رویدادهای داخلی

نظامیان، پس از تقاعد چه می‌کنند؟

سیدمرید مودودی

شماری از متقاعدین نظامی پس از تقاعد‌شان به کار‌های شخصی و شماری آنان به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی می‌پردازند. این نظامیان که سال‌های عمرشان را در امر خدمت‌گزاری و دفاع از کشور در سطوح بلند امنیتی سپری کرده‌اند، اکنون در جدایی با حکومت به منظور داشتن مصروفیت شغلی و امرار زنده‌گی‌شان به کار‌های شخصی پرداخته‌اند.

صدرالدین بدخشی از نظامیان پیشین است. این مرد ۵۰ ساله‌ که در رتبه دگرمن متقاعد شده است، در بخش‎های مختلف وزارت‌های داخله و دفاع تجربه نظامی دارد و در چندین ولایت وظیفه اجرا کرده است.

همین اکنون این مرد نظامی در یکی از مارکیت‌ها مسوولیت مدیریت کرایه‌دهی دکان‌ها را دارد. این نظامی پیشین، کرایه دکان‌ها را جمع‌آوری می‌کند و به مالک این مارکیت ‎می‌دهد.

آقای بدخشی می‌گوید: « نظامیانی که اکنون سکتور امنیتی را مدیریت می‌کنند، بیش‌تر‌شان جوانانی‌اند که تجربه‌ی نظامی کافی را در میدان‌های نبرد ندارند. مسلکی نبودن و حتا گماشته شدن آنان در مخالفت با مسلک اصلی آنان در پست‎های بلند امنیتی، باعث شده است که تلفات در شمار نیرو‌های امنیتی بیش‌تر باشد و حملات دشمن افزایش یابد.»

در همین حال نظامی پیشین دیگری که در بخش‌های مهم و استراتژیک جنگی اردو وظیفه داشته است، تقاعد را برای نظامیان و مامورین دولتی یک اصل و حق می‌داند. این افسر اسبق اردو اما نگرانی‌اش را در کم‌توجهی حکومت برای نظامیان که تقاعد می‌کنند اظهار می‌کند.

جنرال عبدالغفار احسان، قوماندان اسبق یکی از لواها در شمال در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت: «نظامیانی که به تقاعد سوق داده می‌شوند، میتوانند از حق آزادی در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به دور از دغدغه‎های جنگ و نظامی‌شان بعد از سال‌ها بپردازند. اما کم‌توجهی به این نظامیان از سوی حکومت می‌تواند خطیر و نگرانی‌آور باشد. نظامیان متقاعد از مجبوریت و روزگارِ تنگ اقتصادی ممکن است با استفاده از منابع خوب‌تر و با سهولت بیش‌تر، حتا به سود دشمنان این وطن کار بکنند.»

آقای احسان تعدیل قانون ذاتی افسران را کار «نهایت عجولانه» و «قبل از وقت» عنوان می‌کند. به گفته این جنرال متقاعد، ۱۰ سال تقلیل در سن تقاعد نظامیان در این قانون قابل نگرانی برای نسل بعدی است. او می‌گوید که نسل تازه‌ای که در سکتور امنیتی گماشته می‌شود، ضرورت دارد تا از تجارب و اندوخته‌های نظامیان سابق در میدان‎های نبرد و دیگر امور نظامی استفاده کند.

این جنرال متقاعد، به کار گماشتن نسل جوان و فرصت‌دهی برای آنان را در سکتورهای مختلف دولتی از سوی حکومت استقبال می‎کند. او از این کار حکومت در رشد ظرفیت‌های نوین و تقویت حس خدمت‌گزاری جوانان اظهار خوش‌بینی می‌‎کند. اما این جنرال متقاعد توجه حکومت را هم‌چنان به متقاعدان در قسمت دادن امتیازات و سهولت‎ها پس از تقاعد ضروری می‌داند.

آقای احسان ۶۵ سال سن دارد و اکنون در یکی از نهاد‌های اجتماعی مصروف فعالیت است. او در این نهاد در نشر مجله‌ی که از سوی این نهاد به گونه‌ای ماه‎وار تنظیم می‌شود، همکاری می‌کند.

در همین حال عتیق‌الله امرخیل، از کارشناسان امور نظامی تقاعد را یک اصل می‌داند اما سنجش نداشتن حکومت را در تعیینات جدید و پایین بودن ظرفیت‌های آنان را در پیش‌برد امور نظامی قابل نگرانی می‌داند.

این نظامی پیشین در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت: «متأسفانه کسانی که در سطوح بلند امنیتی گماشته می‌شوند شناخت کامل از قطعات و تشکیلات ادارات نظامی را ندارند.»

به گفته این کارشناس نظامی، اصول تعیینات در سکتور امنیتی همین بوده است که کسانی که در پست‌های بلند گماشته می‌شوند باید حد اقل شش ماه تا یک سال در همان اداره در بست‎های معاونیت و یا پایین‌تر از آن کار کنند تا از همان اداره و یا قطعه مربوط شناخت کامل حاصل کنند تا در مدیریت کاری خلای به وجود نیاید.

آقای امرخیل می‌گوید، که در کشورهای دیگر به خصوص ایالات متحده امریکا از نظامیان سابق و متقاعد در موارد بزرگ نظامی مشورت گرفته می‌شود و این کشور‌ها متقاعدان نظامی‌شان را هم‌واره با در اختیار قرار دادن امکانات و امتیازاتی هم‌چون بر حالی‌شان در وظایف از زنده‌گی خوب‌تر بهره‌مند می‌سازد.

این جنرال نظامی، نبود سیستم معیاری و مشخص را برای توجه به نظامیان متقاعد در کشور نگران‌کننده عنوان می‎کند و می‌گوید که این عمل در عمق ناامنی‌ها رول مهم دارد.

نگرانی‌های جنرالان بازنشسته در حالی مطرح می‌شود که شمار زیادی از جوانان در کشور از نبود اشتغال‌زایی شکایت دارند. پس از به قدرت رسیدن محمداشرف غنی، ‌تعداد زیادی از جنرالان بلندرتبه از سمت‌های‌شان بازنشسته شدند و میزان حضور جوانان در سطوح کار نظامی افزایش یافت. با این حال، باید دید که روند نوسازی در سطوح نظامی به کجا خواهد انجامید.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن