رویدادهای داخلی

وزیر خارجه امریکا: هرگز به دنبال حضور دایمی در افغانستان نیستیم

 افغان رادیو، کابل: وزیر خارجه امریکا می‌گوید که کشورش هیچ‌گاهی به دنبال حضور نظامی دایمی در افغانستان نبوده و تلاش می‌کند تا جنگ این کشور را هرچه زودتر خاتمه دهد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، در ایالت اندیانا در سخنانی، بار دیگر تأکید کرده است که کشورش خواهان تأمین صلح در افغانستان و خروج از این کشور است. او این سخنان را در یک نشست در مورد شرح برنامه‌های سیاست خارجی امریکا مطرح کرده و گفته است که زمان مناسب برای قراری صلح در افغانستان فراهم شده است و باید از این فرصت استفاده شود.

از جانب دیگر، پمپئو گفته است، به درستی نمی‌داند که تلاش‌های امریکا برای صلح افغانستان چگونه‌ پایان می‌یابد، اما دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، متعهد به پایان جنگ و رسیدن به یک توافق خوب است.

وزیر خارجه امریکا هم‌چنان گفته است که جنگ افغانستان طولانی شده است و کسانی که در آغاز این جنگ به دنیا آمده‌اند، اکنون وارد دانشگاه می‌شوند.

پمپئو مأموریت کشورش را در افغانستان شکست القاعده اعلام کرده وگفته است که امریکا این گروه را در افغانستان شکست داده و به این مأموریت افتخار می‌کند.

این سخنان از سوی یک مقام بلند دستگاه دیپلماسی امریکا در حالی مطرح می‌شود که برخی از منابع خبری از نهایی شدن متن توافق‌نامه امریکا و گروه طالبان خبر داده‌اند. بی‌بی‌سی فارسی گزارش کرده است که این متن نهایی شده و کار روی تهیه نسخه‌های فارسی، پشتو و انگلیسی آن جریان دارد؛ اما امریکا و گروه طالبان تاکنون به صورت رسمی در این مورد چیزی نگفته‌اند. گفته شده است که قرار است زلمی خلیل‌زاد، امروز چهارشنبه، ششم سنبله، به کابل بیاید، اما هم‌زمان احتمال برگشت او به محل مذاکرات نیز دیده می‌شود. پیش از این مقام‌های حکومت گفته بودند که پس از توافق امریکا و طالبان جزییات این توافق‌نامه باید در اختیار حکومت افغانستان قرار بگیرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا