رویدادهای داخلی

۱۸ سنبله؛ گروهی از جوانان به ‌جای گشت‌زنی در شهر، خون اهدا می‌کنند

حسیب بهش

از ۱۸ سنبله به مناسبت روز ترور احمدشاه مسعود در کشور یادبود می‌شود. شماری از جوانان هوادار مسعود برای گرامی‌داشت از این روز، موترهای‌شان را با پرچم‌ها و بنرها مخصوصی می‌پوشانند و در شهر گشت‌زنی می‌کنند. شهروندان اما از موتررانی جوانان با سرعت غیر‌مجاز در جاده‌های مزدحم شهر و شلیک‌های هوایی در این روز، نگران‌اند. در گوشه دیگر شهر اما جوانانی هستند که می‌خواهند با اهدای خون، این روز را به نحو دیگری گرامی بدارند.

رستم عزیزی در ولایت پنجشیر متولد شده و ۲۴ سال دارد. وی یک سال پیش سند لیسانس خود را از رشته حقوق یکی از دانشگاه‌های خصوصی به ‌دست آورده است. او به تازه‌گی با جمعی از جوانان، کارزار اهدای خون به مناسب گرامی‌داشت از سالیاد ترور احمدشاه مسعود را راه‌اندازی کرده است. او و سایر جوانان با شعار «اهدا برای تغییر» می‌خواهند به جای گشت‌زنی در شهر، خون هدیه کنند.

در یکی از روزها،‌ رستم از دوستانش می‌خواهد که برای گرامی‌داشت از ۱۸ سنبله، برای زخمیان نیروهای امنیتی و غیرنظامیان خون اهدا کنند. وی در صفحه فیس‌بوکش می‌نویسد: «آن عده دوستانی ‌که مثل من شاجور تفنگ‌های‌شان مرمی ندارد اما در رگ‌رگ خون‌شان حس آزادی‌خواهی می‌جوشد، بیایید با ما در این فراخوان بپیوندید.» او در ادامه از دوستانش می‌خواهد که در صورت موافق بودن، به وی پیام بدهند؛ دوستانی که بیش‌تر تمایل دارند در این روز با سلاح در شهر گشت‌زنی کنند.

شماری زیاد از جوانان با ارسال پیام به وی،‌ تمایل‌شان برای اهدای خون در ۱۸ سنبله را نشان می‌دهند. حتا جمعی دیگر از جوانان ولایت‌های جوزجان و فراه برای او پیام می‌گذارند و می‌خواهند که در این کارزار اشتراک کنند. رستم با جوانان گفت‌وگو می‌کند و از میزان علاقه آن‌ها به اهدای خون، شگفت‌زده می‌شود. آنان در اولین گام‌شان، اسم «مشعل‌داران ۱۸ سنبله» را بالای گروه اهداکننده‌گان خون می‌گذارند و شعار «اهدا برای تغییر» را انتخاب می‌کنند.

ظفر نوروزی دیگر جوانی است که می‌خواهد در روز یادبود از ترور احمدشاه مسعود، خون اهدا کند. وی این کارزار را در صفحه فیس‌بوک رستم عزیزی می‌بیند و سپس با ارسال پیامی به وی، تمایلش به اهدای خون در این روز را نشان می‌دهد. او و سایر جوانان می‌خواهند فرهنگ اهدای خون در ۱۸ سنبله را در جامعه‌ای که بیش‌تر جوانان آن به گشت‌زنی در سطح شهر علاقه‌مند هستند، نهادینه کنند. وی می‌گوید که از این طریق می‌خواهند به زخمیان رویدادها نیز کمک کنند.

ظفر افزود که آنان توانسته‌اند حتا شماری از دوستان‌شان را که در روز ۱۸ سنبله به گشت‌زنی در شهر می‌پردازند، به شرکت در این کارزار علاقه‌مند سازند. به گفته او، حتا شماری از دوستانش وعده داده‌اند که در این روز خون بدهند و سپس در شهر به شکل مسالمت‌آمیز گشت‌زنی کنند. با این‌همه، وی می‌گوید که تلاش می‌کنند با این کار، فرهنگ بهتری را برای گرامی‌داشت از روز ۱۸ سنبله در جامعه نهادینه سازند.

جمع‌آوری زباله‌ها؛ کارزار خانه سبز برای دهم عاشورا

تنها یک روز پس از ۱۸ سنبله، قرار است باشنده‌گان اهل تشیع در کشور مراسم گرامی‌داشت از دهم محرم را برگزار کنند. مؤسسه خانه سبز اما در سال جاری و پس از رنگ یافتن اهدای خون،‌ می‌خواهد زباله‌هایی که در گرامی‌داشت از دهم عاشورا در سطح شهر پراکنده می‌شود را جمع‌آوری کند.

مؤسسه خانه سبز از دو سال بدین ‌سو در جمع‌آوری زباله‌های شهر پس از گرامی‌داشت از مراسم عاشورا سهم می‌گیرد. زهرا یگانه، رییس این مؤسسه، می‌گوید که آنان زیر نام «شهر زیبا» با استفاده از افراد رضاکار در تلاش‌اند تا زباله‌های سطح شهر را جمع‌آوری کنند. وی افزود که این راهکار را برای ترویج فرهنگ شهرنشینی در پیش گرفته‌اند و در جریان کار، به افراد جامعه در خصوص پاک‌سازی شهر از زباله‌ها، آگاهی می‌دهند.

بانو یگانه می‌گوید که با توجه به تجربه‌ای که آنان از سال‌های گذشته کسب کرده‌اند، می‌خواهند این کارزار را در نقاط مزدحم شهر راه‌اندازی کنند. وی هر چند تصریح می‌کند که به دید و باورهای مردم احترام دارند، اما این راهکار را «روشی برای ترویج فرهنگ مثبت در جامعه» عنوان می‌کند. وی می‌گوید که پس از راه‌اندازی این کارزار در سال‌های گذشته، شماری از تکیه‌خانه‌ها به آنان وعده داده‌اند که در سال جاری، خود به پاک‌کاری زباله‌ها بپردازند.

شماری از شهروندان، به ‌ویژه جوانان، با گشت‌زنی در سطح شهر، ۱۸ سنبله و روز عاشورا را گرامی می‌دارند. آنان که بیش‌تر با سلاح مجهز اند، ‌گاهی با شلیک‌های هوایی در شهر، امنیت را مختل می‌کنند. در همین حال، هدف انفجار قرار گرفتن کاروان هواداران احمدشاه مسعود در سال گذشته که هفت کشته و ۲۵ زخمی برجا گذاشت، به نگرانی‌های امنیتی در این روز افزوده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا