، محلات شمالی منار جام را به تصرف خود درآورده‌اند؛ اما تاهنوز نتوانسته ‌اند که در پاسگاه امنیتی نزدیک منار مستقر شوند.


موصوف افزوده که در زمستان سال گذشته، بخش هایى از این منار را سیلاب تخریب کرده که نیاز به مرمت دارد.


محمد قاسم صدیقی فعال مدنی در غور گفته که: «منار جام منار با ارزش و تاریخی است… باید در حفظ آن توجه جدی صورت گیرد.» موصوف خواهان بازسازى این منار شده است.


سید میرامیری دیگر فعال مدنی غورگفته که: «منار جام یکی از با ارزش ‌ترین آثار دوران غوری‌ها است. متأسفانه، طالبان از دو ماه به این طرف، ساحه آن را تصرف کرده بودند، ما نگران بودیم که آن را تخریب نکنند و حال که حکومت تصرف کرده، باید نیروی زیادی برای حفاظت آن در آنجا مستقر کند.»


وى نیز افزوده که باید ساحه این منار که بیش از ٩٠٠ سال پیشینۀ تاریخى دارد، بازسازى شود؛ زیرا یکى از بارارزش ترین آبده هاى تاریخى کشور محسوب مى شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا