عبدالله تقصیر «فرصت‌‌سوزی» در پنج سال گذشته را به دوش شریکش گذاشت

افغان رادیو، کابل: کارزارهای انتخاباتی به صورت رسمی، امروز یک‌شنبه‌، ششم اسد آغاز شد. عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» نخستین  همایش انتخاباتی‌اش را با انتقاد از اشرف غنی، رییس جمهور و  شریک قدرتش در حکومت وحدت ملی آغاز کرد.

سخنرانی عبدالله عبدلله در این همایش با طنز و انتقاد آمیخته بود و بیش‌تر دسته انتخاباتی دولت‌ساز را نشانه گرفت. او در بخشی از سخنانش گفت که پنج‌ سال گذشته با تشکیل حکومت وحدت ملی یک فرصت مهم تاریخی برای مردم افغانستان دست داده بود، اما این فرصت از مردم گرفته شد. او گفت که در این مدت حکومت‌داری، سیاست، وحدت ملی و عزت مردم صدمه دیده است. او حکومت را متهم کرد که به دلیل برخورد گروهی، ۳۵ بار وزیران را تغییر و تبدیل کرده است. به همین ترتیب او بر شریک قدرتش اتهام وارد کرد که حتا «سه‌بار» یک اداره دولتی را به خاطر «شخص» با هم مدغم کرده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری هرچند می‌پذیرد که حکومت وحدت ملی دست‌آورد و کاستی‌های زیادی داشته است و او به حیث شریک قدرت در دست‌آوردها و کاستی‌های این حکومت شریک است، اما بیش‌تر بار ملامت را بر گردن شریک قدرت و رقیب انتخاباتی‌اش می‌اندازد.

از آن‌جایی که سخنرانی عبدالله عبدالله به لحاظ زمانی بعدتر از سخنرانی اشرف غنی در همایش انتخاباتی‌اش واقع شده بود، عبدالله به برخی از سخنان رییس دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» اشاره کرد و آن را نقد کرد. اشرف غنی در همایش انتخاباتی‌اش گفته بود که در صورت پیروزی «عدالت عمری و علوی» را حاکم می‌کند، اما عبدالله این سخنان را «تهمت به کله‌گی از جمله به صحابه» خواند و گفت که مردم در پنج سال عدالت را به چشم سر ندیده و این وعده‌ها اعتقاد مردم را سُست می‌کند. 

او هم‌چنان بدون ذکر نام مشخص از دسته‌ای، گفت که دسته‌ای وجود دارد که یکی از معاونانش دلیل و توجیه برای پیوستن به این دسته انتخاباتی ندارد، اما گفته است که رییس دسته‌ی انتخاباتی مریض است و «یک ماه بعد و یا چهار ماه بعد» می‌میرد و او خودش رییس جمهور می‎‌شود.

مواردی از این دست در سخنان عبدالله عبدالله که بیش‌تر متوجه دسته انتخاباتی دولت‌ساز می‌شد، بسیار بود. از جمله او به شعر خوانی رییس جمهور در یک برنامه فرهنگی در ارگ ریاست جمهوری نیز اشاره کرد و گفت که وقتی به کسانی چون مولانا جلال‌الدین محمد بلخی افتخار می‌‎شود، کم‌ترین توقع درست‌خوانی شعر مولانا است. او گفت در این نشست حضور داشت و درست نفهمیده است که چگونه به یک‌باره‌گی شعر «تاو و پیچ» خورد.

عبدالله عبدالله در این همایش بر برگزاری انتخابات شفاف تأکید کرد و گفت که انتخاباتی که معتبر نباشد، قابل قبول نیست و کشور را به بحران می‌برَد.

 از جانب دیگر، محمداشرف غنی که پیش‌تر از عبدلله عبدالله در همایش انتخاباتی‌اش سخن می‌گفت، با اشاره به جنجال‌های انتخابات ۲۰۱۴ تصریح کرد، در صورتی که رقیبانش در نتیجه یک انتخابات شفاف و عادلانه پیروز شوند، به آن‌ها تبریک خواهد گفت. او هم‌چنان تذکر داد، در صورتی که دسته انتخاباتی دولت‌ساز پیروز میدان شود، رقیبان باید پذیرد و به کوچه نبرآیند. این اشاره آقای غنی به انتخابات ۲۰۱۴ و تظاهرات هواداران عبدالله در واکنش به اتهام‌های تقلب سازمان یافته در این انتخابات بود.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری با رقابت ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. امروز کارزارهای انتخاباتی به صورت رسمی آغاز شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا