نشست اضطراری ایران و پنج کشور باقی‌مانده در برجام برگزار شد

رسیده‌گی به تخلف‌های اخیر ایران از توافق اتمی برجام، از جمله غنی‌سازی یورانیوم با غلظت بیش‌تر و افزایش ذخیره یورانیوم غنی ‌شده، بخشی از دستور کار نشست اضطراری پنج کشور باقی‌مانده در این توافق بود که روز یک‌شنبه، ششم سرطان، در وین پایتخت اتریش برگزار شد.

به گزارش صدای امریکا، هدف نشست اضطراری روز یک‌شنبه در وین، بررسی راه‌های نجات برجام عنوان شده بود، اما به جز ارزیابی محتاطانه نماینده چین و توصیفی که فرستاده تهران در مورد سازنده بودن بحث‌ها ارایه داده است، درباره نتایج حاصل از این نشست اطلاعات دیگری منتشر نشده است.

نماینده چین در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، فضای گفت‌وگوهای روز یک‌شنبه را دوستانه و حرفه‌ای توصیف و بر ضرورت تعهد همه طرف‌های شرکت‌کننده به حفظ برجام تأکید کرد: «طبیعی است که کشورهای اروپایی ایران را به اجرای کامل تعهداتش در قبال برجام فرا خواندند و طرف ایرانی نیز متقابلاً بر ضرورت پای‌بندی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی به تعهدات‌شان تاکید کرد. و قابل فهم است که در این میان لحظات دشواری هم وجود داشت.»

ایران در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در واکنش به اعمال دوباره تحریم‌های امریکا در پی خروج واشنگتن از برجام، دست به فعالیت‌هایی زده است که تعهداتش در توافق هسته‌ای موسوم به برجام را نقض می‌کند؛ فعالیت‌هایی نظیر افزایش غنی‌سازی و انباشت یورانیوم به میزان بیش از آن‌چه در برجام ذکر شده است.

این اقدامات اخیراً با تنش‌های فزاینده ناشی از ماجراجویی‌های ایران در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز نیز همراه شده است.

ایران در واکنش به توقیف یک کشتی حامل نفت ایرانی به مقصد سوریه، یک نفت‌کش بریتانیایی در آب‌های اطراف تنگه هرمز را با ده‌ها خدمه توقیف کرده است. وزیر خارجه بریتانیا این اقدام ایران را یک راه‌زنی دریایی توسط توصیف کرده است و وزارت دفاع بریتانیا نیز از اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری آن کشور حین عبور از تنگه هرمز و آب‌های خیلج فارس خبر داد.

کشورهای اروپایی هم‌چنین از سازمان‌دهی ائتلافی برای اسکورت کشتی‌های تجاری و تانکرهای نفت‌کش و تأمین آزادی کشتی‌رانی در آب‌های تنگه هرمز خبر داده‌اند.

ایالات متحده امریکا نیز در هفته‌های اخیر در راستای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای تضمین آزادی ناوبری در آب‌های منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز تلاش کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن