ورزشی

مربیان و ورزشکاران خارجی شاغل در باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها و اماکن ورزشی ایران باید بیمه شوند

مربیان و ورزشکاران خارجی شاغل در باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها و اماکن ورزشی ایران باید بیمه شوند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در یک اطلاعیه روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی ایران در این مورد آمده است: “به استناد مواد ۱۲۰ تا ۱۲۹ قانون کار، اتباع ‌خارجی جهت اشتغال در ایران می‌بایست مجوز اشتغال دریافت نمایند. بنابراین اتباع خارجی که در باشگاه‌های ورزشی ایران در مشاغل سرمربی، مربی، کمک مربی، ورزشکار و بازیکن و… فعالیت می‌کنند و در کشور خود بیمه‌پرداز نیستند، مشمول بیمه اجباری بوده و کارفرمایان مربوطه می‌بایست صورت مزد یا حقوق آنان و همچنین حق‌بیمه را با نرخ ۲۷ درصد به استثنای بیمه بیکاری، در مهلت قانونی مقرر در ماده ۳۹ قانون تامین جتماعی به این سازمان ارسال و پرداخت کنند”.


 


بر اساس این اطلاعیه، این گروه از اتباع خارجی بیمه شده به استثنای بیمه بیکاری، مشمول دریافت تمامی تعهدات قانونی مقرر در ماده ۳ قانون تامین اجتماعی خواهند بود.


 


برابر بند ب ماده ۵ قانون تامین اجتماعی، ورزشکاران خارجی که در کشور خود یا سایر کشورها بیمه باشند، چنانچه کشور آن‌ها عضو مقاوله‌نامه شماره ۱۹ سازمان بین‌المللی کار باشد، کارفرما مکلف به تنظیم لیست و پرداخت حق بیمه مربوط، به صورت مستقل از لیست سایر بیمه شدگان و صرفا بر مبنای کسر ۳ درصد از حقوق و مزایای ماهانه پرداختی به آنان، به عنوان حق بیمه حوادث ناشی از کار، خواهد بود.


 


سازمان تأمین اجتماعی ایران خاطرنشان کرده که این گروه از اتباع خارجی در صورت پرداخت حق بیمه مزبور(۳ درصد)، در مقابل حوادث ناشی از کار، تحت پوشش حمایت‌های خدمات درمانی تا زمان بهبود، غرامت دستمزد، غرامت نقص عضو، از کار افتادگی جزیی و کلی ناشی از کار و فوت در اثر حادثه ناشی از کار، قرار خواهند گرفت.


 


بر اساس اطلاعیه این سازمان، چنانچه اتباع خارجی در مدت اشتغال در ایران در کشور خود یا سایر کشورها بیمه‌پرداز باشند و کشور آن‌ها عضو مقاوله نامه شماره ۱۹ سازمان بین‌المللی کار نباشد، مشمول قانون تامین اجتماعی نبوده و سازمان تامین اجتماعی نیز تعهدی در ارائه خدمات بیمه‌ای و درمانی به آنان ندارد.


 


گفتنی است، بخش‌نامه بیمه مربیان و ورزشکاران خارجی شاغل در ایران، سال ۱۳۹۶ صادر و به تمامی واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شده است و شعب این سازمان در سراسر ایران آماده ارائه خدمات به این گروه از مخاطبین هستند.


 

يکشنبه ۱۷ سنبله ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۱

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا