ادب و فرهنگ

آغاز نظرسنجی وزارت معارف برای طرح رشته بندی دوره لیسه‌ی مکاتب

افغان رادیوافغانستان-وزارت معارف کشور در این مورد سه پرسش مطرح کرده و از تمامی صاحب‌نظران، استادان، آموزگاران، محققان، نویسندگان و دیگر فعالان عرصه‌ی آموزش و پرورش خواسته است که نظریات‌شان را با پاسخ به این پرسش‌ها با وزارت معارف شریک کنند.

 وزارت معارف کشور به تازگی طرح رشته‌بندی دوره‌ی لیسه‌ی مکاتب به دو رشته‌ی «علوم اجتماعی» و «علوم ساینسی» را به نظرسنجی گذاشته است.

در اعلامیه‌ی این وزارت که امروز (شنبه، ۲ سنبله) منتشر شده، آمده است که این طرح به‌منظور آموزش تخصصی دانش‌آموزان پیشنهاد شده است.

به نقل از اعلامیه، در حال حاضر تمام دانش‌آموزان مکاتب تعلیمات عمومی براساس یک نصاب آموزشی واحد از صنف اول الی دوازدهم آموزش می‌بینند.

وزارت معارف کشور در این مورد سه پرسش مطرح کرده و از تمامی صاحب‌نظران، استادان، آموزگاران، محققان، نویسندگان و دیگر فعالان عرصه‌ی آموزش و پرورش خواسته است که نظریات‌شان را با پاسخ به این پرسش‌ها با وزارت معارف شریک کنند.

سه سوال مطرح شده از سوی وزارت معارف:

یک: آیا رشته‌بندی از نظر علمی و نتایج تجربیات سایر کشورها درست است؟

دو: آیا رشته‌بندی در شرایط فعلی افغانستان قابل تطبیق می‌باشد؟

سه: آیا مناسب است که تعلیمات عمومی در دوره‌ی ثانوی (دوره‌ی لیسه) به رشته‌های ساینس و اجتماعیات تجزیه شود؟

گفتنی است که وزارت معارف پیش از این نیز یک طرح و یک مسوده‌ از جمله «طرح بدیل درجه‌بندی دانش‌آموزان در مکاتب» و «مسوده‌ی پالیسی تکنالوژی معلوماتی در آموزش و پرورش» را به نظرسنجی گذاشته بود که این میان طرح بدیل درجه‌‎بندی دانش‌آموزان در مکاتب را عملی کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا