صحت

گروه طالبان به کمیته صلیب سرخ در افغانستان اجازه فعالیت می‌دهد

گروه طالبان اعلام کرده که از این پس جنگجویان این گروه کارمندان و تجهیزات کمیته صلیب سرخ در افغانستان را هدف قرار نمی‌دهند.

این گروه با نشر اعلامیه‌ای گفته‌است که آنان پیش از این در مورد کمیت و کیفیت فعالیت‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان ملاحظاتی داشتند و بر فعالیت‌های این کمیته تحریم وضع کرده‌بودند.

در اعلامیه طالبان آمده‌است که پس از روابط و بحث‌ها میان دفتر سیاسی طالبان در قطر و مسؤولان کمیته صلیب سرخ در شهر دوحه، به این کمیته دوباره اجازه فعالیت‌ در عرصه کمک‌های بشری در افغانستان داده شده‌است.

گروه طالبان گفته که اکنون این گروه تعهد امنیتی را که پیش از تحریم این کمیته با آنان کرده‌بود دوباره معتبر می‌داند و به جنگجویانش دستور می‌دهد که زمینه فعالیت‌های کمیته صلیب سرخ را مساعد ساخته و به حفاظت کارمندان و تجهیزات این اداره توجه کنند.

گروه طالبان در ۲۲ حمل امسال با نشر اعلامیه‌ای فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی صحت را در مناطق تحت کنترل این گروه در افغانستان ممنوع اعلام کرده‌بود که به‌دنبال آن صلیب سرخ تمامی فعالیت‌هایش را در سراسر افغانستان متوقف کرد.

طالبان دلیل وضع ممنوعیت به فعالیت‌های صلیب سرخ را «عدم اجرای تعهدات داده‌شده از سوی این کمیته» خوانده بودند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیشتر از ۱۵۰سال عمر دارد و از فعالیت این کمیته در افغانستان بیش از ۳۰ سال می‌گذرد.

این نهاد در ۱۷ ولایت افغانستان فعالیت دارد و کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توان‌بخشی به معلولان، خدمات صحی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیر غذایی، کمک به بی‌جاشدگان داخلی و خدمات آب‌رسانی از فعالیت‌های این کمیته در کشور است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا