ادب و فرهنگ

وزارت معارف: جمع‌آوری هرگونه پول از شاگردان ممنوع است

افغان رادیوفغانستان-وزارت معارف در تازه‌ترین اقدام، جمع‌آوری پول از شاگردان مکتب دولتی به بهانه‌های مختلف را به صورت جدی ممنوع کرده است.


این وزارت روز شنبه ۲۲ سرطان با نشر اعلامیه‌ای نوشته است که هرنوع جمع آوری پول از دانش‌آموزان و معلمانِ مکاتب جداً ممنوع است.


به نقل از اعلامیه، محمد میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف گفته که هر نوع جمع‌آوری پول، تحت هر عنوان مانند اعانه، خرید اثاثیه دفتر و صنف، رنگمالی، بازسازی و غیره از شاگردان ممنوع است.


آقای بلخی گفته است که این کار انگیزه سوء و فساد را بار می‌آورد و سبب ایجاد نگرانی والدین دانش‌آموزان و خانواده‌های بی‌بضاعت می‌شود.


وزارت معارف به ریاست تفتیش داخلی و نظارت تعلیمی دستور داده است تا مکتب‌ها دولتی را در مرکز و ولایت‌ها، تحت نظر مداوم قرار دهد و در صورت برخورد با چنین مواردی، عاملان آن را مورد پیگرد قانونی قرار دهند.


پیش از در اکثر مکتب ‎های کشور به بهانه‌های مختلف از شاگردان پول گرفته می‌شد و گاهی این گونه اعمال مورد انتقاد خانواده‌ها نیز قرار می‌گرفت اما به دلیل نبود حمایت قوی، صدای خانواده‌ها را کسی نمی‌شنید.


با آغاز سال تحصیل ۱۳۹۵ خورشیدی، مقام‌های دولتی در ولایت لوگر طرحی را روی دست گرفته بودند که بر اساس آن از دانش‌اموزان پول به بهانه بازسازی و مرمت مکتب گرفته می‌شد. این طرح زیر نام “یک افغانی، یک مکتب” توسط شوراهای کوچک محلی، قومی و آموزگاران راه اندازی شده بود.


بر اساس طرح مذکور، هر شاگرد به شکل داوطلبانه روزانه یک افغانی می‌پرداخت.


علاوه بر این طرح، چند سال پیش، وزارت معارف برنامه جمع‌آوری پول برای بازسازی کاخ دارالامان را روی دست گرفته بود و صدها هزار افغانی نیز جمع‌آوری کرد اما در آخر مشخص نشد که آن پول‌ها به کجا رفت و چه شد.


گفتنی است که افغانستان جز کشورهای فساد جهان است و امکان هر گونه سوء استفاده به دلیل نبود نظارت دقیق، از منابع دولتی و غیر دولتی وجود دارد.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن