رویدادهای داخلی

کمیسیون شکایات با پنج‌ونیم هزار کارمند، انتخابات را نظارت می‌کند

خلیل اسیر

کمیسیون شکایات انتخاباتی در نظر دارد با استخدام حدود پنج‌ونیم‌ هزار مأمور و ثبت آنلاین شکایات و هم‌چنان ایجاد یک مرکز تماس، از روز برگزاری انتخابات در ششم میزان نظارت کند. بودجه نظارتی کمیسیون شکایات انتخاباتی از این روز بین ۵۰ تا ۵۵ میلیون افغانی تعیین شده است. وزارت مالیه روز چهارشنبه گذشته، بیستم سنبله، به پرداخت این بودجه به کمیسیون شکایات انتخاباتی متعهد شده است. پیش از این، به دلیل نبود بودجه، کمیسیون شکایات انتخاباتی کار استخدام مأموران خود برای نظارت از روز انتخابات را تعلیق کرده بود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی به عنوان یک نهاد مستقل ملی ضمن نظارت از روز انتخابات، به شکایت‌ها، تقلب‌ها‌، تخلف‌ها و جرم‌های انتخاباتی نیز رسیده‌گی می‌کند. فیصله این کمیسیون در این موارد نهایی است.

زاهد همدرد، معین مالی وزارت مالیه، روز جمعه به روزنامه افغان رادیو گفت که طرح بودجه کمیسیون شکایات انتخاباتی برای نظارت از روز انتخابات توسط این وزارت تأیید شده است. همدرد افزود که این طرح روز چهارشنبه گذشته در وزارت مالیه تأیید شد و قرار است هم‌زمان با شروع استخدام مأموران نظارتی برای روز انتخابات، به کمیسیون شکایات انتخاباتی سپرده شود. این مقام وزارت مالیه مقدار این بودجه را مشخص نکرد.

در همین حال چمن‌شاه اعتمادی، رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی، نیز تأیید کرد که طرح بودجه این کمیسیون برای نظارت از روز انتخابات توسط وزارت مالیه تأیید شده است. او گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی در نظر دارد ۵۵۰ نفر «ناظم» و حدود پنج هزار نفر «ناظر» برای نظارت از روز انتخابات استخدام کند. به گفته اعتمادی، بودجه مورد نیاز برای پرداخت معاش این شمار مأمور، بین ۵۰ تا ۵۵ میلیون افغانی تخمین شده است.

رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی توضیح داد که کار استخدام ناظمان توسط این کمیسیون در بیستم سنبله آغاز شد و این روند به زودی تکمیل می‌شود. طبق معلومات چمن‌شاه اعتمادی، قرار است برای هر ولسوالی و ناحیه یک ناظم استخدام شود. به گفته او، به دنبال استخدام ناظمان، روند استخدام ناظران نیز آغاز خواهد شد. اعتمادی تصریح کرد که برای هر مرکز رأی‌دهی قرار است یک نفر ناظر استخدام شود. او خاطرنشان ساخت که مسوولیت استخدام ناظران بر عهده ناظمان است.

طبق طرح کمیسیون شکایات انتخاباتی، ناظران برای دو هفته استخدام می‌شوند. معاش آن‌ها، به گفته چمن‌شاه اعتمادی، برای این مدت ۱۴ هزار افغانی تعیین شده است. ناظمان اما برای مدت دو ماه استخدام می‌شوند و معاش ماهوار آن‌ها ۱۳ هزار افغانی در نظر گرفته شده است.

ثبت تلفنی و آنلاین شکایات

کمیسیون شکایات انتخاباتی از جانب دیگر برای ثبت شکایات و راهنمایی شهروندان در روز انتخابات، یک مرکز «تماس تلفنی» نیز ایجاد کرده است. چمن‌شاه اعتمادی، رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی، می‌گوید که وظیفه این مرکز، ثبت شکایات شهروندان از طریق تلفن و هم‌چنان پاسخ‌دهی به پرسش‌های آن‌ها و راهنمایی رأی‌دهنده‌گان در روز انتخابات است. طبق معلومات اعتمادی، مرکز تماس تلفنی در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی ایجاد شده است و برای تعقیب مأموریت این مرکز پانزده نفر نیز استخدام شده‌اند. او گفت که مردم می‌توانند برای ثبت شکایات و پرسش‌های خود به شماره «۱۳۲» در تماس شوند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی در یک تصمیم دیگر در نظر دارد شکایات انتخاباتی را به صورت «آنلاین» نیز ثبت کند. رییس دبیرخانه این کمیسیون در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که قرار است «سیستم ثبت آنلاین شکایات» هفته آینده افتتاح شود. به گفته چمن‌شاه اعتمادی، کارمندان این بخش نیز استخدام شده‌اند و این سیستم با استفاده از ده پایه کمپیوتر از مرکز کشور مدیریت خواهد شد.

 اعتمادی هم‌زمان افزود که قرار است برای هر ولایت یک نفر دیگر نیز استخدام شود و کار افراد جدید گزارش آنلاین شکایات پس از تحلیل و ارزیابی آن در ولایت مربوط به دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی است. او ابراز امیدواری کرد که با ثبت تلفنی و آنلاین شکایات، کار رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی بهتر و سریع‌تر انجام شود.

پیش از این، شکایات انتخاباتی از طریق یک «فرم» به شکل «هارد» به دفاتر ولایتی و دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی گزارش می‌شد. این شیوه ضمن آن‌که زمان‌گیر بود، از مصونیت چندانی نیز برخوردار نبود. پیش از این زیاد اتفاق افتاده است که فرم شکایات در جریان جابه‌جایی مواد انتخاباتی، گم و یا حریق شده است. اما این برای اولین‌بار است که کمیسیون شکایات انتخاباتی تصمیم دارد شکایات انتخاباتی را به صورت آنلاین و تلفنی ثبت و به دنبال آن به این شکایات رسیده‌گی کند. با این حال، دیده شود که این تجربه تازه چقدر می‌تواند موفق از آب درآید و به مؤثریت و شفافیت در کار این کمیسیون کمک کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا