بخشی از دست خط بودایی در مس عینک کشف شد

افغان رادیو افغانستان – چند پیش، بخش از نوشته هاى سانسکریت مربوط به عصر بوداییان در دامنۀ یکى از تپه هاى معدن مس عینک لوگر توسط انستیتیوت باستان شناسى افغانستان، کشف شد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ کشف این آثار نمایانگر از یک شهر باشکوه دوران بودایى میکند که احتمالا در قرن هفتم در همین مکان زندگى میکردند.

 محققین میگویند که این مکان در یادداشت هاى مونک ژاونزنگ که در قران هفتم نوشته شده است ذکر شده است. مونک در کتاب خود  که بنام خاطرات تانگ بزرگ در مناطق غربى موسوم است، از جریان سفر خود الى هند نوشته است.

 حکومت افغانستان در سال ٢٠٠٩ میلادى  کار هاى عملى و تحقیقاتى خود را روى این معدن آغاز نمود که با آغاز کار این معدن یکى از بزرگترین آثار فرهنگى کشور در معرض خطر از بین رفتن قرار گرفت.

 یکى از بزرگترین سرمایه گذارى خارجى در تاریخ کشور، قرارداد معدن مس عینک ولایت لوگر میباشد که در ماه  نومبر سال ٢٠٠٧ به هزینه ٣ بیلیون دالر با یک شرکت چینایى “MCC”  به ٣٠ سال أجاره به امضاء رسید.

 در این أواخر، این معدن بیشتر به یک نقطه تضاد میان فرهنگ و تجارت مبدل شده است. باستانشناسان با مبارزه در مقابل هر گونه مشکلات، در تلاش اند تا این میراث ۵ هزار ساله را از خطر تخریب و ویرانى نگهدارند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن