غنی: هیچ سازشی نمی‌تواند «جمهوریت و حقوق شهروندی» را زیر پا کند

عبدالاحمد حسینی

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در بیست‌ودومین کنفرانس جلسه‌ی بورد مشترک نظارت و انسجام «JCMB» نظام کنونی کشور را غیر قابل معامله خواند. آقای غنی گفت که هیچ کس نمی‌تواند «چتر جمهوریت و حقوق در محوریت شهروندی» را زیر پای کند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور روز دوشنبه، سی‌ویکم سرطان، در بیست‌ودومین جلسه بورد مشترک نظارت و انسجام در ارگ صحبت می‌کرد گفت که «جمهوریت و شهروند» دو مقوله‌ای است که در سینه‌های مردم حک شده است و این دو مقوله هرگز قابل معامله نیست. آقای غنی افزود: «در ادبیات سیاسی ما و در روایت سینه‌‌به‌سینه‌ی امروز‌ ما دو اصطلاح برای ابد حک شده است: جمهوریت و شهروند. هیچ‌کس نمی‌تواند چتر جمهوریت و حقوق در محوریت شهروندی را از ما بگیرد.»

رییس جمهور علاوه کرد که این دو مقوله «جمهوریت و شهروند» از جمله ارزش‌هایی است که جوانان و زنان کشور به آن افتخار می‌کنند و حاضر اند که از آن دفاع کنند. او افزود که هیچ سازشی نمی‌تواند این دو ارزش را زیر پای کند. این گفته‌های آقای غنی هم‌زمان با تلاش‌های صلح مطرح می‌شود؛ تلاش‌هایی که موجب نگرانی و خوش‌بینی بسیاری شده است. یکی از نگرانی‌ها نوعیت نظام پساصلح است که بسیاری‌ها از استقرار دوباره «امارت اسلامی» و حاکمیت طالبان هشدار داده‌اند. هم‌زمان با آن، مقام‌های حکومتی اما گفته‌اند که در گفت‌وگوهای صلح نوعیت نظام کشور که همانا «جمهوری» است، به معامله گرفته نخواهد شد.

از سوی دیگر، رییس جمهور غنی بار دیگر فیصله‌ی لویه‌جرگه مشورتی صلح را چارچوب گفت‌وگوهای صلح با طالبان دانست. او تأکید که حکومت افغانستان در پیوند به صلح و مذاکره با گروه طالبان با اتکا و حرمت‌گذاری به اراده‌ی مردم، اما با دقت به پیش خواهد رفت. آقای غنی بدون این‌که از کسی و یا گروهی نام ببرد، گفت که برخی از حلقات در تلاش‌اند تا اراده‌ی یک گروه «مرموز و مبهم» را بر مردم افغانستان تحمیل کنند. آقای غنی در این نشست گفت: ‌«وضعیت کنونی سیاه و سفید است، یک طرف می‌خواهد اراده یک حلقه مرموز، مبهم و نقاب‌پوش را بر ملت تحمیل کند، طرف دیگر که ملت است می‌خواهد خودش بر سرنوشت خودش تسلط داشته باشد و با رأی خود زعامت را تعیین کند. در این میان معلوم است که انتخاب ملت کجا است و چه رنگ است.»

با این حال رییس جمهور کشور تصریح کرد که اکنون برنامه‌ی صلح دولت سبب شده است که مردم ابعاد جنگ را درک و تحلیل کنند و نیز «نظام ارزشی و ارزش نظام» را که برای آن مبارزه می‌کنند، بدانند. به گفته آقای غنی: «این درک هر روز عمیق می‌شود و دفاع نظام و ارزش‌های نظام بیش‌تر از پیش استوار به ایده و فکر می‌شود نه صرفاً امتیاز.»

یک ائتلاف برای صلح ایجاد شود

از سوی دیگر، رییس جمهور غنی در این نشست، بر گفت‌وگوهای صلح نیز تأکید کرد. او از نماینده سازمان ملل متحد خواست که برای رسیدن به صلح پایدار و عادلانه یک ائتلاف برای صلح ایجاد کند. به باور آقای غنی، ائتلافی که بتواند کشورهای منطقه را باورمند بسازد که افغانستان باثبات به نفع همه کشورها است. او تصریح کرد که افغانستان با هیچ یکی از کشورهای همسایه سر جنگ ندارد. افزون بر این، آقای غنی تأکید کرد که گفت‌وگوهای صلح با طالبان باید فراگیر و متداوم باشد. او اضافه کرد که این مذاکرات باید با تعهدات کامل صورت گیرد تا طرف‌های گفت‌وگوکننده به یک راه حل و صلح عادلانه برسند.

دولت آماده‌ی رفتن به انتخابات است

در همین حال رییس جمهور کشور افزود که دولت به برگزاری انتخابات متعهد است. او گفت که انتخابات مانع رفتن به صلح نمی‌شود بلکه صلح و انتخابات، تکمیل‌کننده هم‌دیگر اند. رییس جمهور در این نشست گفت که دولت آماده‌گی کامل برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال جاری را دارد. او بیان کرد که دولت افغانستان برای اولین بار بیش‌ترین مصارف انتخابات را متحمل شده و از بودجه خود آن را تأمین می‌کند. غنی گفت: «مبلغ هفت میلیارد افغانی را که پول ملت افغانستان است، به خاطر مصارف انتخابات تخصیص داده‌‌ام.» با این حال او گفت که تا یک هفته دیگر‌ کمپین‌های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری آغاز می‌شود. به گفته آقای غنی، دوره‌ی کمپین فرصت خوبی است که تا مردم به برنامه‌های نامزدان ریاست جمهوری توجه کنند و به نامزد مورد نظرشان رأی دهند.

ساخت طرزالعمل برای جلوگیری از مداخله در انتخابات

از سوی دیگر، رییس جمهور کشور افزود که نیروهای امنیتی با توانایی کامل، آماده تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری‌اند. آقای غنی هم‌چنان از نیروهای امنیتی و کارمندان دولتی خواست که در انتخابات ریاست جمهوری مداخله نکنند. او اضافه کرد که برای جلوگیری از مداخله نیروهای امنیتی و کارمندان ادارات دولتی، یک طرزالعمل رفتاری را تهیه کرده‌اند که به زودی نشر خواهد شد.

ما تلاش می‌کنیم خودکفا شویم

در همین حال رییس جمهور غنی به دست‌آوردهای مهم حکومتش اشاره کرد. او گفت که حکومت وحدت ملی در چند سال اخیر تلاش کرده است که با ایجاد راه‌های منطقه‌ای و فابریکه‌های تولیدی به خودکفایی برسد. آقای غنی در این نشست گفت که اکنون افغانستان از لحاظ رشد اقتصادی در حال سیر صعودی است. به گفته او: «اکنون ما از نگاه اقتصادی در مرحله دست‌به‌دهان رسیده‌ایم.» با این حال آقای غنی تأکید کرد که تا چند سال دیگر می‌توانند میزان عواید و مصارف را مساوی بسازند. او تأکید کرد که اکنون تمرکز حکومت بر اقتصاد است و تلاش می‌کند تا به خودکفایی برسد.

آقای غنی تأکید کرد که حکومت علی‌رغم این‌که با فساد مبارزه کرده است، اما این پدیده تا اکنون به عنوان یک چالش در برابر حکومت باقی است.

در همین حال تداماچی یاماماتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در این نشست از رشد اقتصادی کشور ابراز خوش‌بینی کرد. او گفت، جای خوشحالی است که دولت افغانستان در تلاش است که خودکفا شود و کم‌تر به کمک‌های جامعه جهانی نیاز پیدا ‌کند. آقای یاماماتو در این نشست گفت با توجه به دست‌آوردهای حکومت مبنی بر رشد اقتصاد، اصلاحات در بخش مصارف عامه، بخش بودجه، تدارکات، توان‌مندسازی زنان، اتصال منطقه‌ای و تشویق سکتورهای خصوصی که داشته، گام‌های مؤثر را برای خودکفایی برداشته است. او این گام‌ها را بسنده ندانست و از حکومت خواست که بیش‌تر کار کرده و با فساد اداری با جدیت مبارزه کند. آقای یاماماتو اضافه کرد که مسأله فساد اداری ممکن است که باعث بی‌اعتباری انتخابات شود.

حکومت به ملت پاسخگو نبوده است

در همین حال گروه کاری مشترک نهادهای مدنی از روند پاسخگویی حکومت به شریکان بین‌المللی ابراز نگرانی کردند. این فعالان مدنی می‌گویند که حکومت با وجود داشتن فرصت کافی برای پاسخ‌دهی به جامعه‌ی جهانی نسبت به شهروندان، خود را پاسخگو احساس نمی‌کند.

عبدالله احمدی، هم‌آهنگ‌کننده گروه کاری مشترک جامعه‌ی مدنی در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت در شرایط کنونی نسبت به مردم و جامعه‌ی مدنی پاسخگو نیست. بنا بر ارزیابی جامعه‌ی مدنی، حکومت در عملی کردن تعهداتش پیش‌رفت کافی نداشته است. این فعال مدنی گفت که هرچند حکومت در قبال کمک‌های جهانی از جمله حکومت‌داری خوب، مشارکت شهروندان به ویژه نان در حکومت‌داری، مبارزه با فساد، بهبود امنیت، آموزش و پرورش و حقوق بشر موفق عمل نکرده است و عملاً در شماری از این بخش‌ها شهروندان کشور با چالش جدی روبه‌رو هستند.

گفتنی است که بیست‌ودومین جلسه بورد مشترک نظارت و انسجام «JCMB» تعهدات دوجانبه دولت افغانستان و جامعه‌ی جهانی را ارزیابی می‌کند. این جلسه روز دوشنبه‌، سی‌ویکم سرطان در ارگ برگزار شد. این نشست همه سال به منظور پی‌گیری از تعهدات جامعه‌ی جهانی و دولت افغانستان با حضور نماینده‌گان دو طرف دایر می‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن