گفت‌وگوی تلفنی غنی با پمپئو: «تلاش‌های صلح تسریع شود»

افغان رادیو، کابل: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در یک تماس تلفنی با رییس جمهور غنی در مورد روند صلح  افغانستان صحبت کرده است. سفارت امریکا در کابل در بیانیه‌ای گفته است که دو طرف در این تماس تلفنی توافق کرده‌اند که تلاش‌های صلح برای پایان دادن به جنگ افغانستان باید تسریع شود.

این تماس تلفنی پس از اظهارات جنجالی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا درباره افغانستان انجام می‌شود. رییس جمهور امریکا هفته گذشته در جریان دیدارش با عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان گفته بود که کشورش اگر می‌خواست جنگ افغانستان را در یک هفته برنده می‌شد اما با این شیوه افغانستان از نقشه جهان حذف و ده میلیون نفر قربانی می‌شدند.

پس از این اظهارات آقای ترمپ، حکومت افغانستان طالب وضاحت از سوی امریکا شده بود.

با این حال، در بیانیه‌ سفارت امریکا در کابل گفته شده است که آقای پمپئو به رییس جمهور غنی گفته است که استراتژی جنوب آسیای رییس جمهور ترمپ در مورد افغانستان تغییر نکرده است. او هم‌چنان گفته است که کشورش متعهد به کاهش مشروط سربازانش در افغانستان است.

از جانب دیگر، مایک پمپئو به رییس جمهور غنی گفته است که جنرال جوزف دنفورد و زلمی‌ خلیل‌زاد را به کابل فرستاده است تا در مورد مراحل بعدی گفت‌وگوهای صلح، مشورت و بحث کنند.

جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش ایالت متحده امریکا روز گذشته با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور دیدار کرد. پیش‌تر از آن، زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا به کابل آمد و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. محور این گفت‌وگوها پروسه صلح افغانستان بوده است.

سفر مقام‌های ارشد ملکی و نظامی امریکا به افغانستان و هم‌چنان تماس تلفنی وزیر خارجه این کشور با رییس جمهور غنی در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر مایک پمپئو در سفری به کابل ابراز امیدواری کرده بود که تا اول ماه سپتامبر با گروه طالبان به توافق صلح دست یابد.

از جانب دیگر، پیش از این مقام‌های امریکایی خواستار تشکیل یک هیأت مذاکره‌کننده از سوی حکومت شده بود تا در مذاکرات بین‌الافغانی شرکت کند. حکومت افغانستان نیز به تازه‌گی اعلام کرده است که در تشکیل این هیأت پیش‌رفت‌هایی انجام شده است و انتظار می‌رود در روزهای آینده این هیأت تشکیل و اعضای آن تعیین شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن