رویدادهای داخلی

وزارت مالیه برای پرداخت بودجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام آماده‌گی کرد

افغان رادیو، کابل: وزارت مالیه آماده‌گی‌اش را برای پرداخت بودجه انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اعلام و گفته است که هیچ مشکلی بودجه‌ای در قسمت برگزاری این انتخابات وجود ندارد. این وزارت گفته است که کمیسیون‌های انتخاباتی می‌توانند برای دریافت بودجه انتخابات ریاست جمهوری از وزارت مالیه به صورت رسمی اقدام کنند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، روز پنج‌شنبه، بیستم سرطان در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت در مجموع ۱۱.۳ میلیارد افغانی از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیش رو درخواست شده که از این میان وزارت مالیه آماده پرداخت ۶.۹ میلیارد افغانی آن است. او افزود که متباقی بودجه انتخابات ریاست جمهوری را که ۴.۴ میلیارد افغانی معادل ۵۹ میلیون دالر امریکایی می‌شود، همکاران بین‌المللی افغانستان از طریق برنامه توسعه سازمان ملل متحد پرداخت می‌کند. مسجدی تصریح کرد که روند پرداخت این مقدار بودجه نیز از سوی نهادهای کمک‌کننده به افغانستان در حال نهایی‌سازی است و بناً انتخابات ریاست جمهوری با کمبود بودجه روبه‌رو نیست.

از مجموع پولی که وزارت مالیه برای برگزاری انتخابات در اختیار کمیسیون‌های انتخاباتی قرار خواهد داد، ۵.۹ میلیارد آن به کمیسیون مستقل انتخابات برای روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان و اجرای برنامه عملیاتی انتخابات ریاست جمهوری در دور نخست و دور احتمالی دوم به مصرف خواهد رسید. هم‌چنان ۱۳۸.۴ میلیون افغانی برای پرداخت معاشات تلاشی‌کننده‌‌گان زنانه و ۸۸۱.۰۵۹ میلیون افغانی دیگر آن به کمیسیون شکایات انتخاباتی اختصاص یافته است.

روز گذشته حواعلم نورستانی در یک نشست خبری از حکومت خواسته بود تا در تأمین بودجه انتخابات و پرداخت آن به کمیسیون مستقل انتخابات هرچه عاجل اقدام کند تا روندهای عملیاتی انتخابات ریاست جمهوری به تأخیر نیافتد.

حکومت افغانستان در حالی برای پرداخت بودجه انتخابات اعلام آماده‌گی می‌کندن که پیش از این نگرانی‌هایی از نبود بودجه‌ی کافی برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری وجود داشت. قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود.

انتخابات افغانستان یکی از پرهزینه‌ترین انتخابات‌ها در سطح منطقه است. آن طوری که گزارش شده در یک دهه گذشته بیش از یک میلیارد دالر برای برگزاری سه دوره انتخابات ریاست جمهوری و دو دوره انتخابات پارلمانی افغانستان هزینه شده ‌است.

بیش‌تر این بودجه توسط کشورهای کمک‌کننده پرداخت شده است. انتخابات پارلمانی که در ماه میزان سال گذشته برگزار شد نیز حدود ۱۲۰ میلیون دالر هزینه برداشت که تنها ۱۱ میلیون دالر آن را حکومت افغانستان پرداخت. پرمصرف‌ترین بخش انتخابات کشور خرید و انتقال مواد انتخاباتی، تهیه تجهیزات و پرداخت حقوق کارمندان است.

خریداری دستگاه‌های بایومتریک نیز هزینه‌ی سنگین روی دوش دولت گذاشته است. دولت افغانستان سال گذشته ۲۰ میلیون یورو را صرف هزینه خریداری دستگاه‌های بایومتریک کرد. از سویی هم به تازه‌گی وزارت مالیه برای خریداری حدود ۱۸هزار دستگاه بایومتریک، ۱۴.۱۴ میلیون یورو پرداخته است.

برچسب ها

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن