رویدادهای داخلی

ولسوالی «کران و منجان» پس از دو ماه به تصرف دولت درآمد

افغان رادیو، کابل: مسوولان در وزارت دفاع ملی می‌گویند که ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان در پی قیام مردمی و حمایت نیروهای امنیتی، از کنترل گروه طالبان خارج شده و دوباره به تصرف دولت درآمده است. این ولسوالی حدود دو ماه پیش در پی حمله گروه طالبان، سقوط کرده بود.

معدن لاجورد بدخشان در ولسوالی کران و منجان موقعیت دارد. گروه طالبان این معدن را در پنجم ماه سرطان سقوط داده بود. براساس معلومات منابع محلی طالبان به استخراج این معدن نیز آغاز کرده بودند.

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع ملی، امروز چهارشنبه، بیستم سنبله، به روزنامه افغان رادیو گفت که در حال حاضر نیروهای دولتی در ولسوالی کران‌ و منجان مستقر هستند و بیرق سه رنگ کشور در ساختمان این ولسوالی به اهتزار درآمده است.

او افزود که در عملیات باز‌پس‌گیری ولسوالی کران‌ و منجان گروه طالبان تلفات سنگینی را متقبل شده است، اما شمار دقیقی از آن در دست نیست.

دفتر مطبوعاتی والی بدخشان نیز اعلام کرده است که حاجی عبدالملک از فرماندهان محلی در ولسوالی کران و منجان که چندی پیش به طالبان تسلیم شده بود، صبح امروز با ۴۰ نفر از افراد تحت امرش و حمایت نیروهای امنیتی علیه طالبان قیام کرده و اداره این ولسوالی را از نزد طالبان پس گرفته‌اند. این دفتر معلومات داده است که معدن کران و منجان نیز از تصرف گروه طالبان خارج شده است.

در ظرف دو هفته گذشته این سومین ولسوالی بدخشان است که توسط نیروهای دولتی از نزد طالبان آزاد می‌شود. پیش از این ولسوالی‌های وردوج و یمگان که از چهار سال به این سو در کنترل طالبان بود، از تصرف این گروه خارج شد.

 حدود دو هفته پیش نیروهای مشترک امنیتی یک عملیات گسترده را برای تصرف ولسوالی‌های از دست رفته بدخشان آغاز کرده بودند. مقام‌های امنیتی این عملیات را پردست‌آورد توصیف می‌کنند.

ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان در پی یک حمله گروهی طالبان در بیست‌وپنجم ماه سرطان سال جاری به دست این گروه سقوط کرد. این ولسوالی دارای منابع سرشار طبیعی از جمله لاجورد است. این معدن نیز در حال حاضر در کنترل طالبان است و براساس گزارش‌ها این گروه سرگرم استخراج لاجورد از این معدن می‌باشد.

قابل یادآوری است که درگیری بر سر تصرف معدن کران و منجان بدخشان از چند سال به این‌سو جریان دارد. در گذشته به دلیل درگیری دو فرمانده محلی برای تصرف این معدن، شماری کشته و شماری دیگر زخمی شده بودند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا