رویدادهای داخلی

امریکا برای خروج هزاران سربازش از افغانستان آماده‌گی می‌گیرد

افغان رادیو، کابل: روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده است که حکومت امریکا در حال آماده‌گی برای خروج هزاران سرباز این کشور از افغانستان پس از توافق ابتدایی صلح با گروه طالبان است.

این روزنامه به نقل از چند مقام امریکایی نوشته است که خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان در ازای برقراری آتش‌بس و قطع رابطه گروه طالبان با القاعده به عنوان بخشی از یک توافق صلح برای ختم جنگ ۱۸ ساله افغانستان، انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش این رسانه امریکایی، در صورتی که توافق ابتدایی با طالبان صورت بگیرد، شمار سربازان امریکایی از ۱۴ هزار نیرو به هشت تا نه هزار نیرو در افغانستان خواهد رسید. مقام‌های دولت ترمپ به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند، توافقی که منجر به خروج هزاران سرباز امریکایی از افغانستان می‌شود، شامل آغاز مذاکرات وسیع و مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان خواهد بود.

مقام‌های واشنگتن به این روزنامه گفته‌اند، مذاکراتی که میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و گروه تاکنون طالبان انجام شده است، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد نهایی شده و ممکن توافق صلح با طالبان تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری حاصل شود. هرچند این مقام‌ها هشدار داده‌اند که ممکن گروه طالبان دست‌یابی به توافق صلح را به تأخیر بیندازد و نهایی‌سازی ۱۰ تا ۲۰ درصد باقی‌مانده توافق صلح، راه دشواری را در پیش دارد.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا روز چهارشنبه، نهم اسد برای پی‌گیری مذاکرات صلح با طالبان، کابل را به مقصد دوحه، پایتخت قطر جایی‌که چند دور مذاکرات در آن برگزار شده است، ترک کرد. او پیش از رفتن به قطر به پاکستان رفت و با مقام‌های این کشور دیدار و در پیوند به پروسه صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

خلیل‌زاد هم‌ز‌‌مان با ترک افغانستان، مدت اقامتش در کابل را «پردست‌‌آوردترین» بخشی از نُه دور سفرهایش در پیوند به صلح افغانستان توصیف کرد و گفت که به دوحه می‌رود تا اگر طالبان مشکلی نداشته باشند، توافق صلح را نهایی کند.

هم‌زمان با سفر خلیل‌زاد به دوحه، وزارت دولت در امور صلح اعلام کرد که یک هیأت پانزده نفری را برای پیش‌برد مذاکرات میان دولت و گروه طالبان تشکیل کرده است. تشکیل این هیأت بخشی از تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد در مدت اقامت هشت روزه او در کابل خوانده شده است. این وزارت پیش‌تر از احتمال برگزاری نشست مستقیم میان دولت و گروه طالبان در یکی از کشورهای اروپایی خبر داده بود.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن