ادب و فرهنگ

تجلیل از روز همبستگی پشتون‌ها و بلوچ‌ها در کابل

افغان رادیوافغانستان-از روز همبستگی پشتون‌ها و بلوچ‌ها امسال در حالی کابل بزرگداشت می‌شود که به گفته اشتراک‌کنندگان آن بیشتری قربانیان جنگ‌ها در منطقه را پشتون‌ها و بلوچ‌ها تشکیل می‌دهند.

محمدیعقوب احمدزی، معین وزارت اقوام و سرحدات روز شنبه (۹سنبله) در نشستی به این مناسبت گفت که پشتون‌ها و بلوچ‌های دو طرف خط دیورند یکی هستند و هیچ‌کسی نمی‌تواند که آنان را از هم جدا کند.

وی گفت: “در این شرایط حساس ما از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد می‌خواهیم که برای تأمین حقوق پشتون‌ها و بلوچ‌های دو طرف خط دیورند زمینه‌سازی کنند. از حکومت افغانستان نیز می‌خواهیم طوری که افغان‌ها برای خود صلح می‌خواهند، برای کشورهای همسایه‌شان نیز خواهان صلح‌اند بخاطری که افغان‌ها اهل صلح هستند.”

در عین حال، حیات مسعود رئیس شورای قبیله وزیر به اتفاق و برادری میان دو طرف خط دیورند تأکید می‌کند.

وی می‌گوید: “برای پشتون‌ها و بلوچ‌ها کسی حق زندگی کردن را هم نمی‌دهد. مبارزه ما نباید محدود به سخن گفتن باشد. ما باید برای کارهای عملی آستین بر زنیم. دنیا به کجا رسید و ما به علت بی‌اتفاقی خود مشغول چه هستیم؟”

از روز همبستگی پشتون‌ها و بلوچ‌ها همه ساله در نهم سنبله با راه‌اندازی گردهمایی‌ها در کابل و برخی ولایات بزرگداشت می‌شود.

اما با توجه به تیرگی روابط میان افغانستان و پاکستان و برخی حساسیت‌ها میان دو کشور تجلیل از چنین روزها چه پیامی دارد؟

کبیر رنجبر کارشناساس مسایل سیاسی در پاسخ به این سوال می‌گوید که این به نحوی زیرفشار قرار دادن پاکستان از سوی حکومت افغانستان است.

وی افزود: “من فکر می‌کنم که در شرایط حساس کنونی می‌تواند نوعی وسیله فشار بر پاکستان باشد. بخاطری که این کار حکومت افغانستان می‌تواند در آینده برای پاکستان به درد سر بزرگی مبدل شود.”

آقای رنجبر می‌گوید که با توجه به وضعیت افغانستان، فشارها باید بر پاکستان افزایش یابد تا اسلام‌آباد با روند صلح این کشور صادقانه همکاری کند.

روز همبستگی پشتون‌ها و بلوچ‌ها از سال ۱۹۲۸ میلادی در افغانستان بزرگداشت می‌شود و هدف آن پشتیانی آنان در وضعیت سخت از همدیگر گفته شده است.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن