رویدادهای خارجی

رونمایی سیستم جدید میزایل ایران

حکومت ایران امروز پنجشنبه (٢٢ آگست) از یک سیستم جدید میزایل زمین به هوای دور بُرد ساخت آن کشور پرده برداشت.

رونمایی از این سیستم میزایل در روز صنعت دفاع ملی ایران در حالی صورت گرفت که تنش میان تهران و واشنگتن در ماه های اخیر، افزایش یافته است.

ایران در حالی صنعت تسلیحاتی خود را انکشاف داده است که این کشور با تعزیرات بین المللی به خصوص ایالات متحده مواجه است و نمی تواند بسیاری از سلاح های مورد نیاز خود را از خارج خریداری کند.

نگرانی ها در مورد برنامه تولید میزایل های دور بُرد ساخت ایران، یکی از دلایلی بود که ایالات متحده را وا داشت تا از توافق هسته یی ایران که در سال ۲۰۱۵ نهایی شد، بیرون شود و به تدریج تعزیرات اقتصادی را بار دیگر بر تهران وضع کند، تعزیراتی اقتصاد ایران را با رکود مواجه کرده است.

در عین حال، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز امروز بار دیگر به گونۀ ضمنی بر استفاده از قوت نظامی در مقابل ایالات متحده و متحدین آن تاکید کرد.

آقای روحانی در جریان سخنرانی در میان شماری از مقام های ایران گفت که تهران آمادۀ مذاکره با رقبای خود است، نمی خواهد در مقابل زور و تهدید تمکین کند.

اظهارات رئیس جمهور روحانی دو روز پس از آن بیان شد که مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده، ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات در شرق میانه خواند.

آقای پمپیو این اظهارات را در جریان سخنرانی اش درجلسه شورای امنیت ملل متحد بيان کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا