روز نخست کارزارهای انتخاباتی چگونه گذشت؟

محمد امینی

کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته آغاز شد. هرچند در سطح شهرها و به خصوص پایتخت، اثر چندانی از تبلیغات کاندیدان به چشم نمی‌خورد، اما سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، در نشست‌های جداگانه، آغاز کارزارهای انتخاباتی‌شان را کلید زدند.

انتظار برده می‌شد که در صبح روز یک‌شنبه، ششم اسد، باشنده‌گان کابل و دیگر کلان‌شهرها، شاهد تغییر در سیمای شهرهای‌شان باشند و با پوسترهای تبلیغاتی نامزدان روبه‌رو شوند، اما برعکس انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی پیشین، از تبلیغات گسترده‌ی نامزدان خبری نبود.

با این وجود محمداشرف غنی، رییس جمهور کنونی و عبدالله عبدالله رییس اجرایی، یکی در خیمه‌ی لویه‌جرگه و دیگری در هوتل اورانوس (واقع سرک میدان) کابل در میان هواداران‌شان ظاهر شدند و به سخنرانی پرداختند. هر دو رهبر حکومت وحدت ملی به جای این‌که برنامه‌های کاری‌شان را نشر کنند، بیش‌تر به کارنامه‌های یک‌دیگرشان تاختند و هر یک، طرف مقابل را به خاطر کارهای انجام نشده، «انتقاد» کردند.

عنایت‌الله حفیظ، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روز نخست مبارزات انتخاباتی‌اش را با پاک‌کاری جاده‌ها از حوزه‌ی ششم کابل در غرب این شهر، آغاز کرد.

حبیب‌الله شینواری، عضو دیده‌بان انتخابات افغانستان، معتقد است که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در روز نخست مبارزات شان به جای آن‌که برنامه‌محور ظاهر شوند و به همه‌گانی ساختن برنامه‌های‌شان بپردازند، بیش‌تر رویکرد انتقادی علیه هم‌دیگر داشتند. شینواری گفت که مردم انتظار داشتند که در روزهای نخست مبارزات، منشورهای تیم‌های انتخاباتی را به دست می‌گرفتند و در مورد برنامه‌های آینده نامزدان آگاهی حاصل می‌کردند اما به باور وی، چنین نشد. او گفت که نیاز است تا در روزهای آینده برنامه‌های کاری نامزدان همه‌گانی شود.

مبارزات کم‌رنگ

در روز نخست مبارزات تنها سه نامزد به مبارزات آغاز کردند، اما ۱۵ نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری در این روز، برنامه‌ای برگزار نکردند و تبلیغاتی هم نداشتند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا)، می‌گوید، ممکن است دلایل زیادی در پیوند به سردی مبارزات در روز نخست از سوی دیگر نامزدان وجود داشته باشد. او می‌گوید، برخی از نامزدان هنوز به برگزاری انتخابات به دیده شک و تردید می‌نگرند و مطمین نیستند که در بحبوحه صلح و انتخابات، کدام‌یک زودتر به مقصد می‌رسد. به باور او، مووع دیگر این است که ممکن است، نامزدان دیگر مشتاق نباشند که برنامه‌های‌شان را در روزهای نخست برگزار کنند و بیش‌تر در روزهای پایانی فعال‌تر شوند.

او گفت که موضوع دیگری که می‌تواند در این زمینه مطرح باشد، این است که برخی از تکت‌ها منتظر اند تا از گفته‌ها و سخنرانی‌های ارایه شده «استفاده ابزاری و استراتژیک» داشته باشند.

صغرا سعادت، سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا)، اما معتقد است که انتخابات پیش رو، تنها چند نامزد پیشتاز خواهد داشت و نامزدان دیگر برای پیروزی به میدان نیامده‌اند. به همین دلیل به گفته وی، آن‌ها مایل نیستند که پول‌های‌شان را صرف تبلیغات و راه‌اندازی برنامه‌های تبلیغاتی کنند.

تخطی‌ها

نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند، روز نخست کارزارهای انتخاباتی با تخطی‌هایی از سوی نامزدان همراه بود.

با آن‌که مطابق به لوایح و طرزالعمل‌های انتخاباتی، حضور کارمندان دولت در تمام سطوح در مبارزات انتخاباتی ممنوع شده، اما روز گذشته، برخی از کارمندان دولت در این رقابت‌ها حضور داشتند.

یوسف‌‎ رشید، رییس اجرایی (فیفا)، می‌گوید، حضور صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه در نشست تیم ثبات و هم‌گرایی بر خلاف اصول و طرزالعمل‌های انتخاباتی است.

استفاده از امکانات دولتی و برگزاری همایش تیم «دولت‌ساز» در خیمه لویه‌جرگه که متعلق به دولت است، از دیگر انتقادهایی است که صغرا سعادت، سخنگوی تیفا، به عنوان تخطی‌ و سوءاستفاده از منابع دولتی نام می‌برَد.

سخنگوی تیفا با اشاره به این‌که در قانون پیش‌بینی شده که نامزدان از هتک حرمت، توهین و تخریب یک‌دیگر خودداری کنند، گفت، «در سخنرانی‌های نامزدان به وضوح شنیده شد که به توهین و تحقیر هم‌دیگر پرداختند.»

از سویی هم با آن‌که در لوایح و طرزالعمل‌ها به وضوح یادآوری شده که نامزدان و هواداران‌شان نباید از «سرش» در نصب پوستر استفاده کنند، اما به گفته‌ی صغرا سعادت، نامزدان در روز نخست مبارزات بدون در نظر گرفتن این موضوع، عکس‌های‌شان را در شهر با سرش چسپانده‌اند.

از سویی هم یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا، می‌گوید، در شبکه‌های اجتماعی، برخی از هواداران تکت‌های انتخاباتی با زیرپا کردن طرزالعمل‌ها و لوایح انتخاباتی، به هتک حرمت علیه یک‌دیگرشان پرداختند. او گفت که این امر نشان‌دهنده این است که هنوز یک فرهنگ مسالمت‌آمیز مبارزاتی در میان هواداران‌ تکت های انتخاباتی شکل نگرفته است.

یکی از این نمونه‌ها این بود که شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد اشرف غنی خطاب به داکتر عبدالله در صفحه فیس‌بوکش نوشت: «داکتر صاحب عبدالله از جمله شخصیت‌هایی است که در هفته یک روز کار می‌کند. روزهای چهارشنبه هند می‌رود، روزهای یک‌شنبه بر می‌گردد. روزهای دوشنبه شورای وزیران را دایر می‌کند. روز سه‌شنبه آماده‌گی برای سفر به هند می‌گیرد.»

همین طور نمونه‌های دیگری نیز از درگیری‌ها و حمله به تیم رقیب در شبکه‌های اجتماعی مشاهده شده است.

قرار است تا دو ماه دیگر  به تاریخ ششم میزان، انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. از فردا تا ۴۸ ساعت پیش از شروع رأی‌دهی، زمان کارزارهای انتخاباتی تعیین شده است. باید دید که در روزهای آینده، نامزدان و هواداران‌شان چه عملکردی از خود به نمایش می‌گذارند.

گفتنی است که در انتخابات پیش رو به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله رهبران حکومت وحدت ملی، ۱۸ نفر نامزد هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا