وزارت زراعت ۱۵.۱ میلیون دالر را برای ساخت باغ‌های خرما سرمایه‌گذاری می‌کند

افغان رادیو، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرده است که طرح ملی احداث باغ‌های خرمای این وزارت از سوی شورای عالی اقتصادی تأیید شده است و بر اساس این طرح وزارت زراعت ۱۵.۱۱ میلیون دالر امریکایی را روی ساخت باغ‌های خرما سرمایه‌گذاری می‌کند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، ‌آبیاری و مالداری در این مورد گفته است: «وزارت زراعت به اساس این طرح، قرار است که دو هزار و ۷۰۰ هکتار باغ تجارتی خرما بسازد و نیز سه لابراتوار را برای کشت انساج به منظور تولید و تکثیر نهال‌های اصلاح‌شده و تصدیق‌شده‌ی نژادهای گوناگون و خوش‌کیفیت خرما، ایجاد کند.»

رستمی هم‌چنان گفته است که ساخت فارم تحقیقاتی و کلکسیون ملی خرما در ولایت‌های فراه، هلمند و ننگرهار و تطبیق استندردها، ‌کنترل کیفیت و صدور تصدیق‌نامه‌ها، بازاریابی و خدمات ترویجی بخش‌های دیگر این طرح وزارت زراعت است.

گفتنی است که برنامه‌ی وزارت زراعت در این طرح، شامل ساخت باغ‌های تجارتی خرما، استفاده از زمین‌های خشک و غیر قابل کشت برای ساخت باغ‌های خرما، تولید نهال‌های اصلاح‌شده‌ی خرما از نژادهای مختلف توسط زرع انساج، تولید محصول خوش‌کیفیت برای مارکیت‌های داخلی، زمینه‌سازی برای کار در بخش باغداری و ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری برای سکتور خصوصی و ایجاد کلکسیون ملی نهال‌های گوناگون خرما است.

وزارت زراعت گفته است که افغانستان با داشتن اقلیم متنوع، ‌تابستان گرم، خشک و طولانی، دشت‌ها و ریگ‌زارها برای کشت و تولید خرما مساعد است. کشت خرما از زمان‌های قدیم به شکل خودرو و عنعنه‌ای در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، فراه، نیمروز، ‌هلمند، قندهار و خوست رایج بوده و توسط تخم تکثیر می‌شود. شرایط اقلیمی ولایت‌های یاد شده برای کشت و حاصل‌دهی خرما بسیار مساعد است.

در سال ۲۰۰۸، ده هزار نژاد مختلف خرما از طرف عربستان به افغانستان اهدا شد و در ولایت‌های ننگرهار، لغمان و هلمند کشت گردید.

بر اساس معلومات وزارت زراعت، افغانستان سال گذشته ۱۸ هزار و ۷۶۰ تن خرما به ارزش ۹.۲ میلیون دالر امریکایی واردات داشته است. مسوولان وزارت زراعت می‌گویند که هدف این وزارت با تطبیق طرح ملی ساخت باغ‌های خرما، افزایش تولید خرمای خوش‌کیفیت به منظور تعویض واردات است.

وزارت زراعت گفته است که خودکفایی در تولید خرمای مصرفی داخلی، می‌تواند سالانه حدود ۱۰ میلیون دالر به رشد اقتصاد افغانستان بیفزاید و در کنار آن، زمینه‌های کاروبار و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری را فراهم کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن