صحت

تب خون‌دهنده در هرات ۶ قربانی گرفت

مسؤولان صحی هرات می‌گویند که از آغاز سال جاری تاکنون ۸۶ تن به بیماری تب خون‌دهنده مبتلا شده‌اند که از این میان، شش تن جان داده‌اند.

یک تن از مبتلایان به بیماری تب خون دهنده در هرات

عبدالحکیم تمنا؛ رییس صحت عامه هرات در صحبت با خبرگزاری افق گفت که بربنیاد آمار رسمی، در سال گذشته ۱۵۷ تن به بیماری تب خون‌دهنده مبتلا شدند که از این میان ۱۴ تن جان داده‌اند.

افق را در تلگرام دنبال کنید

او ابراز نگرانی کرد که در روزهای عید قربان که تماس باشندگان هرات با خون حیوانات بیشتر است، آمار مبتلایان به بیماری تب خون‌دهنده نیز بالا برود.

ولایت هرات بیشترین آمار مبتلایان به بیماری تب خون‌دهنده در سطح افغانستان را دارد.

میرابراهیم بسیم؛ مسؤول بخش انتانی شفاخانه حوزوی هرات به افق می‌گوید که علایم مریضی تب خون‌دهنده در انسان، کمردرد، تب شدید، درد مفاصل، اسهال، استفراغ، خون‌ریزی و سردرد می‌باشد.

تب کانگو یا تب خون‌دهنده در سال ۲۰۰۸ برای نخستین‌بار در ولسوالی گلران در جوار سرحد ترکمنستان و ایران دیده شد. گفته می‌شود این بیماری توسط مواشی ترکمنستان و ایران به این ولسوالی منتقل شده‌است.

سازمان صحی جهان سال گذشته ۴۰ هزار دالر امریکایی در بخش ساخت مرکز تداوی این بیماری در هرات مصرف کرده که در نتیجه درمان مریضان بهبود یافته‌است.

داکتران می‌گویند که برای جلوگیری از مبتلا شدن به تب خون‌دهنده باید ماسک، موزه و دست‌کش در هنگام کشتار حیوانات استفاده شود و نظارت جدی هم از کشتارگاه‌ها صورت بگیرد.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن