ادب و فرهنگ

مناطق اطراف “منار جام” از حضور طالبان مسلح پاکسازی شد

افغان رادیوافغانستان-مسئولین امنیتی در ولایت غور از پاکسازی روستاهای اطراف منار باستانی جام در ولسوالی شهرک این ولایت خبر می‌دهند.

سمیع نژاد سخنگوی پولیس غور به رسانه ها می‌گوید که منار باستانی “جام” با هیچ گونه تهدید امنیتی مواجه نیست و تمام روستاهای اطراف آن از وجود مخالفین مسلح دولت پاکسازی شده است.

وی علاوه نمود که نیروهای امنیتی و دفاعی ولایت غور به تازگی وارد منطقه جام ولسوالی شهرک غور شده و وضعیت امنیتی منار جام و مناطق اطراف آن را مورد بررسی جدی امنیتی قرار دادند.

از سوی دیگر، سمونیار وحید الله نظامی آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت غور که به منطقه جام رفته است از چگونگی اوضاع امنیتی و مصون بودنِ این آبده تاریخی سخن می‌گوید.

آمر امنیت قوماندانی امنیه غور در این سفر که با تشریک مساعی نظم عامه و خیزش‌های مردمی همراه بودند چندین حلقه ماین جاسازی‌شده مخالفین را خنثی تحکیمات امنیتی و کمربندهای دفاعی را در مسیر شاهراه غور-هرات ایجاد نموده‌اند.

گفتنی است پس از عملیات‌های اخیر نظامی و تصفیوی نیروهای امنیتی در ولایت غور، ضربات محکمی به مخالفین مسلح دولت وارد شده که به گفته مسوولین و وکلای مردم در شورای ولایتی غور هم اکنون طالبان توانایی راه‌اندازی حملات بر علیه دولت را ندارند.

عبدالرحمن عطشان از وکلای شورای ولایتی غور نیز می‌گوید که در حال حاضر اوضاع امنیتی غور رضایت‌بخش است.

او که از تلفات سنگین واردشده بر طالبان در عملیات‌های اخیر در این ولایت خبر می‌دهد می‌گوید در حال حاضر مخالفین باقی‌مانده مصروف برگزاری مراسم‌های فاتحه برای از دست‌رفتگان‌شان هستند و از لحاظ تجهیزات نظامی و نیروی انسانی هم توانایی جنگیدن ندارند.

این در حالی است که چندی پیش سخنگوی پولیس غور از باقی ماندن اجساد زیادی از مخالفین در صحنه نبرد خبر داده بود.

ولایت غور از ولایات ناامن، کوهستانی، سردسیر و صعب‌العبور است که طی سال‌های گذشته شاهد اجرای کمترین پروژه‌های عام‌المنفعه در خود بوده است.

مردم غور همواره از بی‌عدالتی و نابرابری‌ها در این ولایت شکایت داشته حکومت مرکزی را به بی‌مهری و بی‌توجهی نسبت به این ولایت محکوم می‌کنند.

اکثر مناطق این ولایت ناامن بوده و ولسوالی شهرک که با جای‌دادن منار تاریخی جام در خود شهرتی جهانی یافته نیز از جمله مناطق ناامن و تحت توجه طالبان می‌باشد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا