رویدادهای داخلی

نشست سه‌جانبه انقره؛ ‌ گفت‌وگو در مورد وضعیت سوریه

رییسان جمهور روسیه، ترکیه و ایران در انقره گرد هم آمده‌اند تا در مورد وضعیت سوریه گفت‌وگو کنند. آنان گفته‌اند که در این مذاکرات تلاش می‌کنند تا «آتش‌بسی پایدار» را در شمال‌غربی سوریه ایجاد کنند.

به نقل از رسانه‌ها، ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روز دوشنبه، ۲۵ سنبله، مذاکرات‌شان برای بهبودی وضعیت سوریه، به‌ ویژه ادلب را آغاز کرده‌اند. گفته می‌شود که وضعیت ادلب که قرارگاه شورشیان شمرده می‌شود، از موضوع اصلی این دیدار در انقره است.

این منطقه پس از افزایش حملات نیروهای ارتش سوریه، شرایط بحرانی دارد و احتمال می‌رود که باشنده‌گان آن‌جا در موجی از مهاجرت‌ها،‌ به سمت ترکیه روانه شوند.

پیش‌تر حکومت سوریه تهدید کرده بود که حملات بیش‌تری را در ادلب راه‌اندازی خواهد کرد. گفته می‌شود که بیش از سه میلیون نفر در این شهر زنده‌گی می‌کنند که در صورت افزایش حملات، احتمال می‌رود که شماری از باشنده‌گان این شهر به سایر نقاط مهاجرت کنند.

ترکیه تلاش کرده است که از تشدید برخوردها در ادلب جلوگیری کند. هرچند گفته می‌شود که این کشور از گروه‌های مختلف شورشی در سوریه حمایت می‌کند. این در حالی است که روسیه و ایران از حامیان اصلی بشارالاسد، رییس جمهور سوریه، به شمار می‌روند.

این سه کشور دو سال پیش در مذاکراتی به نام «روند آستانه» تلاش کردند برای فروکش کردن معضل سوریه مذاکره کنند که هنوز به موفقیت نینجامیده است. بر اساس گزارش‌های دیده‌بان حقوق بشر سوریه، بیش از هشت‌صد غیرنظامی جان‌های‌شان را در نبرد میان دو طرف از دست داده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا