نماینده آلمان: مرحله بعدی نشست بین‌الافغانی جامع و پردست‌آوردتر خواهد بود

افغان رادیو، کابل: مارکوس پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان گفته است که مرحله بعدی نشست بین‌الافغانی صلح جامع و پردست‌آوردتر خواهد بود.

آقای پوتزل این سخنان را روز چهارشنبه، در دیداری با صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه مطرح کرده است. سرپرست وزارت امور خارجه در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشته است که نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان در این دیدار نشست بین‌الافغانی را «بسیار قناعت‌بخش» توصیف کرده است. او گفته است: «این مرحله گفت‌وگوها، مرحله‌ی اعتمادسازی میان طرف‌ها بود و مرحله بعدی نشست بین‌الافغانی جامع‌تر و پردست‌آورد‌تر خواهد بود.» با این حال، روشن نیست که دور بعدی نشست بین‌الافغانی صلح چه زمانی و در کجا برگزار خواهد شد.

در همین حال، ریاست اجرایی نیز از دیدار عبدالله عبدالله با مارکوس پوتزل خبر داده است. به نقل از خبرنامه ریاست اجرایی در این دیدار که روز چهارشنبه، نوزدهم سرطان انجام شده است، دو طرف، درباره نتایج نشست بین‌الافغانی در قطر، پیش‌رفت‌ها در مذاکرات صلح و آماده‌گی‌ها در قسمت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

عبدالله با مارکوس پوتزل، نماینده ویژه آلمان در امور افغانستان و پاکستان دیدار کرد

ریاست اجرایی گفته است که آقای پوتزل، گزارش نشست بین‌الافغانی در قطر را با عبدالله در میان گذاشته، برگزاری این نشست را یک گام مثبت خوانده و اظهار امیدواری کرده است که این نشست‌ها بتواند به صلح منجر شود.

در عین حال، عبدالله عبدالله از کمک‌های آلمان در افغانستان به خصوص در راستای استقرار صلح و ثبات قدردانی کرده و گفته است که نشست بین‌الافغانی قطر «یک قدم خوب در روند صلح افغانستان می‌باشد و انتظار داریم که این تلاش‌ها زمینه گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان را فراهم نماید.»

نشست بین‌الافغانی قطر برای دو روز به تاریخ شانزدهم و هفدهم سرطان برگزار شد‌. در این نشست، ۵۳ نفر از افغانستان و ۱۷ نفر از سوی طالبان شرکت کرد‌ند. افراد شرکت‌کننده از افغانستان در این نشست، تنها نماینده خودشان بودند و از هیچ طرفی نماینده‌گی رسمی نکرده‌اند. این نشست به صورت مشترک از سوی آلمان و قطر میزبانی شد.

طرف‌های شرکت‌کننده در نشست قطر در قطع‌نامه پایانی این نشست، گفته‌اند که گفت‌وگو کمک می‌کند به فهم مشترک درباره امروز و فردای کشور برسند و موانعی را که سر راه تفاهم و درک متقابل وجود دارد، بردارند. آن‌‎ها از همین رو از برگزارکننده‌گان نشست دو روزه قطر قدردانی و بر ضرورت ادامه این گونه نشست‌ها تأکید کرده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن