فیلم «حوا، مریم، عایشه»ساختۀ صحرا کریمی به جشنوارۀ ونیز راه یافت

افغان رادیوافغانستان-فلم داستانی «حوا، مریم، عایشه» از ساخته‌های صحرا کریمی، فلم‌ساز افغانستان در بخش رقابتی افق‌های هفتاد و ششمین جشنوارۀ «ونیز» برگزیده شده‌است و نیز نامزد بهترین فلم اول داستانی این جشواره است.

هژده فلم دیگر نیز در بخش رقابتی افق‌های جشوارۀ ونیز ۲۰۱۹ برگزیده شده‌اند.

صحرا کریمی، می‌گوید که فلم «حوا، مریم، عایشه» به قصه‌های زنان کشور در پس رویدادهای انفجار و انتحار پرداخته‌است: «اختیار تن و جسم خودرا داشتن، مادر شدن، مادر نشدن، خواستن یا نخواستن، این‌ها همه دلبستگی‌‎های است که در پس این سال‌ها جنگی که است، زنان افغانستان با خود حمل می‌کنند این قصه‌ها را ولی کسی دربارۀ این قصه‌ها، گپ نمی‌زند.»

این فلم نود دقیقه‌یی محصول سینمای مستقل افغانستان و ساخت آن در زمستان سال گذشته به پایان رسید.

فلم‌نامۀ «حوا، مریم، عایشه» را نیز خود صحرا کریمی نوشته‌است. بانو کریمی که در بخش سینما تا درجۀ دکتری تحصیل کرده‌است، دوماه رییس «افغان فلم» تنها نهاد فلم‌سازی دولتی افغانستان، تعیین شد.

هم‌کاران بانو کریمی در افغان فلم، می‌گویند که با آمدن او در افغان فلم، این اداره جان دوباره گرفته‌است. افغان فلم، اکنون روی ده فلم مستند کار می‌کند.

نبی تنها، تدوین‌گر افغان فلم نیز بیان داشت: «این فلم‌ها که دربارۀ ده سینماگر پیش‌کسوت افغاستان خواهند بود. پیام‌های این فلم‌ها همین است که یک‌بار از این سینماگران یادآوری شود و نیز مسؤولان متوجه بسازیم که وضع هنر و فرهنگ اکنون در کشور ما از چه قرار است و در گذشته در کجا بود.»

در کنار این، بانو کریمی می‌گوید که قرار است برای نخستین‌بار جشنوارۀ سینمای افغانستان را نیز برگزار کند: «شعار ما نیز همین است که در صد ساله‌گی آزادی افغانستان، بیایید به تماشای صد فلم بنشینید.»

صحرا کریمی، تاکنون چندین فلم کوتاه، معیاری و مستند ساخته‌است و از چندین جشنواره جایزه‌هایی نیز گرفته‌است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن