رویدادهای داخلی

خلیل‌‌زاد: صلح به تضمین افغانستان و پاکستان نیازمند است تا از قلمرو هیچ‌کدام، دیگری تهدید نشود

افغان رادیو، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که برقراری صلح نیازمند تضمین افغانستان و پاکستان است که در نتیجه آن دو کشور مطمین شوند که از قلمرو هیچ‌کدام، دیگری تهدید نمی‌شود.

خلیل‌زاد روز جمعه، یازدهم اسد، در یک رشته توییت نوشته است که دیدارهای او با مقام‌های پاکستانی از جمله عمران‌خان، نخست‌وزیر، شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه و قمرجاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان پایان یافته است.

او گفته است که در این دیدارها روی نقش پاکستان در مورد صلح افغانستان و اقدامات بعدی و مثبتی که پاکستان در این مورد می‌تواند انجام بدهد، بحث کرده است. در این دیدار هم‌چنان در مورد سفر اخیر عمران‌خان به امریکا نیز بحث شده است.

خلیل‌زاد در ادامه گفته است که صلح به تضمین افغانستان و پاکستان نیازمند است تا از قلمرو هیچ یک از این دو کشور، دیگری تهدید نشود. به گفته او، چنین تضمین و اطمینان در نتیجه یک گفت‌وگوی جامع بین‌الافغانی به وجود آمده می‌تواند و به این ترتیب امکان اتصال منطقه‌ای، یک‌پارچه‌گی اقتصادی و توسعه منطقه‌ای در سایه صلح، فراهم خواهد شد.

خلیل‌زاد تأکید کرده است که فرصت‌های امیدوارکننده برای دو کشور فراهم شده است و این دو کشور باید آماده استفاده از این فرصت‌ها باشند.

زلمی خلیل‌زاد روز چهارشنبه، نهم اسد، کابل را به مقصد قطر ترک کرد، اما گفت که توقفی در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، نیز خواهد داشت. او هرچند نگفته است که به دوحه می‌رود، اما طبق آن‌چه پیش از این گفته بود، قرار است به دوحه، پایتخت قطر برود تا با نماینده‌گان گروه طالبان هشتمین دور گفت‌وگوها را از سر بگیرد. خلیل‌زاد روز چهارشنبه هم‌زمان با سفرش به اسلام‌آباد در یک توییت نوشته بود که به دوحه می‌رود و در صورتی که کارها طبق برنامه پیش‌ برود، توافق‌نامه صلح را که در چند دور با طالبان روی آن کار کرده است، نهایی خواهد کرد.

خلیل‌زاد در حالی صلح را به تضمین افغانستان و پاکستان برای عدم استفاده شدن از خاک یکی علیه دیگری وابسته می‌داند که پیش از این بارها کابل اسلام‌آباد را به فراهم‌سازی زمینه آموزش و پناه‌گاه امن به گروه‌های جنگ‌جو در افغانستان متهم کرده است. هرچند مقام‌های پاکستانی این اتهام‌ها رد می‌کنند، اما کابل معتقد است که اسناد کافی در این مورد دارد.

همین دو هفته پیش، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در بیست‌وهفتم ماه سرطان پس از حمله طالبان بر فرماندهی پولیس قندهار، با انتشار جریان مکالمات طراحان آن در پاکستان و مهاجمان طالبان در قندهار، اعلام کرد که این حمله در منطقه چمن پاکستان طرح‌ریزی و از آن‌جا مدیریت شده است. پاکستان اما این ادعا را رد کرده است.این ریاست گفته بود که اسناد قوی در این مورد در دست دارد و همکاری پاکستان با طالبان محرز شده است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن