رویدادهای داخلی

جنرال دانفورد: نیروهای امنیتی افغان هنوز توانایی دفاع مستقلانه از کشورشان را ندارند

افغان رادیو، کابل: جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته که نیروهای امنیتی افغانستان هنوز هم قادر نیستند که به طور مستقلانه در برابر خشونت‌ها در این کشور مقابله کنند.

جنرال دانفورد گفته که در حال حاضر قضاوت ما این است که نیروهای امنیتی افغانستان در مقابل خشونتی که در این کشور جریان دارد، به کمک نیروهای بین‌المللی نیاز دارند. رییس ستاد مشترک ارتش امریکا می‌گوید که بسیار زود است تا در مورد خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان بحث کرد، زیرا به گفته او هنوز هم نیروهای امنیتی افغانستان نمی‌توانند به تنهایی از کشورشان دفاع کنند.

جنرال دانفورد گفت: «من در حال حاضر از کلمه خروج استفاده نمی‌کنم. داوری ما این است که امروز افغان‌ها برای مبارزه با سطح بالایی از خشونت‌ها به حمایت نیاز دارند.»

آقای دانفورد تاکید می‌کند که هر گونه توافق صلح با طالبان، مبتنی بر شرایط امنیتی افغانستان خواهد بود. جوزف دانفورد گفت که نیروهای امریکایی تا زمانی در افغانستان حضور خواهند داشت که نیروهای افغان قابلیت کامل مبارزه با تهدیدات دهشت‌افگنی را پیدا کنند. به گفته او، این که نیروهای امنیتی افغان تا چه زمانی توان مبارزه به هراس‌‎افگنی را پیدا می‌کنند، قابل پیش‌بینی نیست.

از سویی هم مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، که به صورت مشترک با جنرال دانفورد در یک نشست خبری حضور داشت نیز گفت که کلید ختم جنگ در افغانستان، توافق سیاسی است. اما او با اشاره به روند صلح امریکا و طالبان گفته که کشورش همین اکنون در این مسیر قرار دارد و امیدوار است تلاش‌ها برای دست‌‎یابی به یک راه حل سیاسی نتیجه دهد.

این سخنان مقام‌های امریکایی در حالی ابراز می‌شود که همین حالا دور نهم مذاکرات نماینده‌گان امریکا و طالبان در دوحه قطر جریان دارد و دو طرف از پیش‌رفت‌های آن ابراز خرسندی کرده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا